Téměř 50 tisíc lidí oslavilo v Plzni vznik republiky, po dvou letech se do ulic vrátil lampionový průvod

V pátek 28. října 2022 oslavilo téměř 50 tisíc Plzeňanů a návštěvníků západočeské metropole 104. výročí vzniku republiky. Bohatý program připravilo město Plzeň se svými partnery, nabídl veřejnosti zcela zdarma nebo za zvýhodněné vstupné prohlídky téměř čtyř desítek turisticky zajímavých míst – muzeí, galerií, divadel a parků, pozval také na sportoviště, do zoologické zahrady, Techmania Science Center, historického podzemí a dalších lokalit. Po dvou letech ulicemi prošel oblíbený lampionový průvod a oslavy zakončil ohňostroj na náměstí Republiky. Programu v závěru dne předcházelo vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka. Z vedení města Plzně se ho zúčastnili primátor Roman Zarzycký, náměstkyně Lucie Kantorová a radní Eliška Bartáková, Světlana Budková, Daniel Kůs, Tomáš Morávek a Jiří Šrámek.

 

„Přesně před 104 lety byla vyhlášena samostatná Československá republika, do jejíhož čela byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk. Ne vždy ale byly naše dějiny zalité sluncem, ne vždy jsme mohli tento významný státní svátek slavit. Brzy jsme bohužel poznali, že svoboda má nevyčíslitelnou hodnotu, když jsme o ni opakovaně přišli. Poprvé za protektorátu, podruhé v době komunistické diktatury. Obě období už jsou naštěstí za námi, ale zatímco za nacismem jsme udělali tlustou čáru, komunismus v naší společnosti zanechal šrámy, které dosud nezmizely. Je proto více než evidentní, že naše minulost nás stále rozděluje. Měli bychom si proto uvědomit, že o to větší zodpovědnost je na každém z nás, abychom se rozdělit nenechali. Abychom si nenechali ukrást náš stát a naši svobodu,“ řekl ve svém projevu primátor Plzně Roman Zarzycký.

 

Ve své řeči také připomněl slova Tomáše Garrigua Masaryka o tom, že vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným.

„S těmito slovy se zcela ztotožňuji. Važme si naší vlasti, važme si sebe samých, ale važme si i druhých. Nezapomínejme, že svoboda a samostatnost nejsou a nebudou samozřejmostí. Ve světle současných světových událostí se stále více než dříve ukazuje, jakou váhu má naše členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Totiž poskytuje nám jistotu, že se nebude opakovat minulost, kdy jsme o jednu z našich nejcennějších hodnot nikoliv vlastní vinou přišli. Pak už je jen na nás, jak se postavíme k výsadám, které jako demokratický, suverénní a v mezinárodním společenství zakotvený stát máme. Je jen na nás, zda si jich budeme vážit a pečovat o ně, nebo se o ně necháme připravit,“ dodal Roman Zarzycký.

 

Vzpomínkového setkání u Památníku národního osvobození se zúčastnili také představitelé městských obvodů a Plzeňského kraje, zástupci vlády a Parlamentu ČR, Plzeňského biskupství, policie, vojska, několika spolků a organizací. Součástí akce bylo i složení slibu novými strážníky Městské policie Plzeň. Z náměstí T. G. Masaryka se v 18 hodin vydal lampionový průvod až na náměstí Republiky, primátor Roman Zarzycký se ho s rodinou osobně zúčastnil. Na pódiu u katedrály přítomné Plzeňany pozdravil a společně s nimi odpočítal spuštění slavnostního ohňostroje. Všem, kteří se Plzeňských oslav vzniku republiky zúčastnili, primátor poděkoval.

Novinkou letošních oslav byla hudební vystoupení na náměstí Republiky, kde se představil orchestr ZUŠ Sokolovská Ambito a folkrocková kapela Epydemye, která svými písněmi připomněla životní osudy osobností československých dějin 20. století – Milady Horákové, Jana Palacha, Josefa Mašína a dalších. Nově si Plzeňané užili také Den otevřených dveří na Masarykově základní škole na Jiráskově náměstí, jejíž základní kámen položil prezident Masaryk. Město připravilo i vzdělávací trasu s názvem Americká – osa centrální oblasti, kterou si mohou lidé projít ještě do pondělí 31. října. Stezka se 12 zastaveními vede od Paluby Hamburk přes Americkou po náměstí T. G. Masaryka, návštěvníky seznámí s jednou z nejvýznamnějších plzeňských ulic a jejím bezprostředním okolím. Upozorní na zajímavá místa, události i osobnosti města Plzně z období 1. republiky a 20. století.

 

„Letošní pestrý program oslav přilákal desítky tisíc lidí nejen do takzvaných turistických cílů, ale i do ulic Plzně. Po dvouleté přestávce se uskutečnil lampionový průvod, který se vždy těší velké oblibě nejen u dětí. Přálo nám počasí, a i díky přidaným koncertům na náměstí Republiky odhadujeme, že se plzeňských oslav zúčastnilo téměř 50 tisíc lidí,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, který měl přípravu oslav na starost.

 

Kromě zmíněné naučné stezky po Americké a jejím okolí mohou lidé ještě do 3. listopadu navštívit dvě výstavy z doprovodného programu oslav. Stavitele města Plzně v letech 1914–1948 představuje výstava ve Smetanových sadech, tři významná sokolská jubilea připomíná expozice v mázhauzu plzeňské radnice.

 

Procházka po stezce Spejbla a Hurvínka v okolí Boleveckých rybníků  je zážitkem pro celou rodinu