Světová atletika představí opravné kolo na olympijských hrách v Paříži 2024

Světová atletická rada schválila inovaci pravidelného soutěžního formátu pro olympijské hry v Paříži v roce 2024, která zavádí opravné kolo na všechny jednotlivé závody na dráze od 200 m do 1500 m na vzdálenost, včetně překážkových disciplín.

V novém formátu repasáže budou mít sportovci, kteří se nekvalifikují podle místa v rozbězích prvního kola, druhou šanci kvalifikovat se do semifinále účastí v opravných bězích .

To nahradí dřívější systém sportovců postupujících nejrychlejšími časy (q) vedle nejvyšších umístění v rozbězích prvního kola (Q).

Tyto události budou mít nyní čtyři kola – první kolo, opravné kolo, semifinále a finále, přičemž rozpisy se liší podle konkrétní povahy události. Nový formát znamená, že každý sportovec soutěžící v disciplínách s opravným kolem bude mít na olympijských hrách minimálně dva závody.

Vzhledem k tomu, že 100 m již má úvodní rozběhy, před prvním kolem nebude v tomto podniku repasáž zavedena. Kromě toho nebude opakování zavedeno v disciplínách na delší tratě, protože potřeba správného zotavení mezi koly činí formát nepraktickým.

Prezident World Athletics Sebastian Coe řekl:

„Po konzultaci s našimi sportovci a televizními stanicemi věříme, že jde o inovaci, která sportovcům usnadní postup na těchto akcích a zvýší očekávání u fanoušků a televizních stanic. Opravná kola poskytnou našemu sportu větší expozici během vrcholného olympijského období a budou pečlivě naplánována, aby bylo zajištěno, že každá událost našeho olympijského programu si udrží svůj podíl v centru pozornosti.

Konečná pravidla formátu, včetně časového harmonogramu a systému postupu v každém podniku, budou oznámena v dostatečném předstihu před olympijskými hrami.

titulní ilustrační foto

zdroj : Světová atletika