S peletami ušetříte. Nechte vytápění domu na automatice.

Už jste slyšeli o automatickém kotli na pelety, který si sám dávkuje a přikládá palivo? Pokud ne, je nejvyšší čas se seznámit s jeho fungováním a výhodami. Vzhledem k vysokým cenám za energie jsou právě dřevěné pelety tím, co domácnostem může ušetřit peníze za vytápění.

Přestože jde o vytápění pevným palivem, můžete zapomenout na ruční přikládání a udržování ohně. Komfortem obsluhy se peletový kotel blíží spíš plynovému vytápění. Funguje automaticky a jeho provoz je čistý a elektronicky řízený.

Máte teplo bez práce

„Kotel, který spaluje pelety, potřebuje lidský zásah průměrně jednou za tři dny. Může to být ale klidně jen jednou za týden,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, která se výrobě kotlů věnuje už přes 60 let. „V mezidobí kotel topí, doplňuje si palivo a reguluje teplotu sám dle nastavených parametrů. Díky tomu dokáže výrazně snížit spotřebu paliva,“ dodává.

Automatický kotel ví, co dělá

Zapomeňte na zaprášenou špinavou kotelnu, manipulace s peletami je jednoduchá. Celý chod vytápění včetně ohřevu teplé vody můžete nechat na elektronice. Chytrá řídicí jednotka reguluje intenzitu vytápění a umožňuje také ovládání na dálku.

„Kotle od OPOP lze připojit k domácí Wi-Fi síti a pak můžete topení snadno ovládat přes aplikaci,“ dodává Ing. Boczek. Stejně tak lze požadavenou teplotu nastavovat na displeji kotle, přes termostatické hlavice radiátorů nebo pokojové termostaty. Možností je opravdu hodně.

4 výhody kotle na pelety

  1. Doplňuje optimální množství paliva

Na rozdíl od člověka automatický kotel přesně pozná, kdy potřebuje dodat na rošt hořáku další palivo, a jednoduše to zařídí.

Samočinně doplňuje palivo na rošt hořáku pomocí podavače. Porovnává požadovanou a aktuální teplotu a podle toho přikládá optimální množství paliva. Na majiteli tak zůstává jediný úkol – naplnění zásobníku peletami. Podle objemu zásobníku a výkonu kotle se pelety doplňují jednou až dvakrát za týden. Jinak se nemusíte o nic starat.

  1. Celé dny udržuje požadovanou teplotu

Nechat dům vychladnout a pak jej zase vytápět na původní teplotu je neefektivní. Navíc návraty nebo ranní vstávání do vychladlého domu nejsou moc příjemné. Kotel na pelety jednoduše nastavíte, aby temperoval i během toho, co spíte nebo nejste doma. Teplotu můžete upravit i na dálku pomocí aplikace. Stačí se připojit přes mobil nebo počítač a ovládat nastavení odkudkoli.

  1. Reaguje i na výkyvy počasí

Proč zbytečně topit, když se venku oteplilo? Automatický kotel můžete propojit s čidlem venkovní teploty. Podle výsledků se pak automaticky upravuje intenzita vytápění.

  1. Šetří palivo díky vysoké účinnosti

Kotle OPOP dosahují účinnosti i přes 90 procent. To znamená, že téměř dokonale využívají všechnu energii obsaženou v palivu, aniž by docházelo ke ztrátám,“ doplňuje Ing. Roman Boczek. Díky tomu spotřebujete méně paliva, ale na teplotě doma to nepoznáte. Samozřejmostí je dodržení všech emisních limitů pro maximálně ekologický provoz.

Budoucnost patří peletám

Kotle na pelety se v Česku těší stále větší oblibě. Přispívá k tomu i to, že se tyto malé lisované válečky vyrábějí lokálně z českého dřeva a pocházejí z obnovitelného zdroje energie. Při výrobě se zpracovává dřevní odpad, a tak se dají pořizovat za příznivou cenu.

 

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP