Rallye Dakar 2023: 8. ledna-cíl maratonské etapy – Martinec stále nejlepší Čech v kategorii Klasik, Roučková třetí v kategorii H0

Rallye Dakar díky nepřízni počasí mířil na jih do hlavního města Rijádu. Bivak v Rijádu se stal známým pro závodníky během prvních tří ročníků v Saúdské Arábii, ale tento speciál byl zcela nový. V první části se etapy proplétaly kolem dokonalých údolí v srdci hor. Opět si jezdci neodpočinuli a techniku rozhodně nepošetřili. 

 

Netradičně pořadatelé zvolili „Maraton stage“ na 7. a 8. závodní etapu.

Právě díky přívalovým dešťům. Klasik kategorie vjela do maratonské etapy, která přinesla rychle etapy plné těžkých písků.

Ondřej Martinec: „Včerejší etapy byly dlouhé, náročné, ale užili jsme si je na max. Auto drží, takže spokojenost.“

Ollie Roučková: „Ve včerejších etapách jsme s navigátorem nechali všechno. Samík jel na krev, musela jsem hodně improvizovat a hledat nám cesty. Velké koleje byly místy neprůjezdné. Ale bavilo mě to, těžila sem ze zkušeností ze čtyřkolky.“

Po 8 etapě  

„Zatím to nic neznamená, jsou to neoficiální výsledky, a hlavně do konce závodu zbývá 5 závodních dní, změnit se může ještě cokoliv, ale když se u vašeho jména rozsvítí 3 ve vaší kategorii, tak je to absolutní pecka,” řadoval se manažér týmu Czech Samurais.

Ollie Roučková s Jirkou – 3. v kategorii H0, celkově 54.

Ondřej Martinec s Gábou – celkově 42.

Rallye Dakar 2023–9. 1. Den odpočinku

Den odpočinku měli v pondělí 9. ledna na programu účastníci 45. ročníku Rallye Dakar. Jak však ostřílení harcovníci znají, relaxují závodníci, mechanici jsou celý den v v pořádném zápřahu a pořádně se nadřou.

První etapa po odpočinkovém dni vede z Rijádu do Harazu a měří i s přejezdy téměř sedm set kilometrů. Je na ní vypsána rychlostní zkouška dlouhá 3589 kilometrů. Rozhodně není určena k tomu, aby závodníkům nabídla lehčí průběh. V první části etapy, se budou velmi hodit velké jezdecké dovednosti. Sjet mimo trať a potýkat se s navigací jsou jen dvě rizika tohoto speciálu. Pole účastníků bude také muset na cestě zpět do bivaku překonat krásný řetězec dun.

 

Foto: Petr Šedivý