Ostrava si připomíná 80 let od Mnichovské dohody

Město Ostrava si v letošním roce připomíná nejenom 100 let od vyhlášení samostatného československého státu, ale i významná osmičková výročí moderních dějin.

Po akci zorganizované v noci z 20. na 21. srpna, kdy se do ulic města navrátily skoro dvě stovky plakátů s hesly a nápisy roku 1968, přichází s připomínkou událostí ze září 1938, mobilizace a podpisu Mnichovské dohody, které vyvrcholily v březnu 1939 okupací okleštěného zbytku republiky.          

Klíčové okamžiky roku 1938 a období tzv. Druhé republiky

Klíčové okamžiky roku 1938 a období tzv. Druhé republiky přiblíží třicet velkoformátových samolepek na dlažbě Masarykova náměstí.  Desítka dobrovolníků je tam nalepila ve čtvrtek 27. září večer.

Řada kulatých výročí vesměs tragických událostí našich moderních dějin připadá na letošní rok, a my si je v Ostravě postupně připomínáme. Po srpnových událostech, kdy Českou republiku okupovala vojska Varšavské smlouvy a v ulicích města se jako připomínka tohoto období objevily plakáty s hesly z roku 1968, se o tomto víkendu vrátíme ještě o třicet let zpět. Nejen k mobilizaci, která ukázala velké odhodlání našich lidí bránit svou vlast. Tak velký projev vlastenectví a národní hrdosti zůstává možná nedoceněn a je na nás, abychom tyto události připomínali. Stejně jako Mnichovskou dohodu, která dvacetileté Československo na šest let uvrhla pod nadvládu fašistického Německa,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

 Deníkové záznamy Anny Svobodové

Kromě časové osy jsou na náměstí vystaveny deníkové záznamy Anny Svobodové, třináctileté dívky, která se narodila ve dvacátých letech v Moravské Ostravě, a ve svém deníku zaznamenala události z pohnutého období září 1938 až března 1939. Kromě běžných osobních záznamů tak na stránkách jejího deníku najdeme i zmínky o mobilizaci, uprchlících nebo Mnichovské dohodě.

Cílem akce je připomenout pohnuté události z historie samostatného československého státu, které nesmazatelným a tragickým způsobem ovlivnily život a paměť lidí v naší zemi a krátce na to vyústily v nejkrvavější konflikt lidských dějin.  

 

Časová osa i deník jsou v elektronické podobě na webu: www.ostrava1938.cz

Podrobnější informace k celé akci sledujte také na FB: https://www.facebook.com/ostrava100/

 

Za realizaci akce, jejímž iniciátorem je město Ostrava, patří dík dobrovolníkům, ale také organizacím, bez jejichž pomoci by nebylo možné akci realizovat: Centru PANT, Kulturnímu centru Cooltour, Archivu města Ostravy a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.