Nejzajímavější mistrovství světa v atletice v historii skončilo v Budapešti na vrcholu

Mistrovství světa v atletice Budapest 23 skončilo v neděli (27) po devíti dnech vzrušující akce, ve které superhvězdy tohoto sportu přidaly ke svému odkazu a nové hvězdy se staly světovými šampiony.

V maďarském hlavním městě soutěžilo rekordních 2100 sportovců ze 195 zemí (plus Athlete Refugee Team)

Sledovalo ho více než 400 000 diváků ze 120 zemí a vytvořili jeden světový rekord, jeden světový rekord U20, sedm rekordů šampionátu, 11 oblastních rekordů a 73 národních rekordů.

Zvýšená konkurenceschopnost přinesla obrovské drama zejména v disciplínách, kde 13 sportovců v osmi disciplínách zaznamenalo svůj nejlepší výkon v posledním kole soutěže, aby zlepšili své pozice, pět z nich získalo zlatou medaili.

Američtí sprinteři Noah Lyles a Sha’Carri Richardsonová, keňská diva na středních tratích Faith Kipyegonová, nizozemská specialistka na běh na 400 metrů překážek Femke Bolová a dominantní španělští chodci Alvaro Martin a Maria Perezová se stali několikanásobnými vítězi titulů.

Lyles vyhrál double na 100 a 200 m a dovedla štafetu mužů USA na 4×100 m k vítězství, zatímco Richardsonová vytvořila rekord šampionátu 10,65 a získala svůj první světový titul v běhu na 100 m, poté dovedla tým USA k druhému rekordu šampionátu ve štafetě žen na 4×100 m.

 

Kipyegonová získala historický double a stala se první ženou, která vyhrála 1500 i 5000 m na mistrovství světa v atletice poté, co letos překonala světové rekordy na obou distancích.

Martin (20 km a 35 km chůze) a Pérez (20 km a 35 km chůze) dokončili první zlatou medaili v programu závodních chodců jednou zemí, Španělskem.

Bolová završila devět dní nabitých dramatem, když dovedla nizozemský ženský tým na 4×400 m k poslednímu vítězství ve finálové disciplíně, když ve smíšené štafetě na 4×400 m spadla jen pár metrů před cílem a mezitím získala svůj první individuální světový titul v běhu na 400 m překážek.

Ryan CROUSER

Venezuelka Yulimar Rojasová získala svůj čtvrtý titul mistryně světa v trojskoku, zatímco Lyles (200 m), Kipyegon (1500 m), Joshua Cheptegei (10 000 m), Grant Holloway (110 m překážek) a Karsten Warholm (400 m překážek) získali každý tři tituly ve své hlavní disciplíně.

S tolika brilantními příběhy se to zapíše jako nejpoutavější vydání v historii sportu.

Po téměř milionu návštěvníků webových stránek denně v prvních sedmi dnech již Budapešť překonala předchozí počty návštěvníků pro mistrovství světa.
Popularita platformy živých výsledků webu stále roste. První den byl provoz více než dvojnásobný oproti jakékoli předchozí akci. Ve špičce web obdržel více než 400 000 požadavků za minutu a až 14 milionů za hodinu.
Během devíti dnů šampionátu bylo publikováno 14 000 novinových článků s dosahem 28,5 miliardy.

Šampionát pokryl rekordní počet více než 1200 akreditovaných vysílacích pracovníků ze 46 vysílatelů, stejně jako 850 akreditovaných médií a fotografů ze 75 zemí.

Vysílací společnosti, které drží práva, hlásí, že obrovské publikum je naladí z celého světa a na klíčových trzích, jako je Německo, Velká Británie, Francie a Finsko, jsou působivá špičková čísla. TBS v Japonsku po prvním víkendu oznámila, že jejich pokrytí dosáhlo 28 milionů lidí v určitém okamžiku vysílání. Očekává se, že tato čísla porostou s tím, jak se shromažďuje více dat.

Naše platformy sociálních médií překročily milník 11 milionů sledujících během mistrovství a více než 38 000 lidí navštívilo výstavu Muzea světové atletiky v Etele Plaza v Budapešti.

Prezident Světové atletiky Sebastian Coe řekl:

„Společně s organizačním výborem v Budapešti jsme vytvořili nový standard pro naše venkovní mistrovství světa. Je to nový plán. Viděli jsme plné stadiony, které vytvářejí elektrizující atmosféru, měli jsme vůbec nejvyšší počet zúčastněných sportovců, byli jsme svědky ohromujících a nehtů štípajících výkonů a výsledkem bylo obrovské publikum.

„Inovace byly hnací silou těchto šampionátů. Je v nich zabudováno více inovací, než jsme viděli v posledním desetiletí. Od medailového náměstí, kde se se sportovci považují za rockové hvězdy, až po udělování medailí trenérů, pozoruhodné značky, které lze vidět po celém městě, a jasnou vizi udržitelnosti. Jedná se o město mistrovství světa a zemi s dlouhodobou, ambiciózní vizí sportu a odkazu, která přesahuje devítidenní soutěž.

„Společně s maďarskou vládou a vědeckými a technologickými institucemi, jako je Maďarská univerzita sportovních věd, připravujeme plány na vytvoření stálého světového atletického centra trenérské excelence, které bude umístěno v Národním atletickém centru. Toto centrum rozšíří přístup ke koučování světové úrovně po celém světě a bude provádět výzkum v oblasti sportovní vědy, medicíny, biometrie, umělé inteligence, sportovního vybavení a dalších oblastí, které mohou pomoci rozvíjet a podporovat naši skupinu super talentovaných sportovců a trenérů. „

Dnes dříve (27) se v Budapešti poprvé sešla nově zvolená Světová atletická rada pro rovnost pohlaví a Kolumbijka Ximena Restrepo byla potvrzena jako senior viceprezidentka Coe, čímž se stala první ženou, která tuto roli převzala.

Další statistiky mistrovství světa

REKORDY

 1 světový rekord (USA ve štafetě na 4×400 m smíšený – 3:08,80)

1 světový rekord U20  (Roshawn CLARKE, JAM, v běhu na 400 m překážek – 47,34)

7 rekordů šampionátu :

 • Ryan CROUSER, USA, ve vrhu koulí – 23,51; 
 • Daniel STAHL, SWE, v disku – 71,46; 
 • Spojené státy americké ve štafetě na 4×400 m smíšený – 3:08,80; 
 • Sha’Carri RICHARDSONOVÁ, USA, v běhu na 100 m – 10,65; 
 • Shericka JACKSONOVÁ, JAM, v běhu na 200 m – 21,41; 
 • María PEREZ, ESP, v závodě na 35 km chůze – 2:38:40; 
 • Spojené státy americké ve štafetě na 4×100 m – 41,03)

11 oblastních rekordů

 • Afrika: Pobřeží slonoviny, CIV, ve štafetě 4x100m – 41,90
 • Asie: Ernest John OBIENA, PHI, ve skoku o tyči – 6,00; Indie ve štafetě na 4×400 m – 2:59,05; Kemi ADEKOYA, BRN, v běhu na 400 m překážek – 53,56, 53,39 a 53,09
 • Evropa: Matthew HUDSON-SMITH, GBR, v běhu na 400 m – 44,26 NACAC: Spojené státy americké ve smíšené štafetě na 4×400 m – 3:08,80
 • Oceánie: Jemima MONTAG, AUS, v závodě na 20 km chůze – 1:27:16
 • Jižní Amerika: Brian Daniel PINTADO, ECU, v závodě na 35 km chůze – 2:24:34; Flor Denis RUIZ HURTADO, COL, v oštěpu – 65.47

73 národních rekordů
22 světových výkonů

MEDAILE A UMÍSTĚNÍ

 • 23 zemí získalo zlaté medaile
 • 26 zemí získalo stříbrné medaile
 • 24 zemí získalo bronzové medaile

46 zemí získalo medaile71 zemí skončilo v top 8

Země ze všech šesti oblastí získaly zlaté medaile:

 • Afrika – 9 zlatých z 5 zemí
 • Asie – 3 zlata ze 3 zemí
 • Evropa – 16 zlatých z 9 zemíNACAC – 20 zlatých ze 4 zemí
 • Oceánie – 1 zlato z 1 země
 • Jižní Amerika – 1 zlato z 1 země

Další prvenství

 • Neeraj Chopra získal první zlatou medaili Indie v mužském oštěpu. 
 • Hugues Fabrice Zango vyhrál první zlatou medaili Burkiny Faso v mužském trojskoku.
 • A Ivana Vuleta získala první zlatou medaili Srbska ve skoku dalekém žen.
 • Botswanský Letsile Tebogo (bronz) se stal prvním africkým mužem, který získal medaili v běhu na 100 metrů.
 • Haruka Kitaguchiová se stala první japonskou atletkou, která vyhrála ženský oštěp, a má možnost obhájit svůj titul před domácím publikem v Tokiu v roce 2025.
 • Kanada poprvé vyhrála oba tituly v hodu kladivem a celkem čtyři zlaté medaile.
 • Stříbro Ernesta Obieny ve skoku o tyči mužů je nejlepším výsledkem Filipín na mistrovství světa.
 • První medaile pro Pákistán (stříbro Arshada Nadeema v oštěpu mužů) a Britské Panenské ostrovy (stříbro Kyrona McMastera v běhu na 400 m překážek mužů).
 • Historicky nejvyšší umístění (první nejlepší osmička) pro Lesotho (čtvrtý Tebello Ramakongoana v mužském maratonu) a Svatou Lucii (Julien Alfred je čtvrtý v běhu na 200 m žen a pátý v běhu na 100 m).
 • Nejprve se podělily o zlato na Mistrovství světa v atletice – Katie Moon (USA) a Nina Kennedy (AUS) ve skoku o tyči žen (také sdílely bronzovou medaili ve skoku o tyči mužů – Chris Nilsen (USA) a Kurtis Marschall (AUS)).

zdroj : Světová atletika

Foto : Iva Roháčková

 

Výsledky českých atletů na MS v atletice 2023 Budapešť