Martínková si došla pro stříbro na MEJ v atletice, Kubelík ho získal za sprint na dvoustovce

Hned v jedné z prvních finálových disciplín se na MEJ v Tallinnu dočkala česká výprava medaile. Obstarala jí chodkyně Eliška Martínková, která vybojovala v závodě na 10 000 metrů stříbro.  Druhou stříbrnou medaili, a navíc v novém juniorském národním rekordu 20,82 s na 200 metrů získal sprinter Eduard Kubelík.

Chodkyně Eliška Martínková se ujala tempa hned od začátku závodu a postupně jí odpadala jedna soupeřka za druhou. Až v průběhu třetího kilometru ji na čele vystřídal někdo jiný. V ten moment ovšem už vedoucí skupinka čítala jen čtyři závodnice. S naší reprezentantkou se držely pouze Rusky Julia Khalilová s Jekaterinou Petrovovou a Ukrajinka Valeria Šolomitská.

Martínková byla i nadále velmi aktivní, díky čemuž ztratila kontakt Šolomitská a z boje o cenné kovy tak vypadla. Stejný osud postihl o několik okruhů později i Petrovovou. Po pátém kilometru tak s Martínkovou šla už pouze Khalilová. Netrvalo však dlouho a svěřenkyně trenérky Kateřiny Čermákové byla už na čele osamocena a kráčela vstříc životnímu úspěchu.

Jak však směřoval závod ke svému závěru, obdržela Eliška druhý výstražný terčík a musela být opatrnější. Toho využila Khalilová a na Martínkovou se dotáhla. Kilometr před cílem pak nastoupila. Tento nástup ještě Eliška dokázala zachytit. O vítězce se tak rozhodlo v podstatě až v závěrečném okruhu, kde už byl nástup Rusky úspěšný a Julia Khalilová si tak došla pro titul mistryně Evropy v letošním nejlepším evropském výkonu roku 46:14,21.

Eliška Martínková se mohla těšit nejen ze stříbrné medaile, ale také výrazně vylepšeného osobního rekordu na dráhové desítce 46:23,74 min. kterým se řadí na třetí místo historických národních tabulek v této disciplíně za sestry Drahotovy, na jejich medailové úspěchy z mládežnických šampionátů nyní navázala. Stupňovaným tempem si došla pro bronz v čase 46:32,14 Francouzka Maële Biré-Heslouisová.

Kubelík si dosprintoval pro stříbro

Na stříbrný medailový úspěch chodkyně Elišky Martínkové navázal na dvoustovce Eduard Kubelík. Nejprve v úvodu odpoledního programu hladce postoupil mezi osmičku nejlepších časem 21,11 s, aby si následně to nejlepší nechal až do boje o cenné kovy. Po skvěle vyběhnuté zatáčce měl parádní i závěr a cílem proběhl na 2. místě v novém juniorském národním rekordu 20,82. Svůj vlastní z této sezóny srazil o dalších sedm setin.

Jediným přemožitelem se mu stal vítězný Brit Derek Kinlock, jenž triumfoval v osobáku 20,72. Třetí byl též v kariérním maximu 20,98 Ital Federico Guglielmi.

Zdroj: atletika.cz

Foto: ČAS/Ivana Roháčková

YouTube
Share