Obnovený Mendelův skleník se slavnostně otevírá

Místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu a později odhalil zákony dědičnosti, znovu ožilo. Dnes se slavnostně otevřel obnovený Mendelův skleník, který bude sloužit jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí. Skleník bude možné navštívit v rámci prohlídek pořádaných Mendelovým muzeem, které sídlí v opatství.

Obnovenému skleníku požehnal biskup brněnský Pavel Konzbul

„Opatství bylo za Mendelovy doby významným centrem kultury a vzdělanosti v Brně, jsem rád, že se obnovený skleník může stát odkazem nejen bratra Gregora a jeho doby, ale i místem pro dialog vědy a víry. Naše dlouhodobá spolupráce s rakouskými partnery dostane odpovídající prostor pro přeshraniční spolupráci a kulturní výměnu a budeme sledovat Mendelovu životní cestu, která vedla i přes Vídeň, kde získal potřebné znalosti pro svou vědeckou práci,“ řekl ke slavnostnímu otevření skleníku generální převor řádu augustiniánů Alejandro Moral.

Možnost využití pro řadu aktivit

Díky tomu, že je skleník navržen s maximální možnou variabilitou uspořádání vnitřního prostoru, jej bude možné využít pro velké množství aktivit.

„Město Brno dlouhodobě propaguje Mendelův život a dílo, a slavnostní otevření skleníku je symbolickým završením mendelovského roku 2022, který se slavil po celém městě,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Návrh skleníku

Návrh skleníku pochází z dílny brněnského architektonického studia CHYBIK+KRISTOF, čerpá z archivních materiálů a v mnohém vychází z původní stavby.

„Nová interpretace stavby kopíruje originální půdorys a orientaci skleníku, do konstrukce jsme nechali proniknout i příběh o objevování tří Mendelových zákonů dědičnosti,“ řekl Ondřej Chybík. Unikátní stavba byla dokončena s více než měsíčním předstihem.

Obnovený skleník vznikl v rámci projektu Odkaz G. J. Mendela vědě, kultuře a lidstvu a je spolufinancován z prostředků programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

 

Zdroj: Mendelova univerzita v Brně