AFO58 zná své vítěze, které populárně-vědecké dokumenty jsou ty nejlepší?

Porota Mezinárodní soutěže vyzdvihla dva filmy, které se v letošním silném výběru nacházely. Zvláštní uznání si pro sebe uzmul dokumentární klenot All That Breathes (Všechno živé). První film v historii, který vyhrál hlavní dokumentární soutěže na Sundance i v Cannes, si tak do široké palety získaných ocenění může připsat další. Porota jednak ocenila „mezidruhovou“ rovinu filmu, která klade důraz na koexistenci lidí a zvířat, a také intimní a něžný přístup, který režisér Shaunak Sen zaujímá ke svým protagonistům.

AFO58

„V první řadě nás nadchla vzájemná podpora filmařek a filmařů a unikátní atmosféra komunity spojené filmem a poznáváním světa kolem nás. Mezinárodní i tuzemští hosté vyzdvihují unikátní atmosféru festivalu a inspirativní reakce návštěvníků. Soutěžní výběry 58. ročníku festivalu ukazují paletu způsobů, jak se dají originálním filmovým jazykem inspirovat široké skupiny diváků. Unikátní umělecká zachycení světa umožňují rozšířit povědomí veřejnosti a inspirovat k myšlení o sdíleném lepším světě pro nás všechny,“ řekl hlavní dramaturg AFO Ondřej Kazík.

Hlavní cena Mezinárodní soutěže

Hlavní cena Mezinárodní soutěže ovšem putuje za dokumentem Konstanta. Středometrážní filmová esej si klade otázky o podstatě lidské touhy změřit svět a všechny jeho aspekty a dává ji do souvislosti s politickou mocí a touhou ovládat a podmaňovat si. Právě tento tematický aspekt, který dokument artikuluje, porotu ohromil nejvíc. Společně s inovativním vizuálním zpracováním, kterým snímek své publikum neustále překvapuje.

Česko-slovenská soutěž zná letos také dva oceněné filmy.

Zvláštním uznáním porota ověnčila dokument Lidi. Kateř Tureček dle poroty ve svém díle zkoumá diverzitu, konfrontuje heteronormativitu a umožňuje nahlédnout do mysli a srdce osob, jež nepatří mezi tzv. cis-gender. Hlavní cenu a 50 000 Kč si odnesly Neviditelné krajiny režiséra Ivo Bystřičana.

„Porota ocenila čistý filmový jazyk a minimalistický přístup, který dává vyniknout základnímu sdělení: Planetě, na které žijeme, bychom měli naslouchat pozorněji,“ říká porota soutěže. V souladu s tímto tvrzením je dokument po vizuální a především zvukové stránce jedinečným a inovativním počinem nejen v rybníčku české dokumentární scény.

A co se krátkých filmů týče?

Tam se vítězství dočkal snímek Haulout. Vtahující vyprávění na ploše 25 minut podrobuje pozorování terénního pracovníka Maxima Čakileva. Ten zkoumá, jakým způsobem se na migraci mrožů projevují známky klimatické změny. Dle poroty „není jen mistrným a pohlcujícím kinematografickým zážitkem, ale ke zkoumanému tématu přistupuje s opatrností a odhaluje příběh, který je zároveň krásný i brutální.“ Mimořádně nabitou krátkou soutěž tedy letos vyhrál snímek, který si vysloužil také nominaci na Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument.

A aby těch oceněných nebylo málo, studentská porota udělila svou cenu dokumentu Path of the Panther (Stezka pumy). Příběh plný emocí vypráví o ohrožené existenci šelmy zvané puma floridská. Porota složená ze studentstva Univerzity Palackého ocenila vhled do přirozeného prostředí divoké zvěře, který je za normálních okolností lidskému oku skrytý. „Za tvorbou filmu stojí obrovská práce, která na první pohled není vidět. Jedná se o kariéru a celoživotní dílo desítek lidí, kteří se vší silou snaží ochránit pomalu hynoucí šelmu před možným kompletním vyhynutím,“ píše porota ve svém vyjádření.

Cenu za přínos v popularizaci vědy festivalu AFO získal kosmolog a profesor astronomie na University of Arizona Chris Impey, který je autorem populárně-naučných knih vycházející z astronomie, včetně studia vzdálených galaxií či hledání exoplanet a mimozemské inteligence. Přednášel pro inženýry z NASA i buddhistické mnichy v Indii a představil se přednáškou o konci vesmíru. V Olomouci byla i norská režisérka Eva Charlotte Nilsen, režisérka dokumentu After Nature Esther Elmholt, americký dokumentarista, kameraman a producent Ian Cheney, filmový historik Peter Krämer, portugalská zvuková umělkyně Raquel Castro a řada dalších.

„Letošní ročník vnímám jako opravdu velmi úspěšný. Nejen co se týče počtu návštěvníků, skvělého programu, ale i toho, jak festival dokázal opět nadchnout hosty a hostky z celého světa. Jejich zpětné vazby plné chvály festivalové atmosféry a profesionality celého týmu jsou pro nás nejlepší odměnou. Jsem moc vděčná všem partnerům, díky kterým může festival fungovat, a jsem opravdu hrdá na celý organizační tým. Stojím si za tím, že lepší na světě neexistuje,“ řekla ředitelka festivalu Eva Navrátilová.

Industry workshop Camp 4Science

Novinkou  byla finanční podpora pro rozpracované projekty, které se přihlásily na prestižní industry workshop Camp 4Science. Porota ocenila 3 projekty.  Hlavní cenu 25 000 dolarů (500 000 korun) od produkční společnosti Sandbox Films získal film A Certain Civilization Leandra Lisortiho. Překvapením byla ocenění oznámena na poslední chvíli pro dva projekty. Každý dostal 10 000 dolarů, získal je Carbon Permanence (Hans Baumann) a Ghost Dads (Tracy Jarett a Emma Moley).

AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Cílem AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.

Příští rok se AFO koná 23. – 28. dubna 2024.

 

Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci