Kajakář Přindiš šestý na SP v Markkleebergu

Druhý díl Světového poháru ve vodním slalomu zná své první medailisty. Sobotní program nabídnul klání elitních kajakářek a kajakářů, ve kterém se představili i čtyři čeští zástupci. Nejlépe si s náročnou tratí a extrémním horkem poradil Vít Přindiš, který se jako jediný z českého týmu probojoval do finále a obsadil šesté místo. Vavřinec Hradilek, Ondřej Tunka i Antonie Galušková skončili v semifinále. Z vítězství se raduje Slovák Jakub Grigar a Australanka Jessica Foxová.

Úřadující mistr Evropy Vít Přindiš dokázal v sobotu hodit za hlavu 28. místo z kvalifikace, do finále se probojoval druhým nejrychlejším časem a do souboje o medaile tak nastupoval z předposlední pozice. Přestože ve finále předvedl čistou jízdu, cílem projel na pátém místě. O jednu příčku jej následně posunul vítěz závodu, Slovák Jakub Grigar, který jako jediný kajakář zajel obě jízdy pod 90 vteřin. Pro stříbro si dojel Felix Oschmautz z Rakouska, bronz získal Francouz Boris Neveu.

Přindiš jediný ve finále

Bohužel finálová jízda nebyla úplně optimální už od branek pět a šest, kde jsem zmizel ve válci, ale taková je charakteristika této trati – je tu opravdu hodně válečků,“ popsal v cíli Přindiš. „Ale celkově jsem rád za další finále i za to, že jsem si dobře rozjel Světový pohár. Sice to zatím nejsou top výsledky na bedně, ale předvedl jsem dva stabilní výkony. Také mě těší, že jsem dnes zajel dvě čisté jízdy, protože ta trať byla opravdu záludná, ale dokázal jsem se vyvarovat trestných doteků. Teď mě čeká volno, pojedu chytat vlny do Portugalska, abych si odpočinul od slalomu, a pak se chci párkrát otočit v Bratislavě před světovým šampionátem,“ doplnil český reprezentant.

Ondřej Tunka ani Vavřinec Hradilek se mezi elitní desítku nedostali. Tunka zajel čistě, ale více než 6vteřinová ztráta ho odsunula na 23. příčku. „Nemůžu být úplně spokojený, chtěl jsem předvést něco lepšího. Mrzí mě, že jsem dnešní závod zazdil hned v první protivodě, kde jsem zůstal ve válci, což mě stálo hodně sil. A právě ty síly, které jsem chtěl nahoře pošetřit do spodní části, byly rázem pryč,“ uvedl Tunka, kterého dnes ještě čeká kvalifikace v extrémním slalomu. „Doufám, že se mi podaří zajet lepší time trial než minulý víkend v Troji, a pokusím se zase zabojovat o ty nejvyšší příčky.“

Ani Vavřinec Hradilek nebyl se svou semifinálovou jízdou zcela spokojený, limitovalo ho totiž obnovené zranění.

Moc jsem si dnešní závod chtěl zajet, konzultovali jsme to, aby se to nějak nezhoršilo,“ uvedl Hradilek, který nakonec dojel na 29. místě. „Jde o Světový pohár a jít do toho s tím, že to jen tak sjedu, je špatně, ale na druhou stranu si myslím, že jsem to v rámci možností zvládl. Trať je těžká a mobilita tam chyběla. Teď mě čeká dvouměsíční pauza od závodění, tak snad se dám dohromady,“ uzavřel stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012.

Finále kajakářek proběhlo bez české účasti

Antonie Galušková, která jako jediná z tria českých reprezentantek postoupila do semifinále, skončila s šesti trestnými vteřinami na 24. místě.

Až do patnácté brány to byla v podstatě bezchybná jízda, potom jsem uspěchala jednu bránu a musela hodně natahovat krk – naštěstí z toho nebyla padesátivteřinová penalizace, ale odvíjel se od toho zbytek trati, táhlo se to se mnou až do cíle. Dva šťouchy ve spodní pasáži byly spíše z nepozornosti, o prvním na páté bráně jsem ani nevěděla. Ale to, co jsme si naplánovali, mi vyšlo, jen jsem zkrátka podjela jednu bránu, což mě stálo lepší umístění,“ zhodnotila Galušková.

Pro suverénní vítězství si dojela Australanka Jessica Foxová, o tři a půl vteřiny za ní skončila domácí Ricarda Funková a bronz získala její reprezentační kolegyně Elena Apelová.

Světový pohár v Markkleebergu pokračuje sobotní kvalifikacemi v extrémním slalomu, v neděli pojedou o medaile singlířky a singlíři. Nedělní program ukončí medailový souboj v extrémním slalomu.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Zdroj: Český svaz kanoistiky

Foto: Iva Roháčková

YouTube
Share