Festival vědy zve do Dejvic na vědu v profesích

Přes 100 expozic se představí v jednom dni na již sedmém ročníku Festivalu vědy, který se uskuteční ve středu 4. září od 8.30 do 19.00 hodin v Praze Dejvicích. Na zelené travnaté ploše na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici nabídnou ukázky své práce vysoké školy, ústavy Akademie věd ČR, volnočasové instituce a firmy.
Na letošním Festivalu vědy si můžete na vědu „sáhnout“ můžete si vyzkoušet znalosti, vědomosti, dovednosti, zručnost. Ale především zjistíte, že věda má rozmanité podoby a využití ve všech oborech lidské činnosti.

Čtrnáct ústavů Akademie věd ČR

Čtrnáct ústavů Akademie věd ČR seznámí návštěvníky s každodenní „vědou“ kolem nás. Ústav makromolekulární chemie AV ČR ukáže, jak likvidovat plasty šetrným způsobem. Mikrobiologický ústav AV ČR dá nahlédnout pod mikroskop na karcinom a melanom a vysvětlí, v čem se vizuálně liší. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR Algatech ukáže budoucnost mikroskopických řas a jejich využití pro budoucnost. Biotechnologický ústav AV ČR odhalí pod mikroskopem zázrak reprodukce, vzniku života a jedinečnost pohlavních buněk. Biologické centrum AV ČR z Českých Budějovic zavede návštěvníky do tajemného světa klíšťat. Ústav pro jazyk český AV ČR v padělatelském hnízdě odhalí jak naši předkové „falšovali“ dějiny.

 

Technický nebo humanitní typ

Zda jste technický nebo humanitní typ odhalí speciálně sestavené testy firmy Confused, které jsou určené převážně pro středoškoláky. Následně pak můžete zavítat přímo ke stanům Univerzity Karlovy, kde jsou připraveny ukázky simulované operace nebo ukázky tzv. “fantomů“ na kterých probíhá výuka mediků. Pedagogové ukáží jak „žonglovat“ s matematikou a své znalosti z historie republiky si vyzkoušíte v karetní hře Fakulty sociálních věd. Zábavná hra „Mladý inženýr“ Českého vysokého učení technického vysvětlí, že technika není jen pro kluky a může být velice zábavná a především užitečná. V Tech zóně ČVUT se budou prezentovat všechny fakulty. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská např. ukáže, jak částice létají všude kolem nás, ale i skrz nás nebo na jakém principu je založen 3D obraz.

Fakulta biomedicínského inženýrství předvede na detektoru lži, že člověk nemůže vědomě kontrolovat reakce svého těla a v kvízu si vyzkoušíte, jak znáte orgány lidského těla nebo navštívíte reálný výukový sanitní vůz a uvidíte, jak vypadá dekontaminační sprcha. Stany Vysoké školy chemicko-technologické si letos budou hrát s periodickou soustavou prvků, která slaví 150. let od objevení. Česká zemědělská univerzita vás uvede do světa lesního biorytmu, předvede roboty používané v zemědělství nebo se dozvíte, jak je možné zkoumat lidské chování. Technická univerzita v Liberci vás zavede do světa nanovláken a jejich využití, Univerzita obrany zase do světa armádních profesionálů a jejich techniky. Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni předvede společně s chemickou jednotkou hasičů rukavice a požární obleky, které umí vyhodnotit rozsah a intenzitu ohně nebo různé zplodiny a ochránit tak hasiče před nebezpečím.

Přesnou mušku

Přesnou mušku a pevnou ruku na sportovní laserové střelnici vyhodnotí odborníci z České zbrojovky, kteří vás zasvětí i do umění konstrukce sportovních zbraní a do umění výzdoby zbraní historických. Techniku vašeho zásahu pak vyhodnotí balistici z Kriminalistického ústavu Policie ČR. Kvalitní internetové připojení je dnes již považováno za samozřejmost, ale jak na to, prozradí Cetin a Cesnet. Technologická agentura ČR navede na cestu, jak uvádět nápady do praxe a Úřad průmyslového vlastnictví zase jak tyto nápady ochránit.

Že i malý psík může být velký odborník, předvedou příslušníci Celní správy se svými psími specialisty. Můžete se na chvíli stát reportérem, kameramanem, střihačem nebo zvukařem ve stanu České televize. Prahou za přírodou vyrazíte s Národním muzeem a Národní technické muzeum předvede, jak se krotí elektřina. Co vše je třeba dodržovat při jízdě na kole a jaká jsou pravidla, vám ukáže BESIP společně s Městskou policií.

Projekt Rok digitálního podnikání

 

Projekt Rok digitálního podnikání nabídne dílny Kutila Juniora, kde si všichni zájemci mohou vyzkoušet své šikovné ruce a následně obdržet „výuční list“. Že třeba postavit zeď nebo něco svařit není úplně snadné, si můžete vyzkoušet na trenažérech Akademie řemesel. Kamenosochařská škola z Hořic předvede tradiční práci s kamenem a jeho krásu.

Zájemci si mohou virtuálně „zabagrovat“ a sedět přitom ve skutečném sedadle z bagru Strabag. Air Products ukáže, jak moc jsou důležité a nezbytné plyny kolem nás, které ani nevnímáme. 3D tiskárny se již staly součástí moderního světa a české tiskárny Průša Research, které se vyváží do celého světa ukáží, co vše je možné vytisknout.

Masarykova střední škola chemická prozradí jak na vodní kámen a Střední škola zeměměřičská odhalí tajemství zaměřování map moderními metodami.
Program Festivalu vědy bude od 17.00 hodin, na Fakultě elektrotechnické ČVUT, doplněn veřejnou debatou s odborníky na téma „Je volba profese věda?“
Od 19.00 hodin zve Festival vědy hudby milovné návštěvníky do Národní technické knihovny na koncert Komorního orchestru Akademie Praha, neprofesionálního komorního orchestru vědeckých pracovníků.

Festivalu vědy, jehož loňský ročník navštívilo během jednoho dne kolem 17 tisíc lidí, poskytla záštitu Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace, Městská část Praha 6, Magistrát hl. m. Prahy a MŠMT ČR, je jedinou populárně naučnou akcí pro širokou veřejnost, která se koná „na zelené louce“.

Vstup na Festival vědy i doprovodné akce je pro všechny návštěvníky ZDARMA.

Více o programu najdete na www.festival-vedy.czBooking.com