České kanoistky jsou na mistrovství Evropy U23 zlaté, kanoisti berou stříbro

Český tým na evropském šampionátu v Solkanu slaví první medaile. V soutěži týmů se výběru juniorů a reprezentantů do 23 let podařilo vybojovat čtyři cenné kovy, o což se ve všech případech postarali kanoisti a kanoistky. Titul mistryň Evropy slaví závodnice do 23 let i juniorky, singlíři v obou věkových kategoriích přidali dvě stříbra.

O první českou medaili na šampionátu se postaral tým kanoistů do 23 let. Zkušená posádka ve složení Václav Chaloupka, Vojtěch Heger a Matyáš Lhota nestačila pouze na vítězné Francouze, kteří byli o necelé čtyři desetiny rychlejší.

Je to medaile, takže jsme spokojení, ale na druhou stranu jsme i trošku zklamaní, protože jsme si chtěli dojet pro zlato,“ přiznal Heger. „Váša je tento rok naposledy v kategorii do 23 let a Maty před sezonou oznámil, že bude končit kariéru, takže jsme se chtěli společně rozloučit zlatem. Bohužel se nám to nepovedlo, tak je to takové hořkosladké, ale jízda byla dobrá, Francouzi zkrátka byli jen o trošku lepší.“

Mistryně světa z Tacenu si dojely pro titul evropských šampionek

Druhý cenný kov v kategorii do 23 let přidaly úřadující mistryně světa z Tacenu. Sestry Satkovy tentokrát nastoupily společně s Terezou Fišerovou a bezchybnou jízdou si dojely pro titul evropských šampionek.

Máme z toho velkou radost. Konečně se nám v tomto složení i celkově v kategorii U23 podařilo sjet opravdu super jízdu,“ radovala se starší ze sesterského dua Martina. „Tak, jak jsme si to s holkama naplánovaly, tak to i vyšlo. Pro mě a Terku to navíc je poslední akce na třiadvacítce a zakončit to společným titulem v hlídkách je úplně skvělé.“

Kajakáři i kajakářky do 23 let bez medaile

Úřadující mistři světa do 23 let, kajakáři Tomáš Zima, Jan Bárta a Jakub Krejčí, nastupovali do závodu v nabité konkurenci 18 týmů jako předposlední. V průběhu jízdy se jim podařilo získat více než šestivteřinový náskok, do cíle však dojeli až na třetím místě, a navíc museli vyčkávat na výkon poslední posádky z Francie. Právě Francouzi je nakonec odsunuli na nepopulární čtvrtou příčku. „Určitě jsme si věřili na víc, takže čtvrté místo je trochu bolestivé,“ přiznal bezprostředně po dojetí Bárta. „Byly tam pasáže, které nám úplně nesedly, občas jsme na sebe museli čekat a nějak nám to nevyšlo. Chyb dneska bylo až moc a na medaili to zkrátka nestačilo.“

Bez medaile skončilo i trio českých U23 kajakářek. Antonie Galušková, Lucie Nesnídalová a Tereza Fišerová se nevyvarovaly dvěma trestným dotekům, ve čtvrté brance navíc došlo ke kolizi.

Asi po půl minutě mi začalo cákat na nohy, tak jsem si myslela, že jsem si asi nevylila před startem loď,“ uvedla Galušková. „Ale v průběhu jízdy jsem měla vodu až po lýtka a došlo mi, že mám v lodi díru. To se zkrátka v hlídkách stává, je to kontaktní závod. Škoda těch šťouchů, protože jinak by to na medaili vyšlo.“

Juniorky na kánoi zlaté, junioři stříbrní

V juniorské kategorii si pro titul na kánoi dojely sestry Tereza a Klára Kneblovy s Lucií Doleželovou, stříbro přidali singlíři ve složení Adam Král, Martin Kratochvíl a Matyáš Říha. Kajakářským týmům se bohužel nedařilo – sestry Kneblovy s Amélií Červenkovou skončily po 50vteřinové penalizaci na devátém místě. Trest za neprojetou branku zaznamenali i Jakub Mrázek, Martin Rudorfer a Matyáš Novák, což je odsunulo na 13. příčku.

Program světového šampionátu pokračuje dnešními večerními rozjížďkami v extrémním slalomu, zítřek nabídne medailové souboje kajakářek a kajakářů v obou věkových kategoriích i finále extrémního slalomu.

Zdroj a foto: kanoe.cz