Světový den boje proti AIDS

Světový den boje proti AIDS, někdy též zkráceně Světový den AIDS, je celosvětově významný den, vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací jako příležitost k osvětě o pandemické smrtelné nemoci AIDS, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV, k demonstraci podpory lidem žijícím s HIV i uctění památky jeho obětí. Připadá každoročně na 1. prosince.

Světový den boje proti AIDS

Poprvé byl celosvětově vyhlášen roku 1988. V roce 1996 vznikl program OSN pro boj proti HIV a AIDS (The Joint United Nations Programme on HIV/AIDS, zkr. UNAIDS) a převzal organizaci a propagaci Světového dne boje proti AIDS. Následujícího roku vznikla při tomto programu organizace World AIDS Campaign, která od roku 2004 působí samostatně.

Červené stužky symbolizují sounáležitost s lidmi trpícími chorobou AIDS. Poprvé se objevily 1. prosince 1988, právě sedm let po prvním zaznamenání nemoci a pouhé čtyři roky po identifikaci viru HIV. Šlo o první mezinárodní den boje proti AIDS.

Začátkem 90 let bylo zřejmé, že existuje mimořádně zákeřná choroba, které padly za oběť po celém světě životy milionů lidí.Patřila mezi ně i řada známých osobností: například herec Anthony Perkins a především zpěvák skupiny QUEEN Freddie Mercury. Informace o smrti spisovatele sci-fi Isaaca Asimova rodina tajila. Nemoc československého krasobruslaře Ondreje Nepely zase nebyla uveřejněna  komunistickým režimem.

AIDS nelze v současnosti vyléčit. Lékařská věda dokáže jen  zpomalit průběh.

Nejúčinnější ochranou je  prevence. V ČR existuje mnoho míst, kde se můžete nechat otestovat a to i anonymně. Testování by měli využít zejména lidé ze skupin ohroženějších HIV infekcí, žloutenkami a dalšími sexuálně přenosnými infekcemi. Seznam dostupných míst naleznete ZDE