Molekulární vodík – nenápadná regenerační bomba

Pozitivní vliv molekulárního vodíku na lidský organismus byl vypozorován už před několika desetiletími. Přestože všechny možné účinky a mechanismy fungování vodíku jsou stále předmětem vědeckého výzkumu (zejména v asijských zemích), jeho regenerační schopnosti jsou nepopiratelné.

Zatímco správně fungující zotavovací procesy jsou důležité pro zdraví každého člověka, u sportovců je kvalitní regenerace naprostou nezbytností. I z tohoto důvodu vzbuzuje molekulární vodík stále větší zájem a pozornost i mezi profesionálními sportovci.

Co je molekulární vodík a jak funguje?

Je to vodík ve stádiu svého vzniku – čistá molekula vodíku, která má volný elektron, a díky tomu se dokáže spojovat s jinými látkami – v případě lidského těla především se škodlivými látkami, které následně pomáhá z těla přirozeně vyloučit.

Unikátnost molekulárního vodíku spočívá ve velikosti jeho molekul – jsou tak malé, že pronikají bez jakýchkoli zábran do jednotlivých částí organismu až na buněčné úrovni. Díky této vlastnosti je vodík účinnější než všechny ostatní známé antioxidanty. Dokáže proniknout přímo do buněk a ničí tak volné radikály přímo v místě jejich vzniku, tedy ještě předtím, než stihnou napáchat v organismu škody. Molekulární vodík působí jako protizánětlivý činitel, ovlivňuje procesy hojení a uzdravování, působí i preventivně proti řadě chronických chorob, stárnutí.

Kyselina mléčná vzniká po námaze

Při každé tělesné námaze vzniká ve svalech kyselina mléčná, její nadměrné množství vede ke svalovým bolestem a únavě. Molekulární vodík efektivně odstraňuje z těla zvýšený obsah kyseliny mléčné a dalších odpadních látek (např. kyselina močová, kreatinkináza), čímž napomáhá k rychlejší regeneraci svalových tkání. Pomáhá odstraňovat pocit únavy, což spolu se zrychlenou regenerací vede ke zlepšení výdrže během tréninku a celkové podpoře výkonu.

Pro lidský organismus je to přirozená látka, jisté malé množství vodíku vylučuje jako produkt svého metabolismu i naše střevní flóra. Ani z hlediska dopingu nepředstavuje žádné riziko, což je pro profesionální sportovce důležitá informace.

Možná Vás při čtení těchto řádků napadne otázka: Pokud je „obyčejný“ vodík tak skvělý, jak to, že se nepoužívá na regeneraci už dávno? Největší přednost molekulárního vodíku – malá velikost molekul – byla totiž zároveň i jeho největší komplikací. Jediným způsobem, jakým se donedávna dalo dostat vodík zvenčí do těla, byly ionizátory vody. Kromě toho, že jsou tyto nástroje poměrně drahé a vyžadují jistou péči, takto získané množství molekulárního vodíku bylo nízké a nestabilní. Molekulární vodík z vody během několika desítek minut prostě vyprchá, malé molekuly nezastaví ani obal nádoby.

 

V současnosti již existuje mnohem efektivnější způsob – doplněk stravy ve formě kapslí generuje molekulární vodík přímo v těle. Obsah kapsle po užití reaguje s kyselinami obsaženými v žaludku a následkem této reakce se do těla uvolňuje molekulární vodík. 1 kapsle je schopna dodat tělu minimálně 40 ml molekulárního vodíku. Pro lepší představu – na základě výsledků výzkumů se terapeutické efekty vodíku dostavují přibližně při množství 4-10 mg molekulárního vodíku, při různých onemocněních je požadované množství ještě vyšší.

Recovery H2 Inside – kapsle uvolňující molekulární vodík od společnosti H2 Europe


Rozhovor s Petrem Svobodou

Nedávno ses radoval z vítězství na halových MČR v běhu na 60 m. Tvá výchozí situace nebyla přitom vůbec příznivá – pro zdravotní problémy jsi měl na přípravu jen týden, navíc ti hrozilo ukončení profesionální smlouvy v klubu, což ti na pohodě určitě nepřidalo. Věřil sis před závodem, že to dokážeš?

          Odpověď: je pravda, že se mi před nedávnem podařil takový malý zázrak na Mistrovství České republiky, kde to byl zároveň i velký risk, protože jsem byl celou přípravu zraněný. Měl jsem problém s kolenem, které mě limitovalo v tréninku a to konkrétně v tom, že jsem nemohl běhat žádné překážky a to tak, že jsem nemohl vytočit přetahovou nohu do strany, což je pro překážkáře naprosto limitující věc. Před závodem jsem byl strašně nervózní. V noci na závod jsem spal pouze 4 hod. plus mínus, ale věděl jsem, že moje tělo je připravené, protože během přípravy jsem trénoval vše kromě překážek, hlavně rychlost a kondici a v tomhle tom všem mi nejvíce pomohlo  RecoveryH2, který jsem bral pravidelně a jak už jsem párkrát někde říkal,  konečně je na světě produkt, za který bych dal ruku do ohně. Nejenom, že zvládám tréninky o větších objemech, ale mé tělo se zvládá regenerovat mnohem rychleji, a proto na další trénink se cítím úžasně odpočatý a zregenerovaný, a tím zároveň i psychicky připravený překonávat nejtěžší překážky – jako třeba týden před závodem si zkusit překážky a jít na Mistrovství České republiky a vystřihnout tam parádní výkon 😉

Zranění je pro každého sportovce noční můra. Tobě se jich přihodilo skutečně hodně, přesto jsi je vždy dokázal překonat a úspěšně se vrátit. Máš na to už nějaký recept, jak se vnitřně nenechat zlomit zdravotními problémy a najít dost síly na cestu zpět?

          Odpověď: je pravda, že jsem za celou svou kariéru měl nespočet zranění, ale zatím žádné zranění mě ještě nedokázalo zlomit. On je na to jednoduchý recept, stačí si věřit a poslouchat svoje tělo a já pořád v sobě cítím, že moje tělo je pořád konkurenceschopné, cítím ve svém těle ještě ten dynamit a sílu a neskutečnou chuť vyhrát. Proto v mém životě je fráze ,,Never give up“  tou nejdůležitější….nemám v sobě zakódováno se vzdát….bojovat až do konce! 

Díky těmto zraněním se zřejmě intenzivně zajímáš o své zdraví. Máš nějaké osvědčené procedury nebo přípravky, které ti pomáhají při regeneraci?

          Odpověď : Je pravda, že díky častému zranění jsem se naučil vnímat svoje tělo mnohem více a dbát na produkty a regenerační postupy, kterých si dopřávám. Snažím se hlavně o to, aby to byly ty nejkvalitnější produkty, nejkvalitnější rehabilitační a regenerační postupy. Asi nejvíce, co mě za posledních pár let oslovilo a doslova šokovalo, je RecoveryH2. Tento produkt mě už několikrát doslova vyrazil dech. Hlavně tedy při soustředěních, kde jsem trénoval a tří fázově a od prvního dne, kdy jsem začal užívat  RecoveryH2, jsem cítil, že vždy po prvním tréninku mi bylo mnohem lépe a na druhou fázi jsem byl takový plný energie, což jsem předtím úplně nebýval, takže po regenerační stránce to je pro mě naprostá senzace a momentálně je RecoveryH2 produktem, bez kterého si neumím představit, že bych nadále pokračoval s atletikou a hlavně zdraví 👌

Co je pro tebe osobně na přípravách na závody nejtěžší? Tréninky, stres, dodržování nějaké speciální stravy? A co tě naopak nejvíce při tréninku motivuje?

       Odpověď: Tak pro mě je asi nejtěžší na běhávání quantity. Jsem ortodoxní sprinter, takže miluju v tréninku rychlost, schody, kopce, posilovnu, ale úplně mi nechutnají dlouhé tratě na naběhávání kvantity. Co se týče stresu, tak nebývám úplně ten typ, který by byl vynervovaný. Spíš naopak, jsem ten, co se strašně těší na závody. Teda pokud zůstanu zdravý a je se na co těšit. 😂 A po tréninku mě asi nejvíce motivuje, když zůstanu zdravý, tak u mě to bývá ruku v ruce zdraví a výkonnost, takže po tréninku, nebo po soustředěních, když vše dopadne jak má, tak moje motivace a moje cíle jsou vždy ty nejvyšší.

Jaké jsou tvé nejblížší sportovní plány a cíle

 Odpověď : tak mé sportovní plány jsou jako vždy hodně vysoko, ale asi ten nejzákladnější je se nominovat na olympijské hry v Tokiu, potom je Mistrovství Evropy, takže v tomto roce mám jasně daný cíl zabojovat o nejlepší umístění na olympiádě, ale v první řadě se tam musím kvalifikovat, ale jak je mým zvykem, dávám si pouze ty nejvyšší cíle a připravuju si na sebe v podstatě takový bič. Prostě se chci ještě proběhnout na překážkách a něco pořádného vyhrát! 

Více informací na www.h2europe.company

 

Petr Svoboda vyhrál v Ostravě halové MČR v běhu na 60 m překážek