Houby mikroskopické, světélkující i ukecané. Pevnost poznání představí houby očima vědců

Rozmanitý svět hub bude hlavním tématem víkendové akce, která se koná 4. a 5. září v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP). Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v přírodovědné laboratoři zjistí, které druhy světélkují, nebo si vyrobí originální houbové lampičky. Historici se zaměří také na fenomén chalupaření. Akce pro celou rodinu je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic.

Pevnost poznání

Pevnost poznání představí pestrý svět hub očima biologů, fyziků, chemiků, historiků i výtvarníků. V expozici Světlo a tma si návštěvníci například prohlédnou podhoubí (mycelium) a soutěžní formou se dozví, kde všude by se dalo využít, ať už v průmyslu, či běžném životě. V další části Centra popularizace Přf UP se organizátoři zaměří na geomorfologické tvary zvané skalní hřiby.

Houby pod drobnohledem

Zájemci se také dozví, jak se pěstují mikroskopické houby nebo jaké faktory ovlivňují choroby rostlin. „Stejně jako lidské tělo jsou i rostliny celý svůj život v úzkém kontaktu s mikroorganismy – od kořenů po listy a květy. Molekulární biologie odkrývá, že mikrobiota rostlin je mnohem bohatší, než jsme dříve předpokládali. Některé mikroorganismy (viry, bakterie, peronospory či houby) rostou na povrchu, jiné uvnitř pletiv, či dokonce uvnitř buněk. Poznání ekologických vztahů a růstových nároků rostlin i mikroorganismů je důležité mimo jiné pro optimální pěstování zemědělských plodin nebo biologickou ochranu rostlin proti chorobám,“ láká na program Michaela Sedlářová z katedry botaniky PřF UP.

V laboratoři vyrobí pýchavky, které umí uhasit oheň

Soutěživí návštěvníci si budou moci také vyzkoušet interaktivní hru Ukecané houby nebo si v kreativní dílně vyrobit svítící houbové lampičky. „V Laboratoři poznání se budeme věnovat jevu luminiscence, který lze v přírodě pozorovat i u některých druhů hub. Děti i dospělí se mohou těšit na netradiční přípravu pýchavek, které dokáží uhasit plamen. Naučíme se také vytvořit slizovitou hmotu připomínající klouzka. A na závěr si návštěvníci vyzkouší, že hraní na houby nestojí za houby,“ popsala aktivity koordinátorka Pevnosti poznání Zuzana Kopečná.

Kdy u nás vznikla záliba v chalupaření? A které době se říkalo „zlatá doba chalup“? Tyto otázky zodpoví lektoři přímo v expozici Do historie! „Traduje se, že každý pátý dům v České republice je využíván k rekreačním účelům. Český národ je díky tomu na předních místech ve světě v oblibě chalupaření. Také se budeme bavit o skvělém hnutí českých trampů,“ řekl historik Tomáš Arnold.

Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. O letních prázdninách má otevřeno každý den – ve všední dny od 9 do 17 a o víkendech od 9 do 18 hodin.

 

Více o programu naleznete ZDE