DS x MÉTIERS D’ART 2 – DS LUMEN: Porota složená z vynikajících odborníků z různých oborů

  • Společnost DS Automobiles složila porotu druhého ročníku designové soutěže DS x MÉTIERS D’ART z odborníků z různých oblastí, za kterými stojí vynikající francouzské know-how.
  • Cílem soutěže DS x MÉTIERS D’ART je nacházet kreativní francouzské umělecké řemeslníky a vyzdvihnout jejich dovednosti.
  • Tématem soutěže pojmenované DS LUMEN

V roce 2021 vyhlásily týmy společnosti DS Automobiles ve spolupráci se studiem Métiers Rares, přední poradenskou firmou specializující se na propagaci řemesel a zakladatelkou sdružení The Craft Project, soutěž pro nejlepší francouzské umělecké řemeslníky. Od prvního ročníku soutěže DS x MÉTIERS D’ART umožnilo hledání inovační síly řemeslníků prostřednictvím technické a estetické výzvy prohloubit propojení kreativity a inovací mezi společností DS Automobiles a těmito zavedenými nebo začínajícími profesionály z tvůrčí scény uměleckých řemesel. Vítězkou prvního ročníku se stala Anne Lopez, absolventka vysoké umělecké školy Beaux-Arts de Paris a Ecole d’Art Mural de Versailles, která vytvořila ozdobné díly pro interiér jedinečného vozu DS 9.

 

Od listopadu 2022 probíhá druhý ročník soutěže DS x MÉTIERS D’ART 2 – DS LUMEN.

Soutěž byla pojmenována DS LUMEN, neboť je jejím cílem zlepšit práci se světelnými efekty prostřednictvím materiálů použitých na mřížce chladiče 100% elektrického modelu DS 3 E-TENSE.

Interní komise již z došlých přihlášek vybrala deset účastníků. Jejich práce posoudí porota složená z týmů společnosti DS Automobiles a vlivných osobností z oblasti umění a tvorby, jež se zaměřují na oblasti vyjádření značky, která vybere tři finalisty. Tito finalisté pak budou vyzváni, aby vytvořili díl v měřítku 1:1 určený pro mřížku chladiče nového modelu DS 3 E-TENSE. Porota poté vybere vítěze soutěže, kterému společnost DS Automobiles svěří vytvoření ozdobných prvků pro mřížku chladiče pro DS 3 E-TENSE a vyplatí mu odměnu ve výši 5 000 eur.

 

Porota se skládá z osmi členů a předsedá jí Hervé Lemoine, ředitel francouzské národní agentury pro movité památky Mobilier national.

 

Hervé Lemoine, ředitel Mobilier national, předseda poroty soutěže DS x MÉTIERS D’ART 2 – DS LUMEN. 

Hervé Lemoine, generální kurátor památkové péče, nastoupil v roce 1996 do archivu Service historique de l’Armée de Terre (nyní Service Historique de la Défense, Vincennes), kde se stal zástupcem ředitele archivů a knihoven. V roce 2005 byl jmenován zástupcem ředitele paměti, dědictví a archivů ministerstva obrany jako vedoucí politiky archivů a knihoven a dohlížel na instituce spadající do této působnosti. V letech 1999–2006 vedl výzkumný seminář o historických pramenech na pařížském Institutu politických studií. V lednu 2009 se stal ředitelem Muzea francouzských památek a oddělení památkové péče v Cité de l’architecture et du Patrimoine (Paříž, Trocadero) a kurátorem několika výstav. V letech 2010–2018 byl Hervé Lemoine ředitelem Archivu Francie na ministerstvu kultury a komunikace. V této funkci řídil síť veřejných národních a departementních archivů. Od 12. února 2018 je Hervé Lemoine ředitelem a později i předsedou správní rady (od 1. ledna 2022) organizace Mobilier national.

„Vzhledem k tomu, že dnešní tvorba je dědictvím zítřka a vzhledem k tomu, že pro tuto současnou tvorbu jsou umělecká řemesla mimořádným zdrojem inspirace, jsem potěšen, že se mohu poprvé zúčastnit soutěže DS x MÉTIERS D’ART, která je odrazovým můstkem pro talenty zítřka a jejíž výzvy jsou v souladu s posláním agentury Mobilier national. Mobilier National je mnohem víc než jen francouzský sklad nábytku, je to především živé místo na křižovatce inovací v oblasti designu. Tato instituce, která podporuje umělecké profese, je stejně jako DS Automobiles výkladní skříní know-how.“

Hervé Lemoine, předseda poroty soutěže DS x MÉTIERS D’ART

 

Anne Lopez, vítězka prvního ročníku soutěže DS x MÉTIERS D’ART.

Anne Lopez vystudovala pařížskou vysokou uměleckou školu Beaux-Arts de Paris a následně École d’Art Mural ve Versailles a poté se specializovala na navrhování a tvorbu výjimečných ručně vyráběných uměleckých dekorací kombinujících design s materiály. Je tvůrkyní děl jak v oblasti interiérového designu, tak v oblasti luxusu, vytváří výjimečné obaly a díla pro výlohy. Anne Lopez využívá řemeslné techniky k tvorbě nestandardních dekorů inspirovaných pohybem, konkrétně působením větru na přírodu. Jejím záměrem je vytvářet fantaskní snové světy. V roce 2022 se stala první vítězkou soutěže DS x MÉTIERS D’ART.

Cécile Feilchenfeldt, textilní návrhářka specializující se na pletené oděvy a zakladatelka Knitwearstudio Paris.

Cécile Feilchenfeldt kombinuje tradiční techniky pletení s inovativními vlákny a vytváří tak nečekané a hravé efekty. Než se usadila v Paříži, strávila nějaký čas v Německu a Švýcarsku. Spolupracuje s významnými značkami ze světa módy, jako je Christian Dior, Armani Privé, Maison Schiaparelli a Balenciaga. Její velmi rozmanitá tvorba ji přivedla také ke spolupráci s DS Automobiles při vytváření koncepčního vozu DS AERO SPORT LOUNGE. Získala ocenění na veletrzích Art Basel, Internationale Handwerksmesse Munich a Grand Prix de la Création de la Ville de Paris.

Arnaud Vaillant & Sébastien Meyer, spoluzakladatelé značky Coperni

Značku Coperni založili kreativní ředitel Sébastien Meyer a výkonný ředitel Arnaud Vaillant v roce 2013. Sébastien vyrůstal na jihu Francie a navštěvoval vojenskou školu, která podnítila jeho rané vzpomínky a inspiraci pro odívání. Arnaud vyrůstal v Sanary-sur-Mer v lékařské rodině. Od mládí ho bavila matematika a móda. Dvojice se seznámila na pařížské škole módy. Byla to láska na první pohled, a to jak osobní, tak profesní. Sébastien vystudoval módní návrhářství a modelářství, Arnaud se zaměřil na obchod a management v módním průmyslu. Jejich vzájemné doplňování je zásadní. Po pěti letech u značek Balenciaga a Chanel v případě Arnauda a účasti na mnoha návrhářských projektech v případě Sébastiena si splnili svůj sen a založili vlastní značku. V roce 2015 byli Arnaud a Sébastien jmenováni kreativními řediteli francouzské značky Courrèges, ale po dvou letech ji opustili a v roce 2018 se vrátili ke značce Coperni. Pro prezentaci kolekce podzim–zima 2021 připravili a uspořádali velkou módní přehlídku v AccorHotels Aréně, kterou osvětlovalo šestatřicet vozů DS.

 

Julien Dumas, šéfkuchař oceněný michelinskou hvězdou restaurace Bellefeuille de l’Hôtel Saint James Paris a gastronomický ambasador společnosti DS Automobiles

Julien Dumas, který je proslulý svou láskou k zelenině a mořským plodům, klade důraz na rozmanitost a intenzitu chutí naprosto čerstvých surovin. Dokáže překvapit a vyvolat nezapomenutelné emoce s nejjednoduššími i nejprestižnějšími produkty: grilovaný bílý chřest, akácie a uzené sardinky, humr a sépie, konfitovaná telecí plec s listy řeřichy… Julien Dumas, který je jedním z nejkreativnějších šéfkuchařů své generace, je gastronomickým ambasadorem společnosti DS Automobiles.

 

Béatrice Foucher, generální ředitelka DS Automobiles

Béatrice Foucher je absolventkou institutu AgroParisTech a vysoké školy ekonomické ESCP. Svou profesní kariéru zahájila ve skupině Renault jako inženýrka kvality. Po deseti letech praxe v oblasti zákaznického marketingu a následně vývoje produktů řídila pět let produktové oddělení skupiny a od roku 2012 pak obchodní jednotku elektromobilů. V roce 2019 nastoupila do skupiny PSA na pozici senior viceprezidentky pro řízení talentů a poté se stala zástupkyní generálního ředitele společnosti DS Automobiles odpovědnou za urychlení mezinárodního rozvoje. Na začátku roku 2020 byla jmenována generální ředitelkou společnosti DS Automobiles a členkou nejvyššího výkonného výboru skupiny Stellantis.

 

Thierry Metroz, šéfdesignér značky DS Automobiles  

Thierry Metroz vystudoval Ecole Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d’Art. Dlouhou dobu pracoval v oddělení designu společnosti Renault. Věnoval se zejména inovacím a stojí za vozy, které v posledních letech poznamenaly automobilový svět, jako je například avantgardní a nekonformní vůz Avantime. V roce 2009 přešel do skupiny Stellantis, kde ho Jean-Pierre Ploué jmenoval šéfdesignérem značky Citroën. 1. června 2012 byl jmenován ředitelem designu řady DS v rámci značky Citroën. V červnu 2014, kdy se DS osamostatnila jako značka, se Thierry Metroz stal šéfdesignérem DS Automobiles.

 

Jean-Phillipe Vanhulle, vedoucí čalounické dílny DS Automobiles

Jean-Philippe Vanhulle se od roku 2001 věnuje čalounictví a od roku 2014 vede čalounickou dílnu DS Automobiles. Deset let se učil v oboru čalounictví prototypů v rámci skupiny PSA a poté založil vlastní dílnu provádějící čalounické a nábytkářské projekty pro automobilový průmysl. Poté se vrátil do skupiny, aby v roce 2003 převzal vedení čalounických prací v designcentra Citroën. Současně tři roky vyučoval sedlářství a čalounictví na střední škole Charlese Petieta, kde byl členem poroty soutěže Nejlepší řemeslníci Francie. V roce 2014 převzal vedení dílny DS, kde se podílí na vývoji velmi charakteristického designu čalounění vozů DS, jako je typické čalounění sedadel vozů nejvyšší třídy či perleťové prošívání. Dnes je jedním ze zástupců značky DS Automobiles při různých akcích.

 

DS AUTOMOBILES

Značka DS, která vznikla v roce 2014, se opírá o výjimečný odkaz vozu DS z roku 1955. Jejím základním rysem je avantgardní duch a ambicí přiblížit zákazníkovi umění cestování ve francouzském duchu. Díky výjimečným produktům, využití know-how v oblasti francouzského luxusu a také programu služeb na míru DS Automobiles tak zákazníkům nabízí soubor jedinečných služeb před, během i po každé cestě.

Vozy DS jsou určeny pro zákazníky, kteří usilují o osobní vyjádření, rádi cestují a chtějí si užít každý moment. Snoubí se v nich elegance a špičkové technologie. Celosvětovou modelovou řadu značky DS tvoří modely nová DS 3, DS 4, nová DS 7 a DS 9.

DS Automobiles získala od svého zapojení do Formule E v roce 2015 řadu rekordů včetně dvou dvojitých titulů v Poháru týmů a Poháru jezdců a stojí na špici elektrifikace, neboť nabízí všechny své modely v elektrifikované verzi. Pod označením E-TENSE nabízí jak 100% elektrické vozy, tak plug-in hybridy s výkonem až 360 koní a pohonem všech kol. Od roku 2024 budou všechny nové modely, které DS Automobiles uvede na trh, výhradně 100% elektrické.

Pro náročné zákazníky vytvořila společnost DS Automobiles program exkluzivních prémiových služeb „ONLY YOU, luxus pozornosti“.

Značka DS, která je přítomna ve 41 zemích, vytvořila a vyvinula exkluzivní prodejní síť, kterou tvoří po celém světě více než 400 showroomů DS STORE.

Zdroj: DS Automobiles