14. ročník Prague Patchwork Meeting – umělecká textilní tvorba opět v Praze

Ve dnech 3. až 5. dubna 2020 přivítá Praha již 14. ročník mezinárodní výstavy Prague Patchwork Meeting. Tradičním místem je Sportcentrum Wellness Hotelu Step.

Prague Patchwork Meeting

Mezinárodní výstava Prague Patchwork Meeting je největší přehlídkou kombinovaných textilních technik nejen u nás, ale i ve střední a východní Evropě. Hlavní kolekce zahrnuje více než 900 kusů převážně nástěnných quiltů (moderní tapisérie) z celého světa a výběr autorských prací z České republiky.  Obchody v prodejní části nabídnou široký výběr látek, pomůcek, textilních doplňků, šicích strojů, osvětlení, korálků, dekorací a barev na textil, sortiment pletacích přízí a autorské oděvy.

Na ploše více než šesti tisíc metrů čtverečních, v 5 halách, se představí téměř 400 autorů, řada z nich s vlastní samostatnou galerií. Vystaveno bude více než 900 kusů autorských quiltů včetně kolekcí poprvé představených ve střední a východní Evropě i zcela premiérových. Třetinu celkové plochy obsadí specializované obchody. V rámci výstavy Prague Patchwork Meeting budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se různých workshopů s renomovanými evropskými lektory, a to nejen na téma ručního i strojového šití, ale i tisku na látku a kreativního vytváření povrchů.

 

Prague Patchwork Meeting

Do Prahy se sjedou přední autoři a autorky uměleckého nástěnného quiltu

Sdružení SAQA nabídne výběr z celého světa na téma Sezóny. Mezinárodní je i soutěžní kolekce EPM 2019 Protiklady. Zcela mimořádnou galerii uvede německá gilda, která spolu s Jižní Koreou připravila speciální téma: Rozdělené země, kdy právě Korea i Německo jsou představitelé zemí traumatizovaných násilným politickým oddělením.  Návštěvníkům se představí i současný japonský quilt. Střední Východ reprezentuje Hana Ron z Izraele. Kolekce Pokrokové dívky od snipSISters je kolektivní prací předních německých autorek. Z Velké Británie přijíždí známá autorka a mezinárodní lektorka a porotkyně Brenda Wroe, vlastní galerii a novou tvorbu předvede Isabelle Wiessler. Na rok 2020 byla kvůli náhlému onemocnění přesunuta tvorba Švýcarky Elisabeth Nacenta de la Croix se snovými krajinami shibori technikou. Ze Švýcarska je i zajímavá skupina arT-Tex. I letos nabídneme severský quilt – skupinu ARTiNOR. České autorské galerie přinesou novinky v práci M. Kalinové a diskusní prezentaci I. Zemanové a J. Štěrbová na téma: V rámu = umění?, příspěvek autorek k celoevropské debatě o postavení nerámovaných textilií v galerijní nabídce. Mezinárodní účast má iniciativa Pražské jezulátko kurátorky L. Charvátové.

Galerie „Hvězda českého patchworku“, v roce 2020 pokračuje v této tradici paní Milena Kankrlíková. Dětské quilty pod patronací Berniny letos představí slovenské mladé autorky. Klasika v kolekci 365 nabídne velkoformátové quilty s inspirativní variabilitou bloků.

České uskupení Art Quilt Harbour pokračuje v eko tématice Udržitelnou přírodou, nebudou chybět ani vloni tolik oceňované práce studentů středních textilních škol.

Prague Patchwork Meeting

Soutěžní kolekce 2020 na téma Voda a klasický Kaleidoskop

Soutěžní kolekce 2020 na téma VODA a klasický KALEIDOSKOP jsou dotovány hodnotnými cenami a posuzovány zahraniční odbornou porotou. Materiálová výzva a s ní spojený originální soubor artových quiltů představí netkaný materiál EVOLON jako atypický textilní zdroj. Chybět nebudou ani České quilty a sekce Mezinárodní jednotlivci.

 

Prague Patchwork Meeting
Prague Patchwork Meeting

Doprovodné kurzy

jsou vhodné pro pokročilé i začínající amatérky.

Na mnoha stáncích proběhnou ukázky různých technik a mini kurzy pro začátečníky, workshopy povedou renomované tuzemské i zahraniční textilní autorky. Pro zájemce bude připravena i dílna ebru.

Tradičně jsou prezentovány i charitativní, klubové a výměnné práce. Program doplní i módní přehlídky včetně originálních šperků a bazar zbytků látek a starších odborných knih a časopisů. Pro onkologické pacienty Masarykovy nemocnic v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích proběhne sbírka textilních hraček.

Prague Patchwork Meeting patří mezi světově nejnavštěvovanější textilní výstavy

Výstava se dnes díky počtu exponátů a návštěvnosti 8 tisíc lidí řadí na 4. místo v Evropě, přičemž její úroveň rok od roku stoupá. Vedoucí postavení v Evropě si drží britský Birmingham s 22 tisíci návštěvníků.

Prague Patchwork Meeting
Prague Patchwork Meeting – módní přehlídka

Vstupenky

budou k dispozici na místě, a to buď jednodenní za 190,-, nebo třídenní permanentka za 370,-.

 

Více informací naleznete ZDE