V pražském CAMP se diskutovalo o nové podobě jednotného informačního systému

Na diskusi  se nad závěry analytické i návrhové části projektu jednotného informačního systému Prahy sešlo více než 110 zájemců.

Diskuse o nové podobě jednotného informačního systému

Tým, který projekt zpracovává, představoval nejen návrhy veřejnosti na zlepšení pražského informačního systému, ale také výsledky průzkumu mezi návštěvníky Prahy včetně cizinců. Účastníci diskuse mohli názorně vidět na příkladech dobré praxe, jak téma řeší jiné světové metropole, například Londýn, Mnichov nebo Curych. Některé z nich byly inspirací pro pražský informační systém a samotnou návrhovou část.

„Je důležité, aby Praha reagovala na současné trendy v informování – přehledně, elegantně a efektivně. Vzorem mohou být Praze milionová města jako Tokio, kde se ani turista téměř neztratí. Nebo ikonický design way finding systému New Yorku nebo Londýna,“ vysvětluje Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu, a dodává: „Naší hlavní úlohou bude zajistit především koordinaci mezi všemi městskými organizacemi, které se o prvky navigačního systému starají.“



V rámci diskuse zaznívaly dotazy mířící na zajištění aktuálnosti poskytovaných informací nebo kompetencí. Velkým tématem pak byly zastávkové označníky a množství informací, které na ně lze umístit. Kapacita označníků totiž není nekonečná a je třeba hledat kompromis mezi nutnými informacemi a dalšími sděleními, například informacemi o výlukách. Také se hodně diskutovalo o aktivních prvcích a o zpřístupnění dat a online zobrazení odjezdů jednotlivých spojů. Z debaty bylo zřejmé, že autoři chtějí hodně zapracovat na orientaci ve veřejném prostoru umisťováním map okolí, lépe odlišit jednotlivé zastávky v rámci přestupních uzlů, ale také lépe vyznačit vstupy do metra. To byla mimochodem častá připomínka ze strany veřejnosti.

Petr Tomčík, ředitel organizace ROPID, která si nechala studii zpracovat, zmiňuje: „Teď jsme posluchačům představovali výsledky analytické i návrhové části studie. V následujících týdnech bude studie dopracována a pak celý materiál předložíme k projednání na magistrát. Ten vybere na základě návrhu z několika variant řešení a následně přijde na řadu vyhlášení graficko-designérské soutěže, jak by měl jednotný informační systém v hlavním městě vypadat.“

Kromě primárního cíle, tedy zlepšení a zpřehlednění navigace a orientace systému, přináší systém další výhody. „Slibujeme si, že nový systém díky lepšímu značení v prostoru přinese i větší zájem o chození pěšky, tím se ulehčí i přetížené veřejné dopravě v centru,“ doplňuje Lukáš Tittl z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

 

Záznam přenosu

Každý, kdo nestihl včera na diskusi dorazit nebo už na něho nezbylo volné místo v sále, může sledovat záznam večera na facebookovém profilu CAMP pod tímto odkazem: https://www.facebook.com/camppraha/videos/626932381059806/