Značka DS opět partnerem festivalu Francouzského filmu 2022

Značka DS se stala už po páté partnerem Festivalu francouzského filmu v ČR. Letošní jubilejní 25. ročník proběhne ve dnech 24. až 30. listopadu v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a v Českých Budějovicích.

Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu je filmová přehlídka, která představuje co nejširšímu českému obecenstvu francouzskou produkci. Projekce se budou v Praze odehrávat v sálech kin Lucerna, Světozor, Kino 35 (Francouzský institut v Praze) a Edison Filmhub. A např. v Brně se zájemci mohou vydat do univerzitního kina Skala. 25. ročník festivalu se ponese v duchu oslav francouzské kinematografie a představí TOP 10 filmů posledních let, 14 novinek v předpremiéře, francouzskou klasiku, krátkometrážní filmy a nové filmy z festivalu v Cannes.

Festival bude ve všech festivalových městech slavnostně zahájen filmem Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo.  Rodinný animovaný film o dobrodružství malého rošťáka Mikuláše, kterého si skrz komiksy a knihy spisovatele René Goscinnyho a ilustrátora Jean-Jacquese Sempého zamilovalo více než pět generací dětí u nás a ve světě, je dílem režisérské dvojice Benjamina Massoubra a Amandine Fredon. Na scénáři se podílela také Goscinnyho dcera Anne Goscinny:

„Když jsem souhlasila, že ze svého otce udělám animovanou postavu, věděla jsem, že budu muset profesionalizovat své emoce. Abych mezi sebou a dílem vytvořila dostatečný odstup, udělali jsme z mého otce a Sempého fiktivní postavy. Byl to zážitek jako žádný jiný.“

Snímek je prvním filmem, ve kterém postava malého Mikuláše ožívá v originální ilustraci Jean-Jacquesa Sempého a hravou formou propojuje postavu Mikuláše s jeho tvůrci. Film získal nejvyšší ocenění na mezinárodním festivalu animovaného filmu Annecy.

Amélie z Montmartru

Amélie za stovku! První festivalovou projekcí v Praze, Brně a Hradci Králové je speciální uvedení kultovního filmu Amélie z Montmartru, naopak festival v Ostravě tento snímek uzavře a nebude chybět ani na programu kina v Českých Budějovicích.

Pocta Françoisi Truffautovi

Pražská část přehlídky uvede poctu významnému francouzskému filmovému tvůrci a jednomu ze zakladatelů francouzské nové vlny Françoisi Truffautovi, od jehož narození uplynulo letos 90 let. V rámci této pocty bude uvedeno pět z jeho více něž dvaceti celovečerních filmů. Dramatický debut Nikdo mě nemá rád ukazuje nebezpečná úskalí chlapeckého dospívání. Hrdiny milostného příběhu Jules a Jim jsou dva přátelé, kteří se zamilují do jedné ženy.  Romantická komedie Ukradené polibky je třetím pokračováním ságy Françoise Truffauta o Antoinu Doinelovi, která odstartovala snímkem Nikdo mě nemá rád, kde si hlavní roli zahrál Jean-Pierre Léaud. Poslední metro popisuje osudy zaměstnanců pařížského divadla během druhé světové války v hereckém obsazení Catherine Deneuve a Gérarda Dépardieu. Ve vysoce oceňované komediální krimi Konečně neděle! potěší diváky brilantní dialogy a herecké výkony Fanny Ardant a Jean-Louise Trintignanta.

100 let od narození Alaina Resnaise

Festival připomene také 100 let od narození Alaina Resnaise, uvedením dalšího kultovního snímku francouzské nové vlny Loni v Marienbadu.

Festival francouzského filmu uvede 49 filmů během 151 projekcí.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Kompletní program festivalu naleznete ZDE 

DS ztvárňuje roli oficiálního dopravce a sponzora této kulturní události.