Zažijte tradiční obyčej Masopust ve skanzenu Veselý Kopec u Hlinska

V sobotu 1. února 2020 se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program letošního roku – Masopust. Můžete zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé ze Studnic u Hlinska. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace.

Masopust ve skanzenu Veselý Kopec u Hlinska

Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé ze Studnice u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. „Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musí připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem“, upřesňuje ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová. V 15 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Návštěvníci samozřejmě budou moci po celý den nahlížet do jednotlivých roubenek na Veselém Kopci, které budou otevřeny do 15.30 hodin. Budou mít možnost nákupu upomínkových předmětů – například i figurky masopustních masek, publikace apod. Ve stylové Hospůdce Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabíjačka. 

Zájemci mohou využít příležitost mimořádné otevírací doby a navštívit stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznou v domku č. p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopce). Dozvědí se zde mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji, který se koná v několika vesnicích na Hlinecku.

Masopust ve skanzenu Veselý Kopec Foto: Muzeum v přírodě Vysočina

Vstupné:

dospělý 120 Kč, žák 6–15 let 70 Kč, student 15–26 let, senior nad 65 let 100 Kč, rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 240 Kč

Trvání programu:

od 10.00 do 15.30

Masopust ve skanzenu Veselý Kopec Foto: Muzeum v přírodě Vysočina

Upozornění:

Návštěvnická sezóna na Veselém Kopci začíná 25. dubna 2020 . Do té doby je kromě 1. února expoziční areál Veselý Kopec v roce 2020 UZAVŘEN!

 

Více informací naleznete ZDE