Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni 2019 zve na mladé pěvce i na sopranistku Martinu Jankovou a klavíristy Iva Kahánka a Gérarda Wysse

Kromě školených hlasů mladých profesionálů vábí každoročně Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni k pozdně letnímu rozjímaní do kouzelného prostředí, v němž prožila šťastné roky svého života neméně okouzlující pěvkyně Jarmila Novotná, na zámek Liteň. Pro ten letošní bude určující písňový repertoár a před publikum rovněž předstoupí přední osobnosti hudebního oboru – hvězdná sopranistka Martina Janková a špičkoví klavíristé Ivo Kahánek a Švýcar Gérard Wyss. Koncert se uskuteční v sále historické Čechovny v areálu zámku Liteň ve čtvrtek 19. září.

6.ročník Interpretačních kurzů v Litni 2019 dá opět příležitost pro zdokonalování pěveckých dovedností a tentokrát i klavírní interpretace, v letošním roce se zaměřením na píseň pod dohledem již zmíněných umělců. Jejich letošní specialitou je vedle tradičního závěrečného koncertu také Slavnostní koncert Festivalu Jarmily Novotné 2019, na němž po boku Martiny Jankové, Iva Kahánka a Gérarda Wysse jen o den později vystoupí v Sukově síni Rudolfina i noví absolventi kurzů. Ti tak poprvé dostanou příležitost dvou veřejných vystoupení. Písňový večer nabídne pěvecké umění i klavírní klenoty od českých a zahraničních mistrů od západu na východ. Francouzská a německá díla si zanotují s českou, slovenskou, polskou a ruskou hudbou. Netradiční rozměr večeru dodá přednes veršů textů písní. Slavnostní koncert zároveň dovede 8. ročník festivalu ke svému vrcholu. Projekty pořádá nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. pečující o odkaz legendární pěvkyně Jarmily Novotné.

„ ,V písni je celý člověk‘, napsal Janáček a i já jsem směla tuto zkušenost udělat a píseň vnímám jako neuvěřitelně zhuštěné lidské DNA, nositele všech lidských emocí, esenci bytí ve třech až pěti minutách. Tento svět je mi velice blízký a má pro mě nesmírnou hodnotu, už jen proto, že je každá píseň jen umným ,kabátem‘ pro skvělou báseň,“ líčí sopranistka Martina Janková, která se po loňském úspěchu opět vrací na liteňské kurzy.

„Když se mě ředitelka Zámku Liteň a Festivalu Jarmily Novotné, paní Leidlová na Interpretačních kurzech v Litni 2018 ptala, jak bych tyto pozměnila, ihned mě napadla myšlenka ,Písňové akademie‘, a jelikož se přihlásili i studenti ze Švýcarska, Polska a Slovenska, můžeme hovořit o ,Mezinárodní písňové akademii Festivalu Jarmily Novotné 2019‘. Ke spolupráci jsem požádala Gérarda Wysse, který se se studenty bude věnovat převážně německé a francouzské písni, a Iva Kahánka, který se bude soustředit na slovanskou literaturu a B. Brittena. Společně se studenty budeme my lektoři zpívat a hrát a právě v těchto dnech společně tvoříme zajímavý program ze skladeb, které nám studenti zaslali jako svá přání a i těch, které studentům přes léto uložíme jako ,domácí úkol‘,“ přibližuje tento ročník Martina Janková.

Také Jarmila Novotná se mimo jiné věnovala písňové tvorbě. Za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně, které se za 2. světové války staly symbolem národního odboje. Bohuslav Martinů pro ni i Jana Masaryka napsal cyklus písní Špalíček, který uvedla poprvé v New Yorku za skladatelova pobytu v USA. Své mladší pěvecké kolegyně a kolegy neváhala podpořit při každé možné příležitosti. Zámek Liteň, z.s. tak pořádáním interpretačních kurzů rozvíjí odkaz Jarmily Novotné. Jejich 6. ročník se uskuteční ve dnech 14.–20. září.

Vstupenky na Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni 2019 jsou k rezervaci a zakoupení na emailu tickets@zamekliten.cz nebo na čísle 724 880 826. Cena vstupenky činí 300 Kč. Koncert začíná v 18 hodin. 

Na Slavnostní koncert FJN 2019 jsou v prodeji vstupenky v kategoriích za 400 a 500 Kč v pokladně Rudolfina na adrese 17. listopadu 79/1, Praha 1 nebo online na www.colosseumticket.cz. Koncert se koná 20. září od 19.30 hodin. Součástí vstupenky je pozvání na číši vína od 18.45 hodin. Další informace jsou dostupné na www.zamekliten.cz.