Ve Frenštátě se otevřel Loutkový svět fantazie

Po letních prázdninách bude v prostorách Výstavní síně Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury opět živo. Nová expozice zve velké i malé návštěvníky do kouzelného “Loutkového světa fantazie”. Výstava loutek a dekorací, která zachycuje tvorbu výtvarníka a loutkáře Davida Velčovského a jeho fantaskního světa loutek, byla zahájena slavnostní vernisáží v neděli 8. září 2019. Výstava v této podobě a rozsahu má ve Frenštátě pod Radhoštěm svou premiéru. 

Přestože nedělní počasí lákalo spíše zalézt do peřin, tak ve Výstavní síni Albína Poláška se hrálo, zpívalo, zkrátka bylo hodně veselo. Těsně před půl čtvrtou odpoledne se výstavní síň zaplnila velkými i malými návštěvníky, kteří si nenechali ujít slavnostní vernisáž nové výstavy s názvem Loutkový svět fantazie. Do tohoto světa neodmyslitelně patří Strašfuňák a Funilka, pohádkové postavičky divadla Loutkový svět, které na vernisáži nemohly chybět. Všem přítomným tak v úvodu vernisáže na tváři vykouzlila úsměv veselá pohádka o Šípkové Růžence. Všichni společně si za klavírního doprovodu Vladimíra Vondráčka zazpívali známé pohádkové písničky a také se od autora výstavy Davida Velčovského dozvěděli spoustu zajímavostí z kouzelného světa loutek. “To bylo moc hezké a příjemné odpoledne. Pohádka i povídání o loutkách byly super, nejen pro děti, ale i pro dospělé,” svěřila se s úsměvem jedna z maminek.“Miloval jsem loutky už jako malý kluk a snažil se jít za svým snem – vytvořit loutkový svět fantazie a inspirace. V roce 2017 jsme společně s Katkou Svobodovou, která je tady dnes s námi, založili Divadlo Loutkový svět,” řekl divákům David. Na výstavě jsou k vidění loutky, obrazy, texty nebo výrobní postupy. Pro děti jsou připraveny omalovánky s typy loutek, pohádkové křížovky a kvízy.

Výstava je přístupná každý všední den od 9 do 17 hodin až do pátku 1. 11. 2019. V tomto období proběhne také tématická přednáška Davida Velčovského, která bude spojena s tvořivou dílnou z oboru loutkového divadla zaměřenou na historii loutek v Čechách. Přednáška bude určena především starším dětem
a dospělým, protože už na vernisáži se hlavně maminky svěřily, že by se rády dozvěděly mnohem více, třeba o tom, jak doma vyrobit dětem jednoduchou loutku. Termín besedy bude zveřejněn na webu a facebookovém profilu Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Foto: David Šrubař