Šakalí léta na Fidlovačce

Podle muzikálové komedie Šakalí léta, kterou natočil jako svůj celovečerní debut Jan Hřebejk v roce 1993 podle scénáře Petra Jarchovského na motivy stejnojmenné povídky Petra Šabacha připravili nyní muzikál v divadle Na Fidlovačce.                                                                           

„Oproti filmu jsme do inscenace přidali úplně nové dialogy. Snažili jsme se udržet příběhovou linku, nicméně jsme chtěli zdůraznit některé aspekty společnosti padesátých let, v nichž se snímek odehrává. Myslím, že náš text je tak divadelnější a komičtější,“ řekl režisér představení Adam Skala.                                                                                                                     

 

Děj hry                                                                                                                             

Muzikálová groteska s hudbou Ivana Hlase se odehrává v roce 1957, kdy na oběžnou dráhu vzlétá Lajka, Klement Gottwald odpočívá v mauzoleu na Vítkově, nad Prahou se stále ještě tyčí pomník zavrženého Stalina. Šéfem dejvické party výrostků je Eda, číšník z hotelu International, svádí dívku Alenu. Alena žije s a ovdovělým otcem, policajtem Prokopem a mladším bratrem Kšandou v bytě s poněkud pomatenou starou bytnou. Z Plzně přijíždí o ní pečovat její synovec Bejby, který partu výrostků ovládne. Bejby rozčiluje počestné občany, a tak ho na ulici ztlučou. Bejby ale vzdoruje a vypraví se i partou se na zakázaný koncert. Koncert přeruší příjezd policie a milice. Zakázané akce se zúčastnila i Milada, žena komunistického pohlavára Ivana. Několik účastníků koncertu při úprku nabourá Ivanovu limuzínu. Situaci zachrání Milada, která nehodu na sebe vezme. Bohužel Eda to pokazí, ze žárlivosti na Bejbyho to práskne. Následují výslechy a další udávání. Bejby nakonec skončí ve vězení.  Eda chce vše odčinit, a organizuje provokaci při večírku komunistů v Internationalu. Hra končí bujarým rokenrolem.                                                                                                                                        

Herci                                                                                                                                                        

Postavu Bejbyho ztvárnil Marek Lambora, výborně zpíval i tančil, na kytaru ale nehrál a je to vidět. Bojácného policajta výtečně představoval Josef Polášek. Výborná byla charismatická Milada Anety Krejčíkové, která skvěle hrála, tančila i zpívala, dobře zpodobnila ženu vysokého funkcionáře. Štěpánka Fingerhutová se zhostila role dospívající Aleny. Role Edy Daniela Krejčíka je nositelem celého příběhu, oproti roli Bejbyho, není jeho role založená na muzikálových číslech, ale má více činoherního prostoru. Krejčík roli Edy, který pro lásku udělá vše zahrál velmi dobře. Krásně zazpíval Na kolena, největší šlágr celého muzikálu. Velice zaujala přesvědčivá karikatura vysokého funkcionáře ztvárněná Zdeňkem Venclíkem. Nadějným talentem je Prokop Zach v roli malého Kšandy.                                                           

V dalších rolích se představili Veronika Lapková jako Hamáčková, Sára Halušková jako Marína, Eliška Hanušová v roli Reddy. Babku zahrál Marek Zeman, Petr Jeřábek Neumanna a Jiří Roskot Peterku. Druhá polovina představení má větší dynamiku a je celkově povedenější.                                                                                                                                                                

Šakalí léta Divadlo na Fidlovačce- Bejby M. Lambora

    

Ostatní tvůrci                                                                                                                      

Režie: Adam Skala, student oboru režie na DAMU, za hru Žranice získal spolu s Kamilou Krbcovou Cenu Evalda Schorma za rok za rok 2017                                             

Dramaturgie: Kamila Krbcová, studentka dramaturgie na DAMU, dlouhodobě spolupracuje s Divadlem Spektákl a režisérem Janem Holcem.                                                              

Scénografie: Tereza Gsöllhoferová, studentka oboru scénografie na DAMU, za práci na projektu Pomezí získala Cenu divadelní kritiky za rok 2016 za Scénografii roku. Scéna je jednoduchá, ale plně funkční. Tvoří ji garážová vrata v půl oblouku. Ve středu je na střeše živá kapela Green Monster, která se v rock and rollovém světě pohybuje už 19 let. Na scénu se dostane i auto.

Šakalí léta Divadlo na Fidlovačce

Kostýmní výtvarnice Eva Justichová, vystudovala obor scénografie na DAMU. Spolu s Terezou Gsöllhoferovou získala Cenu divadelní kritiky za rok 2016 za Scénografii roku za práci na projektu Pomezí. Její kostýmy skvěle ilustrují padesátá léta, modráky a šátky kolem krku i na hlavách. Červený a lesklý je kabát komunistického funkcionáře Ivana. Oproti tomu upoutá pestrý kostým Bejbyho.

Velmi dobrá je choreografie Ivany Hannichové, známé české choreografky působící v uměleckém i komerčním světě již 20 let.  Skvělé tančí soubor Company – Barbora Králová, Veronika Hanušová, Veronika Morávková, Zuzana Pilná, Mirek Kosík, Michal Máša, Martin Smrž a Jakub Šimůnek. Na pozadí se promítají i úryvky z filmové předlohy.

Film o hudbě, svobodě, dětských snech, o lásce a žárlivosti, o životě lidí v nelehké době, kdy jinakost se nenosí a každý krok mimo rytmus je po zásluze potrestán, se podařilo Fidlovačce převést úspěšně na jeviště.

Jaromír a Věra HamploviOproti tomu upoutá pestrý kostým Bejbyho.