ŠACH MAT / CARMEN baletní premiéra v divadle F.X. Šaldy

Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy na tento pátek 11. listopadu a neděli 13. listopadu 2022 chystá premiéru dynamické inscenace složené ze dvou baletních příběhů. Komponovaný večer v režii a choreografii šéfky souboru Mariky Mikanové nabídne emotivní pohled na lidskou existenci a její rozmanitost. V programu dominují známé hudební suity významných představitelů klasické hudby 20. století: Simple Symphony skladatele Benjamina Brittena a slavná Suita Carmen Rodiona Ščedrina. Po delší době se diváci v Liberci mohou těšit na balet s doprovodem živého orchestru, pod taktovkou Ondreje Olose. Se skvostnými melodiemi ladí nápaditá scéna Pavla Knolleho i efektní kostýmy výtvarníka Tomáše Kypty.

,,Líbí se mi, že hra v šach má i přes své zákonitosti nekonečno možností. Stejně jako tanec, hudba či život sám. Vykreslení jednotlivých figur je pro choreografa velice atraktivní a Brittenova Simple Symphony působí jako by byla pro toto téma zkomponována. Jednotlivé části skladeb ve mně hned od začátku evokovali určité figury. Vždy je výzva a dobrodružství stavět choreografii na hudbu, která není určena pro tanec,“ sděluje šéfka baletního souboru, choreografka a režisérka Marika Mikanová. V minulosti již vytvořila pro liberecké divadlo několik tanečních titulů, v září minulého roku například divácky oblíbenou inscenaci Mauglí. Její balety mají hluboký obsah, který vyznívá vždy srozumitelně a nejinak tomu bude i v taneční suitě Šach mat.

Choreografický rukopis Mariky Mikanové je smysluplně výrazný a snadno zpřístupňuje balet divákům všech generací. Moc dobře si uvědomuje, že hudba v tanci hraje zásadní roli a jejímu výběru věnuje velikou pozornost. Pro svůj nový balet zvolila inspirativní a nádherné skladby. Její adaptace Carmen bude tančit na orchestraci stejnojmenné Bizetovy opery Carmen, kterou skladatel Rodion Ščedrin přepracoval pro svou manželku, primabalerínu Maju Pliseckou.

,,Moc dobře rozumím tomu, proč známé skladby Ščedrin upravil pro tanec. Při jejich poslechu totiž nemůžete sedět. Melodie a rytmus nabízí mnoho pohybových variant a lze na ni tančit v různých tanečních stylech i přesto, že hlavní linka směřuje ke španělskému standardu. V kontrastu s černobílým Šach matem bude naše Carmen horkokrevná a barvitá. Plná symboliky, překrásné hudby a emocí. Nebude pouze o přelétavé a nespoutané lásce, se kterou se žárlivý José nedokáže vyrovnat. Půjde o střet dvou lidsky odlišných světů, které se na krátkou dobu střetnou a zanechají v sobě hlubokou stopu,“ dodává Mikanová.

ŠACH MAT / CARMEN

V první části večera se tanečníci s nadsázkou a humorem promění v šachové figury, které se drží, v rámci šedesáti čtyř polí, pravidel klasické šachové partie. V jejich postupech lze spatřovat skutečnosti a zákonitosti bytí. Ve druhé části nám soubor představí originální zpracování známého příběhu Carmen. Životní osudy vášnivé cikánky poprvé zpracoval v roce 1845 spisovatel Prosper Mérimée a od té doby se jím inspirovala celá řada hudebních i tanečních tvůrců. Carmen v podání sólistky baletního souboru, španělské tanečnice Nurii Cazorly Garcii, bude svádět s osudem vzrušující životní partii. Jednoaktová taneční suita vás naplní strhující atmosférou protkanou vášnivými emocemi. Interpretace fascinujícího tanečního dramatu v podání libereckého baletu nás zavede do prostředí Casina 50. let 20. století. Nenechte si ujít příležitost hudebně-tanečního zážitku  vypovídajícího o tom, co slovy nejsme schopni říci.

Premiéry Šach Mat / Carmen proběhnou 11. a 13. listopadu na scéně Šaldova divadla od 19.00.

Zdroj: Divadlo F.X. Šaldy v Liberci

Foto: DANIEL DANČEVSKÝ