Přijeďte na Tvarůžkový festival Olomouc 2018


Přijďte ochutnat speciality z tvarůžků do Olomouci

Termín konání tvarůžkového festivalu

21. duben 2018 – 22. duben 2018

Koncem dubna ožije centrum Olomouce třetím ročníkem festivalu na počest typické hanácké speciality – Olomouckým tvarůžkům, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let.

Návštěvníci festivalu ochutnají tvarůžky v teplé i studené kuchyni v nabídce restaurací, které jsou zapojeny do projektu Ochutnejte Hanou a propagují tak tradiční hanáckou gastronomii. Nebudou chybět ani takové speciality jako tvarůžkové dezerty a pivo z hanáckých minipivovarů.

Připraven je zajímavý doprovodný program včetně vystoupení hanáckých folklorních souborů. Při této příležitosti bude také v Olomouci zahájena turistická sezóna, budou představeny novinky v oblasti cestovního ruchu a proběhnou i tematické prohlídky vybraných objektů.

Setkání nositelů příjmení „Tvarůžek – Tvarůžková“

sobota 21. dubna 2018

Město Olomouc zve všechny nositele příjmení „Tvarůžek – Tvůžková“ na velké setkání, které se uskuteční v rámci 3. ročníku Olomouckého tvarůžkového festivalu na Horním náměstí v Olomouci.

Nositelé příjmení „Tvarůžek – Tvarůžková“ hlaste se do 10. dubna 2018 na e‑mail: tourism@olomouc.eu

Více informací naleznete na http://tvaruzkovyfestival.olomouc.eu

 

Olomoucké tvarůžky (také olomoucké syrečky nebo tvargle z něm. Olmützer Quargel) jsou moravským zrajícím sýrem, který se vyrábí z odtučněného mléka. Výroba se tradičně soustředila do regionu Haná. Dnes je s výrobou olomouckých tvarůžků spojeno město Loštice.

První písemná zmínka pochází již z 15. století, kdy byly tvarůžky součástí jídelníčku lidí na venkově. Označení olomoucké tvarůžky pak vzniklo díky trhům v Olomouci, kde se tvarůžky prodávaly. Většina tvarůžků se však vyráběla v okolních vesnicích pod názvem selské tvarůžky. Slovo tvarůžky má svůj původ v tvarohu, který je meziproduktem výroby tvarůžků.Dnešní výrobu v Lošticích zahájil Josef Wessels se svým synem Aloisem v roce 1876. Výroba se rozšiřovala až do první světové války, kdy firma zaměstnávala 36 lidí a stala se největším výrobcem tvarůžků. V roce 1902 byla s podporou státu postavena Mlékařská škola v Kroměříži, která vychovávala odborníky do mlékáren a byla i výzkumným pracovištěm. Ve škole se pořádaly i kurzy pro tvarůžkářky a byla postavena „vzorová tvarůžkárna“

Zdroj: Wikipedie