Premiéra opery Don Giovanni 24. dubna 2021 na ČT art

Nové zpracování Mozartovy opery Don Giovanni uvede opera Národního divadla ve spolupráci s Českou televizí. Na přímý přenos z pražského Stavovského divadla se mohou diváci těšit v sobotu 24. dubna 2021 od 20 hodin na programu ČT art.

Premiéra opery Don Giovanni

Inscenace vzniká v koprodukci s Národním divadlem v německém Mannheimu. Existují-li díla, která spojují Prahu s celosvětovou hudební a divadelní kulturou, pak na prvním místě mezi nimi stojí bez nejmenších pochyb Mozartův Don Giovanni. Jeho premiéra v roce 1787 v Nosticově, dnes Stavovském divadle je dodnes jednou z nejvýznamnějších událostí v kulturních dějinách české metropole.  Přestože byla tato světová „opera oper“ v Národním divadle nastudována již více než dvacetkrát, až dosud nebyla nová inscenace nikdy svěřena do rukou tvůrčího týmu  složeného kompletně ze zahraničních umělců. V jeho čele stojí německý dirigent, specialista na dílo W.  A.  Mozarta Karsten  Januschke spolu  se  švédsko-norským  operním  i činoherním režisérem Alexanderem Mørk-Eidemem. O něm se píše, že s oblibou posouvá klasická díla v čase i prostoru,  aby  byla  srozumitelnější  a  přístupnější modernímu publiku.

„Ano, Don Giovanni ví, že prožívá svůj poslední den, a chce si ho náležitě užít. Bavit se. Být veselý. Když jdete na Hamleta, víte, že na konci zemře. Chci zkusit trochu jiný přístup. Aby si diváci nebyli jisti, jak to celé vlastně dopadne. Třeba Don Giovanni nakonec neumře. Chci, aby lidé, kteří představení uvidí poprvé, byli  napnutí.  Podle  mě  nemá  smysl  vykládat  stále  dokola  ten  samý  příběh.  Chci publiku nabídnout něco víc,“ říká o svém pojetí klasického Mozartova díla Eidem.

Roli Dona Giovanniho v přímém přenosu ztvární slovenský barytonista Pavol Kubáň, Donnu Annu zazpívá  Jana  Sibera, Donu Elvíru Alžběta Poláčková.  V roli  Dona Ottavia  uvidíte Richarda  Samka,  jako  Leporella Miloše  Horáka. 

Dále  vystoupí: Lukáš Bařák(Masetto), Zdeněk Plech(Komtur), Lenka Máčiková(Zerlina).  Sólisty doprovodí členové Sboru  a  Orchestru  Národního  divadla. O  kostýmní  design inscenace se postarala švédská výtvarnice Jenny  Ljungberg, scéna vzešla z dílny dánského umělce Christiana Friedländera.

Přímý přenos ze Stavovského divadla pod režijním vedením Tomáše Šimerdy začne 24.  4.  2021na  ČT  art ve 20  hodin–premiéra  se  kvůli  restriktivním  opatřením odehraje bez  účasti  diváků. Přenášena bude  i  na iVysíláníČeské  televize,  takže představení budou moci zhlédnout i diváci v zahraničí. Záznam pak bude dostupný na webu České televize; a to 7 dnů bez územního omezení, dalších 23 dnů pak pro diváky pouze na území ČR.

Klasická premiéra nového Dona Giovanniho, tedy za účasti diváků, by pak měla proběhnout koncem srpna 2021.

Více informací a link ke sledování najdete ZDE

YouTube
Share