Posedlost zvukem. 80 let mistra zvuku Ivo Špalje

Dnes 19. 2. oslaví své životní jubileum významná osobnost československé a české filmové tvorby Ing. Ivo Špalj. Jako mistr zvuku se podílel na nespočtu krátkých animovaných filmů a seriálů (např. O klukovi z plakátu, Pat a Mat, Jája a Pája), řadě animovaných celovečerních a na mixu mnoha hraných filmů (např. Morgiana, Malá mořská víla, Zlatí úhoři, Šakalí léta, Kolja, Lotrando a Zubejda, Je třeba zabít Sekala…). Od roku 1976 spolupracoval s Laternou Magikou na 18 inscenacích a pro Artcentrum a Černé divadlo Jiřího Srnce připravoval audiovizuální programy pro zahraničí. Patří ke klíčovým spolupracovníkům Jana Švankmajera a je mnohonásobným nominantem a trojnásobným držitelem Českého lva za nejlepší zvuk (Lekce Faust, Učitel tance, Eliška má ráda divočinu). Vloni získal v rámci slovenských výročních filmových cen Slnko v sieti cenu za zvuk k filmu Hmyz.

Narodil se v roce 1940 ve Strakonicích. Na elektrotechnické fakultě ČVUT vystudoval specializaci rozhlasová, filmová a televizní technika. Na Nový Rok 1963 nastoupil do Filmového studia Barrandov, kde zpočátku pracoval ve Studiu pro úpravu zahraničních filmů. Od té doby se specializuje na dokončovací práce, především postsynchronní ruchy, mix a mastering optické zvukové stopy. Zaměřil se na práci s vícekanálovým zvukem a s tvůrčími a technickými možnostmi zvuku pro film neustále experimentoval. Toto zaměření a otevřenost inovacím mu později umožnily přejít hladce od čistě analogové k plně digitální technologii filmové výroby. Barrandovu zůstal věrný přes 30 let až do zrušení zvukového oddělení na přelomu milénia. Současné produkce se Ivo Špalj účastní především jako mistr zvuku postsynchronních ruchů. Zatím poslední samostatnou prací je zvuk pro celovečerní dokumentární film o Jiřím Trnkovi: Nalezený přítel (2019, r. Joël Farges), na kterém spolupracoval se svou dcerou Adélou jako střihačkou.

Ve formě ho udržuje vášeň pro rekreační sporty. Jeho neúnavné zaujetí pro audiovizuální zvukovou tvorbou je vzorem mnoha jeho následovníkům. „Inža byl můj velký a v podstatě jediný učitel filmového zvuku. A nejen můj, ale celé generace filmových zvukařů, kteří se s ním setkali,“ říká Radim Hladík Jr., držitel čtyř Českých lvů za zvuk k filmům, na kterých spolupracoval Ivo Špalj jako mixér. „Ing. Ivo Špalj je nezpochybnitelným nestorem českého filmu. Je znám svým neortodoxním a osobitým přístupem k tvorbě zvukové stopy a použití vícekanálových formátů. Počet filmů, na kterých se podílel, je ohromující číslo, které bude v dnešní době těžko překonáno,“ říká Pavel Rejholec, přední představitel profese, vedoucí Katedry zvukové tvorby FAMU a mnohonásobný držitel Českého lva za nejlepší zvuk.