Pocta Janu Skopečkovi v Divadle pod Palmovkou

V sobotu 19. září 2020 by se český herec, zakládající a dlouholetý člen souboru Divadla pod Palmovkou Jan Skopeček dožil 95 let. Divadlo pod Palmovkou vzdá holt Janu Skopečkovi prostřednictvím pietního místa v divadle.

Ve vstupu do divadla, v prostoru u pokladny, bude pro veřejnost umístěna vzpomínková kniha, do které mohou zájemci napsat vzkaz pro Jana Skopečka. Následující týden bude kniha k dispozici ve foyer Divadla pod Palmovkou. „Bylo nám nesmírně líto, když jsme se v červenci dozvěděli o smrti předního českého herce a jednoho ze zakladatelů Divadla pod Palmovkou Jana Skopečka. Vzhledem k tomu, že v létě je divadlo zavřené, neměli jsme možnost zrealizovat pietní akci dříve. Pana Skopečka si v Divadle moc vážíme a srdečně zvu všechny, aby se s námi podělili o vzpomínky a zážitky, které si pamatují. Na místě budou také fotografie z divadelních rolí, které u nás Jan Skopeček ztvárnil,“ říká Michal Lang, ředitel Divadla pod Palmovkou.

Litoměřický rodák ztvárnil během své divadelní kariéry více než 290 divadelních rolí. Po válce nastoupil do Městského divadla mladých v Brně, po půl roce však odtud odešel do Hanáckého divadla v Přerově, kde hrál mj. Lennieho ve Steinbeckově O myších a lidech. V roce 1946 odešel do Horáckého divadla v Jihlavě, kde působil dva roky. V roce 1948 odešel do právě vznikajícího Městského oblastního divadla Žižkov (dnes Divadlo pod Palmovkou), kterému zůstal s výjimkou základní vojenské služby věrný až do konce aktivní herecké kariéry. Z rolí jmenujme například: Cyrano (E. Rostand: Cyrano z Bergeracu), Kalbl (F. Schiller: Úklady a láska), Bláha (L. Stroupežnický: Naši furianti), Peachum (B. Brecht, K. Weill: Krejcarová opera), Julian Marx (W. Allen: Výstřely na Broadwayi) nebo biskup (R. Bolt: Ať žije královna!). Jan Skopeček také účinkoval ve Strašnickém divadle v inscenaci Körnerova Údolí včel a hrál v Divadle Archa v inscenaci Havlova Odcházení. Byl autorem dvou divadelních adaptací: Strašidlo cantervillské podle Wildea a Život a dílo barona Prášila podle R. E. Raspeho a vzpomínkové knihy Jak jsem potkal slona. Ztvárnil také přes 120 filmových a televizních rolí, např. v seriálu Tři chlapy v chalupě, Hříšní lidé města pražského nebo ve filmech Parta hic či Marečku, podejte mi pero.

V roce 2017 obdržel Medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění.