Nová scéna sobě aneb kostička ke kostičce

Činohra Národního divadla a společnost LEGO® vás zvou na třídenní metaforickou performance k 40. výročí otevření Nové scény ND a ke 100. výročí narození architekta Karla Pragera Rok 2023 je pro Novou scénu ND rokem mimořádným hned ze dvou důvodů. Před sto lety se narodil architekt Karel Prager, v roce 1983 se budova Nové scény pro diváky inscenací Strakonický dudák poprvé otevřela, tudíž letos slaví své čtyřicáté výročí. Nová scéna po čtyřiceti letech své existence ovšem nutně potřebuje rekonstrukci. Jak ale na tak ambiciózní projekt sehnat finance? Jak se s dědictvím brutalistní architektury i odkazem Nové scény vypořádat?

Nová scéna sobě

Nenechte si ujít metaforickou performance Nová scéna sobě, ve které budou hrát hlavní roli budova Nové scény, soubor Činohry ND a také kostičky ze stavebnice LEGO. Performance tematizuje nejen otázku péče o památky socialistického dědictví, ale zkoumá způsob, jak jim můžeme cca třicet let od sametové revoluce vdechnout druhý život.

24.–26. listopadu 2023 na náměstí václava Havla a Nové scéně

Režie: Štěpán Gajdoš

Dramaturgie: Nina Jacques a Ilona Smejkalová

Výprava: Petr Vítek

Účinkují: Michal „Ryxe“ Horáček, Marek Mencl, Petr Vančura, Šimon Krupa, Taťjana Medvecká, Alois Švehlík, Zdeněk Piškula, Berenika Anna Mikeschová, Filip Kaňkovský, Ondřej Pavelka, Anežka Šťastná j. h., Petr Šmíd j. h. a Dudácká muzika Praštěnka

Model Nové scény z kostiček LEGO

V rámci třídenní akce vznikne na náměstí Václava Havla velký model Nové scény z kostiček LEGO, který společně postaví veřejnost – kolemjdoucí, fanoušci ikonické stavebnice, diváci, studenti architektury či samotní herci a herečky Činohry. Nabízí se tak metafora základních kamenů historické budovy Národního divadla, ale nepřímo i pomyslné sbírky „grošík po grošíku“ jako kolektivního gesta k vybudování něčeho výjimečného, místa pro národní kulturu.

Celou stavbu navrhli a budou mít na starosti Michal „Ryxe“ Horáček a Marek Mencl, vášniví stavitelé, kteří za sebou mají stavby o milionech kostiček LEGO a v loňském roce se stali vítězi show LEGO MASTERS Česko a Slovensko! Po dobu stavby bude probíhat i další doprovodný program – přednáška „teoretika architektury“ o stavbě makety, taneční večírek, prohlídky Nové scény, vystoupení tanečníků Laterny magiky nebo bojová hra pro děti. Nenechte si také ujít vzpomínkové ND Café, pravidelné rozhovory s Michalem Horáčkem a Markem Menclem či scénický koncert Strakonického dudáka.

V rámci doprovodného programu si mimo jiné budete moci postavit své jedinečné srdíčko z kostiček LEGO a přidat se tak k vánoční dobročinné iniciativě „Postavte srdíčko! Rozdělte se o radost“, díky které společnost LEGO rozdává stavebnice potřebným dětem.

Program

pátek 24. 11.2023

16.00 začátek směny a slavnostní zahájení akce SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

Zahájení stavby nové Nové scény za účasti významných hostů.

Moderuje herec Petr Vančura, vystoupí Dudácká muzika Praštěnka.

16.30 Hezky si hraj! PROVOZNÍ BUDOVA B

Poněkud netradiční kostičková přednáška herce Šimona Krupy pro děti i dospělé.

22.00–23.00 krajina těla v krajině Nové scény SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

Pohybová existence tanečníků z inscenace Laterny magiky Krajina těla.

24.00 konec směny SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

Sobota 25. 11.2023

10.00 začátek směny SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

Během dne se ke stavbě průběžně zapojují herci a herečky Činohry Národního divadla a skládají pro novou Novou scénu vlastní minifigurku.

10.00–17.00 Bojovka pro děti PROVOZNÍ BUDOVA B

Zábavná hra se čtyřmi stanovišti, během níž se do stavby nové Nové scény zapojují i děti. Mohou si odnést dárek na památku a navíc díky projektu #BuildToGive udělat dobrý skutek. Bojovky se lze účastnit kdykoli v průběhu jejího trvání.

10.00–16.00 Nová scéna sobě – procházka zákulisím NOVÁ SCÉNA

Prohlídky o maximálně 20 lidech probíhají v půlhodinových intervalech. pro děti v 10.30 a 12.00 (samostatně bez rodičů) Rezervace zdarma

pro dospělé 12.30–16.00 Rezervace zdarma

22.00–23.00 krajina těla v krajině Nové scény SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

Pohybová existence tanečníků z inscenace Laterny magiky Krajina těla.

22.00–23.00 speciální noční prohlídky Nové scény zaměřené na její architekturu

Rezervace zdarma .

22.30–00.30 Noční Nová scéna CAFÉ NONA A NOVÁ SCÉNA

Noční party s rapperem ATM BENNY, hlavní host live show projekt badfocus.

02.00 konec směny SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

NEDĚLE 26. 11.

10.00 začátek směny SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

10.30 ND Café „Hračka“, která za to stojí RECEPCE MEZI KRČKEM A PROVOZNÍ BUDOVOU B

Herec Jiří Štěpnička, archivářka Marie Hradecká a ekonom Petr Tošovský vzpomínají na otevření Nové scény v roce 1983. Moderuje Ilona Smejkalová.

16.00 slavnostní otevření nové Nové scény premiérou strakonického dudáka SPOJOVACÍ KRČEK NS A PROVOZNÍ BUDOVY B

Poslední kostička. Moderuje Zdeněk Piškula jako Švanda dudák za zvuku Dudácké muziky Praštěnka. Následuje scénický koncert Tylovy hry – účinkují Zdeněk Piškula, Taťjana Medvecká, Alois Švehlík, Filip Kaňkovský, Ondřej Pavelka, Anežka Šťastná j. h., Petr Šmíd j. h. a Berenika Anna Mikeschová.

Více informací naleznete ZDE

Zdroj: Národní divadlo