Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha 2020

Mezinárodní televizní festival pyšnící se dlouholetou historií a jedinečným obsahem. Místo pro setkávání špičkových umělců ze všech koutů světa. Událost, kde se diváci potkávají se svými oblíbenými hvězdami. Prostor pro spolupráci, inspiraci i potěšení. To je Zlatá Praha – přehlídka, jež láká milovníky umění na bohatý program již sedmapadesát let.

Zlatá Praha

Zlatá Praha je unikátní kulturní událostí mezinárodního rozsahu a spolu s Prix Italia a Rose d’Or se řadí mezi nejstarší televizní festivaly na evropském kontinentu. Česká televize ji pravidelně pořádá v nádherném prostředí staré Prahy, v posledních letech na Nové scéně Národního divadla. Od založení festivalu navštívily Zlatou Prahu desítky režisérů, choreografů a umělců světového formátu – například H. Burton, P. Weigl, B. Large, B. Monsaingeon, Ch. Bruce, B. Gavin, N.Duato, H.Hulscher, J. Kylián, M. Ek, Ch. Nupen, A. Preljocaj, J. Neumeier, D. Klimentová nebo J. a O. Bubeníčkové.

Letošní ročník probíhá od 23. září do 26. září 2020. Přijďte ho zažít s námi!

Historie a jedinečný obsah

Pražská televizní filmová přehlídka vznikla v roce 1964, od té doby si ale prošla komplikovaným vývojem. Od festivalu veškeré televizní tvorby přes soutěž v dramatické a hudební kategorii až po čistě hudební a taneční přehlídku. Zlatá Praha přežila tzv. krizová léta 1968 a 1969, normalizaci, rozpad společného státu, proměnu ČST v televizi veřejné služby i dramatické proměny televize jako média po začátku nového tisíciletí. Na svých hodnotách však nikdy neubrala a vyvinula se ve významnou kulturní akci, jejíž důležitou součástí je i doprovodný program, ze kterého si vybere celá rodina.

Místo pro setkávání

Hlavní hodnotou pražského festivalu byla po léta především možnost setkávání se tvůrců i televizních manažerů z různých států s odlišným společenským zřízením, v průběhu času i se zástupci televizí z Asie a Afriky, jejichž tvorba byla jinak v Evropě v podstatě neznámá. V posledních dvaceti letech pak festival získal nezastupitelnou úlohu jediné reprezentativní přehlídky pořadů zaměřených na hudbu, tanec a divadlo.

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Událost a prostor

Dnes je Zlatá Praha čtyřdenní kulturní událostí, která umožňuje širší poznání televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů nejen z české, ale i světové produkce, a to prostřednictvím soutěže, promítání, videotéky a odborných setkání. Soutěžní snímky, jejichž základní podmínkou je umělecká úroveň pořadu, jsou rozděleny do tří kategorií:

  • dokumenty o hudbě, tanci a divadle
  • záznamy inscenačního umění
  • záznamy hudebních pořadů

Vítězové jednotlivých kategorií získají ocenění Český křišťál. Porota, která je složená z mezinárodních odborníků a každý rok se obměňuje, udílí i zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a samozřejmě hlavní cenu – Grand Prix Golden Prague.

Novinky festivalu

Kde se rodí tanečníci

Nedlouho po druhé světové válce vznikla v Praze s podporou státu první škola u nás zaměřená na přípravu profesionálních tanečníků, taneční oddělení Státní konzervatoře v Praze. Za desítky let své existence konzervatoř vychovala takové osobnosti jako Jiří Kylián, Ivan Liška, Daria Klimentová nebo Jiří a Otto Bubeníčkovi.

Současný ředitel školy Jaroslav Slavický svým velmi racionálním a zároveň empatickým vedením probouzí v adeptech tanečního umění nejen taneční dovednosti, ale napomáhá i rozvoji jejich choreografického talentu. Režisér Martin Kubala natočil u příležitosti pětasedmdesátého výročí Taneční konzervatoře hl.m.Prahy nový dokument. Jeho premiéru budete moci zhlédnout na Zlaté Praze ve velkém sále Nové scény 24. září od 18:30 hodin.

Tereza Podařilová, čas primabaleriny

Tereza Podařilová, čas primabaleriny, to je název nového dokumentu režiséra Martina Kubaly, který bude premiérově uveden v rámci letošní Zlaté Prahy v pátek 25. září.

Dlouholetá první sólistka Baletu Národního divadla se na podzim 2019 rozloučila s aktivní taneční kariérou. Na pozadí její poslední role Markýzy de Merteuil v představení Valmont se dokument vrací k profesní dráze i životním osudům primabaleríny, která nechala tvůrce velmi otevřeně nahlédnout do svého soukromí…

Bratři Bubeníčkové budou hosty Zlaté Prahy

Úspěšní tanečníci špičkových evropských baletních souborů, choreograf a scénograf/hudební skladatel, nerozlučná profesní dvojice, která působí na světových scénách…to jsou fenomenální dvojčata bratři Bubeníčkové.

A právě oni dva budou hlavními hosty 57. ročníku festivalu Zlatá Praha, na kterém v pátek 25. září 2020slavnostně představí novozélandský dokument s názvem Srdce tančí (The Heart Dances). Ptáte se, jaký další program jsme pro vás letos přichystali?

Program Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha naleznete ZDE