Mezinárodní den flamenka letos oslaví Praha a České Budějovice flamenko-balkánskou nocí

Flamenko je považováno za světový unikát, i proto jej UNESCO přidalo na seznam nehmotného kulturního dědictví. V jeho nejrůznějších formách jej u nás tradičně představuje festival Den flamenka / Día del flamenco, který Mezinárodní den flamenka tentokrát oslaví multižánrovou flamenko-balkánskou nocí 26. listopadu 2022  v Praze v Divadle U Hasičů a o den později 27. listopadu 2022 v Malém sále KD Metropol v Českých Budějovicích. Na jedno pódium přivede novou sestavu renomovaného slovensko-českého projektu Morenito de Triana Trio spolu se vzácnými hosty, první flamenkovou zpěvačkou v Chorvatsku Ninou Ćorić a mezinárodně respektovaným slovinským tanečníkem Mitjou Obedem. V Praze navíc program uvede flamenková fiesta, tedy tradiční exhibice tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska.

Festival flamenka

Festival letos pořadatelé dedikují svým kolegům, kteří stejně jako řada dalších vzdorují řadě komplikací a problémů poslední doby:

„Letošní ročník je věnován všem umělcům, organizátorům, promotérům, technickým profesím, kteří to v uplynulých 2 letech pandemie následovaných válkou na Ukrajině nevzdali a nevzdávají. Neúnavně chystají nové projekty a nepřestávají svět obohacovat svým uměním a tvůrčí energii,“ říká ředitelka festivalu Karol Martincová. Také festival Den flamenka se letos musí uskutečnit v komornější podobě.

Předprodej vstupenek a podrobné informace o festivalu jsou k dispozici na www.denflamenka.cz.

Flamenko

Flamenko je velmi bohatý žánr, který vznikl fúzí španělského folklóru, arabské, židovské a romské hudby. Koncert představí všechny tyto pro flamenko esenciální styly a propojí je melodickou jazzovou linkou. Prokáže, že cesta flamenka nikdy nekončí, dál se vyvíjí a fúzuje.

Morenito de Triana Trio tvoří nadžánrový pianista Václav Graif a flamenkový kytarista Stanislav Kohutek, který dosáhl instrumentální virtuozity ve španělské Seville, kde část svého života působil. Rytmus triu bude udávat zkušený perkusista Mateo Garriga (Matěj Konečný). V Praze se k hudebníkům připojí klavírista Václav Graif a v Českých Budějovicích Mateo Gallito (Matúš Kohútek). V projektu hudebníci potvrdí své bohaté zkušenosti a kvality získané během spolupráce s významnými španělskými, kubánskými a latinskoamerickými umělci.

Mitja Obed je flamencový tanečník ze Slovinska, který spolupracuje s mnoha světovými umělci. Svoji taneční kariéru zahájil v Madridu na slavné akademii Amor de Dios. Vystupuje a vyučuje například ve Slovinsku, Chorvatsku, Španělsku, Rakousku, Itálii a Bosně. Jeho tvorba je mezioborová, vychází z čistého flamenca a dále fúzuje s moderním tancem a současným uměním. Nina Ćorić je první a zatím jedinou uznávanou zpěvačkou flamenka v Chorvatsku. Působí na hudební scéně od roku 2010, kdy ve velmi krátké době díky specifické barvě svého hlasu a emotivnímu vystupování dosáhla prvních úspěchů při koncertech v kultovním jazzovém klubu Boška Petroviće.

O dva roky později založila Mezinárodní flamenkový festival v Zagrebu a dodnes je jeho ředitelkou. Pro Velvyslanectví Španělského království v Záhřebu působí jako ambasadorka flamenka v Chorvatsku.

Mezinárodní den Flamenka

Dne 16. listopadu 2010 přidala organizace UNESCO flamenko na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví a tento den byl prohlášen za Mezinárodní den flamenka. Česká republika se k tomuto svátku letos připojí již posedmé.

sobota 26.11. 2022 Divadlo U Hasičů, Praha

18:00 Fiesta flamenca – exhibice akademií

20:00 Flamenko-balkánská noc: Nina Ćorić & Mitja Obed & Morenito de Triana Trio

neděle 27.11. 2022 Malý sál KD Metropol, České Budějovice

20:00 Flamenko-balkánská noc: Nina Ćorić & Mitja Obed & Morenito de Triana Trio

 

Foto: Drago Videmšek a Samir Ceric Kovacevic

 

Fiesta Flamenca a Flamenko balkánská noc v Divadle U hasičů

První část večera byla věnována vystoupení akademií flamenka. Sledovali jsme nejrůznější choreografie a vystoupení doplněné rekvizitami jako byly kastaněty, šátky mantóny či klobouky. Obdivovali jsme pohybovou koordinaci tanečnic v dlouhých sukních s vlečkou bata de cola. Tanečnice svým vystoupení nadchly publikum, a často se ozývalo z hlediště uznalé „Olé!“

Po přestávce následovala balkánská noc. Za hudebního doprovodu  skupiny Morenito de Triana Trio (Morenito de Triana – kytara, zpěv, Václav Greif – klavír, potlesky a Mateo Garriga – cajon, potlesky) předvedl na jevišti neuvěřitelně dynamické dechberoucí vystoupení Slovinský tanečník Mitja Obed. Hostem koncertu byla zpěvačka Nina Coric z Chorvatska. 

Flamenko je velmi bohatý žánr. Vzniklo spojením španělského folklóru, arabské, židovské a rómské hudby. Všechny tyto žánry představil koncert spojený s exhibicí akademií flamenka v Divadle u Hasičů . Moderátorkou večera byla Karol Martincová majitelka umělecké agentury Fiesta Flamenca. Představila jednotlivé akademie u některých z nich i lektorky či choreografky.

 

 

 

 

Foto: Cysnews