Klavírista světového renomé Martin Kasík odstartuje třetí cyklus Hybatelů rezonance

Třetí cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance, který nabídne koncerty mimořádných českých umělců klasiky i jazzu, zahájí 5. října Martin Kasík. Za mistrovský nástroj C. Bechstein D282 v Anežském klášteře tak zasedne mimořádný umělec, který patří k našim nejrespektovanějším klavíristům. Jeho interpretaci, vyznačující se výraznou poetičností a schopností zachytit atmosféru dané chvíle, duchovní přesah i pestrou proměnlivost nálad, mohli již ocenit posluchači i odborníci v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (mezi jinými Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Tonhalle Zürich), USA (Weill Recital Hall v Carnegie Hall nebo Kennedy Center) nebo Japonska (Tokyo Suntory Hall). Martin Kasík je také oblíbeným pedagogem a uměleckým ředitelem Mezinárodního Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Jeho nahrávky pro společnosti Arco Diva a Supraphon získaly nejvyšší ocenění v časopisech Gramophone, Repertoire a Harmonie. 

 

Koncertní křídlo následně rozezní 9. listopadu jedinečná pianistka a skladatelka Kristina Barta, která vystoupí ve výjimečném sólovém recitálu. Ceněná skladatelka a interpretka, která se dosud věnovala takřka výhradně práci s ansámbly, prokáže i tady šíři svojí invence, umění improvizace a schopnost pracovat s různými žánry. V příštím roce se můžeme těšit na koncerty Nikol Bókové a Lukáše Klánského. Škála stylů a barev, které budou v příští sezóně rezonovat koncertním sálem, bude tedy široká. Nenechte si ujít excelentní interprety klasického střihu nebo dvojici silných jazzmanek.

C. Bechstein opět připravil cyklus ve spolupráci s Národní galerií Praha. Předprodej abonmá na všechny čtyři koncerty je v prodeji na webových stránkách projektu www.hybatelerezonance.cz a v síti GoOut, stejně tak jako vstupenky na jednotlivé koncerty.

 

Cyklus otevře 5. října Martin Kasík patřící k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény, jenž si získal uznání na mnoha světových prestižních pódiích. Posluchači i odborníci si cení jeho tvořivého a poetického přístupu k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad. Čtyřiačtyřicetiletý interpret mezinárodního věhlasu a vážený pedagog začlení do svého programu díla Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna – Bartholdyho i Johannesa Brahmse, zazní také ikonická Beethovenova Sonáta cis moll op. 27 č. 2 „Měsíční svit“.

 

Jazzová improvizace, autorská tvorba a žánrová pestrost jsou hodnoty, které vyznává Kristina Barta. 9. listopadu budou i páteří ojedinělého sólového recitálu této třiatřicetileté respektované české jazzové klavíristky a skladatelky, která dosud svoji tvorbu prezentovala takřka výhradně s vlastními úspěšnými formacemi Kikina b a Kristina Barta Trio. V roce 2015 získala na Bohemia Jazz Festu cenu JazzPrix. V roce 2016 se s Kristina Barta Trio probojovala do finále soutěže Euroradio Jazz Competition v Amsterdamu. Zaujala i na Montreaux Jazz festival v roce 2018.

 

22. března příštího roku se nad klaviaturou koncertního křídla C. Bechstein v Anežském klášteře budou vznášet prsty Nikol Bókové, jedné z nejpozoruhodnějších mladých klavíristek současnosti. Věnuje se klasické hudbě, v níž mimo jiné zaujala vítězstvím v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015. Zde interpretovala dílo Oskara Nedbala, které posléze jako vůbec první kompletně natočila. Je ale i vynikající skladatelkou. Její tvorba se rozprostírá mezi jazzem, vážnou hudbou, minimalismem i kvalitním popem. Program v Anežském klášteře rozdělí mezi oba světy, kterým se věnuje – první část večera bude patřit převážně klasice, zazní například díla Sergeje Rachmaninova nebo Roberta Schumanna, druhá část pak autorské tvorbě.

 

Třetí ročník Hybatelů rezonance uzavře 3. května 2021 Lukáš Klánský, který patří k velmi výrazným českým klavíristům. Pokračovatel rodové tradice je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (Karl Drechsel Förderpreis 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Je členem úspěšného Lobkowicz tria a pravidelně koncertuje s předními českými umělci, mimo jiné s Václavem Hudečkem, Janou Bouškovou, Kateřinou Javůrkovou nebo Pražákovým kvartetem. Pro svůj recitál Lukáš Klánský vybral skladby Fryderyka Chopina, výběr z jeho Nokturen a Barcarolla Fis-dur, Variations Brillantes op. 12. a N.

 

Hybatelé rezonance

Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleema Ashkara Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ pak dosud byli Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek a Marek Kozák. Projekt tak již tradičně poskytuje výrazným hudebním osobnostem prostor a možnost připravit si osobitý recitál, vyjadřující plně jejich umělecký názor a preference.

 

C. Bechstein

C. Bechstein od roku 1853 přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.

Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein a Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu, pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze, největší reprezentační a prodejní pianocentrum v hlavním městě.