Top news

K jádru věci podcast Národního divadla

Chybí vám divadlo, anebo ho prostě chcete mít zařazené do své každodenní rutiny? Pusťte si podcast Národního divadla k ranní kávě! S příchodem roku 2021 spustilo Národní divadlo svůj podcastový kanál nazvaný jednoduše: „Národní divadlo“.Cílem je přiblížit vám první scénu jako živý organismus, kde se stále něco děje, a umožnit vám dozvědět se něco více jednak o chodu divadla, jednak o vzniku jednotlivých inscenací.

K jádru věci

První podcasty, které vám posíláme, patří do série K jádru věci, ve kterém vám soubory přibližují vznik některé ze svých aktuálních inscenací. O každé z nich se dozvíte nejen základní informace, ale i detaily, které jinde těžko najdete. Ale pozor: podcasty mohou prozrazovat děj!

Podcast Národního divadla je k dispozici v běžných podcastových aplikacích, tedy na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších. Přidejte si nás mezi své oblíbené kanály a nepřijdete o nic, co se u nás chystá.

K jádru věci: Kouzelná země

Proč jsme na repertoár Činohry Národního divadla vybrali Kouzelnou zemi, jak k ní přistoupil režisér Jan Mikulášek, jak vznikala dramatizace a co na ní řekl Jáchym Topol? Kdo jsou hlavní postavy inscenace v podání Davida Prachaře, Roberta Mikluše, Oskara Hese a Jindřišky Dudziakové? A jak vyřešil bažinu na jevišti scénograf Marek Cpin?

S dramaturgyní Martou Ljubkovou o tajemných hlubinách Topolovy práce a magickém rukopisu Jana Mikuláška.

Kouzelná země

K jádru věci: Labutí jezero

Ikonický Čajkovského balet je výzvou pro každý baletní soubor. Balet Národního divadla je prvním velkým souborem mimo německé prostředí, který získal povolení inscenovat Labutí jezero v choreografii Johna Cranka. Jak se tanečnice připravuje na náročnou dvojroli Odetty/Odilie? Poznáte, v jakém momentu se princ Sigfried zamiluje do labutě? A víte, která balerína poprvé otočila neuvěřitelných 32 fouettés?

S PR baletu Kateřinou Hanáčkovou a primabalerínou Terezou Podařilovou o okouzlující lehkosti labutí na jevišti a velké dřině tanečníků na zkouškách.

Laubutí jezero

K jádru věci: Prodaná nevěsta

Smetanova Prodaná nevěsta je evergreen českého divadla a hudby. Opera, jejíž dobrosrdečný, ale také poťouchlý a kousavý humor nemíří na nikoho jiného než na nás samotné. Je slavná píseň „Proč bychom se netěšili“, opravdu tak pozitivní? Jak vypadá portrét české vesnice z pera Karla Sabiny a Bedřicha Smetany? Je Prodaná nevěsta o lásce, penězích a pivu? A může postava v opeře koktat?

Operní dramaturg Ondřej Hučín přemýšlí o Prodané nevěstě mimo jiné jako o grotesce.    

Prodaná nevěsta

               

K jádru věci: Zahrada

Ponořte se s podcastem K jádru věci do vzpomínek a třeba v něčem poznáte i svoje dětství. Prolezeme společně dírou v plotě a vkročíme do Zahrady neomezené dětské fantazie. Autorská tanečně vizuální inscenace vznikla k výročí fenoménu Laterny magiky. Jak moc je inscenace inspirovaná Zahradou Jiřího Trnky? Jak tvořila výtvarnice Tereza Bartůňková květiny, broučky i vlaštovky? Kdo je Kocourem, který stráží Zahradu?

Režisér inscenace Zahrady Pavel Knolle vám dá v nahlédnout pod pokličku specifické tvorby pro Laternu magiku 

Zahrada

 

… a co bude dál?

Kromě pořadu K jádru věci se chystají i další; měsíční magazín o aktuálním dění na všech scénách nebo speciály zaměřené na detailní zpracování toho, čím který soubor právě žije.

  

 

            

YouTube
Share
%d bloggers like this: