Invalidovna se otevírá kultuře

Minulý týden byl v karlínské Invalidovně zahájen projekt s názvem Invalidovna Open, jehož cílem bude během následujícího půl roku oživit barokní areál kulturními a společenskými aktivitami.

Za projektem Invalidovna Open stojí spolek Iniciativa pro Invalidovnu, jemuž Národní památkový ústav dočasně zapůjčil západní křídlo budovy. To se během následujících šesti měsíců rozezní hudebními, divadelními a tanečními představeními, budou se zde konat přednášky, besedy, diskuze, workshopy a mnoho dalšího.

This slideshow requires JavaScript.

Od chvíle, kdy jsme o Invalidovnu projevili zájem, jsme deklarovali náš záměr vytvořit zde kulturní a společenské centrum pro širokou veřejnost. Věřím, že prostřednictvím projektu Invalidovna Open se podaří tento záměr naplnit a vdechnout tak Invalidovně nový život,“ sdělila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Pražská Invalidovna vznikala v letech 1731–1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. Roku 2017 byla zařazena na seznam Národních kulturních památek, v loňském roce přešla pod správu Národního památkového ústavu, který plánuje její celkovou obnovu.

„Vzhledem k tomu, že samotné přípravy plánů rekonstrukce potrvají několik let, tak se NPÚ rozhodl podpořit myšlenku dočasného využití části Invalidovny a zapůjčit západní část budovy a přilehlou zahradu spolku Iniciativa pro Invalidovnu, který bude koordinovat postupné naplnění Invalidovny kulturně společenskými aktivitami. Společně věříme, že se oživení Invalidovny podaří a Invalidovna se stane živoucím srdcem Karlína sloužící široké veřejnosti,“ dodává předsedkyně Iniciativy Ludmila Vacková.