Festival francouzského filmu 2023

Festival francouzského filmu, pořádaný Francouzským institutem v Praze a Francouzským velvyslanectvím v České republice ve spolupráci s Unifrance, chystá 26. ročník. Nabídne předpremiérová uvedení, soutěžní sekci Výběr české kritiky, krátké filmy a připomene tvorbu Jean-Luc Godarda.

Festival francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu.

V Praze se na francouzské filmy můžete vydat od 23. do 29. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival současně proběhne také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Ostravě od 23. do 26. listopadu.

Reprezentativní průřez francouzskou filmovou tvorbou

26. ročník Festivalu francouzského filmu nabídne reprezentativní průřez francouzskou filmovou tvorbou a uvede třináct předpremiérových titulů, které letos soutěžily na prestižních festivalech v Cannes, v Benátkách, v Locarnu či v Torontu. Mezi novinkami z Cannes se představí film Malíř jejího těla režiséra Martina Provosta, který zachycuje životní příběh významného francouzského postimpresionistického malíře Pierra Bonnarda a jeho celoživotní lásky a múzy Marthy. Snímek líčí nejen osudy bohémské dvojice Pierra a Marthy, ale je zároveň i obrazem celé jedné umělecké generace od počátků dvacátého století až do padesátých let. Hlavní role ztvárnili vynikající Vincent Macaigne a Cécile de France. V Cannes se představil také nový snímek režiséra Cédrica Kahna Případ Goldman, jenž je rekonstrukcí obnoveného soudního řízení s kontroverzním intelektuálem a levicovým aktivistou Pierrem Goldmanem, který byl na počátku sedmdesátých let odsouzen k doživotí za ozbrojené přepadení. Dalším předpremiérovým snímkem, který byl uveden na letošním festivalu v Cannes, je kanadsko-francouzská romantická komedie Povaha lásky režisérky Monii Chokri. Na programu je také nový snímek režiséra Luca Bessona DogMan uvedený v hlavní soutěži na letošním festivalu v Benátkách.

Předpremiérové snímky

Festival nabídne v předpremiéře také nejnovější komedii režisérské dvojice Éric Toledano a Olivier Nakache, která je podepsaná pod úspěšným snímkem Nedotknutelní. V jejich nové komedii Těžký rok zazáří v hlavních rolích Pio Marmaï, Noémie Merlant, Jonathan Cohen a Mathieu Amalric.

Předpremiérová sekce dále přinese výjimečný přírodopisný snímek Volání Antarktidy režiséra Luca Jacqueta, jenž je nositelem Oscara za svůj film Putování tučňáků.

Životopisný snímek Prezidentova žena o první dámě Francie, manželce Jacquesa Chiraca, kterou ztvárnila Catherine Deneuve či úsměvnou romanci Pan Blake k vašim službám s Fanny Ardant a Johnem Malkovichem v hlavních rolích. V předpremiéře uvede festival také nejnovější snímek režiséra Ladje Lyho Nežádoucí, válečné drama Otec a syn s Omarem Sy v hlavní roli či adaptaci úspěšné knihy Juliena Sandrela Pokoj zázraků. Ve stejnojmenném filmu režisérky Lisy Azuelos exceluje v roli matky bojující o život svého syna Alexandra Lamy. Předpremiérovou sekci uzavírá film Rebeccy Zlotowski Děti těch druhých s Virginie Efira v hlavní roli, která si za svůj výkon v tomto filmu odnesla Césara 2023.

Pražská část přehlídky pak nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s pěti snímky, které se budou ucházet o Cenu diváků a Fokus Justine Triet, který uvede tři profilové filmy z tvorby letošní nositelky Zlaté palmy. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů. V Praze festival završí pocta klasikovi francouzské nové vlny Jean-Luc Godardovi, který zemřel  vloni ve věku 91 let. V rámci této pocty bude uvedeno pět zásadních snímků z jeho tvorby U konce s dechem, Pohrdání, Bláznivý Petříček, Alphaville a Číňanka. Jeho tvorbu připomene také nový dokument Godard o Godardovi režisérky Florence Platarets uvedený na letošním canneském festivalu v sekci Cannes Classics.

Rok dokumentů

Francouzské ministerstvo kultury v rámci podpory dokumentární tvorby prohlásilo rok 2023 „rokem dokumentu“. U této příležitosti Francouzský institut v Praze představí výběr ze zvukových dokumentů zrealizovaných studenty francouzské filmové školy ENS Louis-Lumière.

Vizuál 26. ročníku Festivalu francouzského filmu vychází ze slavného Godardova filmu Pohrdání, který je adaptací stejnojmenného románu Alberta Moravii. Hlavní roli vedle Michela Piccoliho ztvárnila Brigitte Bardot, která se stala ikonou francouzského filmu, stejně jako se film Pohrdání stal ikonickým filmem francouzské kinematografie.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Více informací naleznete ZDE