Divadlo F. X. Šaldy vstupuje do 136. sezóny.

Divadlo F. X. Šaldy vstupuje do 136. sezóny. Slavnostní zahájení proběhne na Náměstí dr. E. Beneše 8. září v 19:30, diváci uvidí kabaret SIALská trojčata a dozví se výsledky ankety Liberecká Thálie. Kvůli probíhající rekonstrukci vzduchotechniky bude historická budova Šaldova divadla první dva měsíce sezóny uzavřená, část podzimu se bude hrát jen v Malém divadle. Všechny soubory si přichystaly bohatou nabídku nových titulů. Diváci se mohou těšit celkem na 12 premiér.

ČINOHRA – sezóna 2019/20

Činoherní soubor nabídne pestrou paletu žánrů: kromě dramat a komedií se diváci v této sezóně mohou těšit na pohádku a detektivku.

V říjnu se po osmi letech se na libereckou scénu vrací jeden z nejslavnějších klasiků světového dramatu Henrik Ibsen, který ovlivnil divadlo stejně radikálně jako Shakespeare. Mistrovsky spletené drama Paní z moře v režii Šimona Dominika bude první činoherní premiérou sezóny v Malém divadle.

Po delší době připravuje činohra Divadla F. X. Šaldy opět výpravnou pohádku pro nejmladší diváky. Hárún a Moře příběhů  vynikajícího indicko-britského spisovatele Salmana Rushdieho pozve děti i dospělé na dobrodružnou výpravu v prosinci.

V lednu v Liberci zastaví snad nejslavnější světový vlak, v jehož kupé došlo k záhadnému zločinu. Naštěstí se na palubě pohybuje samotný Hercule Poirot! Populární detektivku Agathy Christie Vražda v Orient expresu uvádí divadlo pod Ještědem vůbec poprvé, a to ve zbrusu nové adaptaci.

Ze závějemi obklopeného vagónu se v dubnu přesuneme do slunné Paříže mezi smetánku, která si našla vskutku neotřelou zábavu: tropí si žerty z lidí, jež považuje za duševně nedostačivé. Ovšem divadelní podoba známého filmu Blbec k večeři s jedinečnou komikou připomíná, že bavíte-li se na úkor „blbců“, role se často mohou velmi snadno obrátit.

Vzápětí splatíme jeden dlouholetý dluh a pozveme na liberecké jeviště přední autorku našeho kraje, Karolinu Světlou. Její vynikající Vesnický román uvedeme pod jménem Sylva jako vůbec první divadlo v Čechách, a to v dramatizaci psané na míru našemu souboru.

V únoru v Malém divadle představíme nejhranějšího francouzského dramatika současnosti Floriana Zellera. O jeho komorní příběh o zákrutech rodinného soužití Syn měla zájem mnohá divadla a jsme hrdí na to, že ho v české premiéře uvedeme právě my.

 

Premiéry:

 • Henrik Ibsen: PANÍ Z MOŘE – režie Šimon Dominik, premiéra 4. října 2019 v Malém divadle.

Ochutnejte zblízka horké léto na břehu mořského fjordu na severu Norska. Paní z moře patří k Ibsenovým nejsilnějším zralým hrám a spojuje realisticky otevřený pohled na skutečnost s jemným citem pro temné hlubiny lidské duše a působivými poetickými obrazy.

 • Salman Rushdie: HÁRÚN A MOŘE PŘÍBĚHŮčeská premiéra 6. prosince 2019 v Malém divadle.

Chlapec Hárún se vydá s vodním džinem na dobrodružnou cestu do kouzelné země příběhů na skrytém měsíci Země, aby zachránil svého tatínka a vrátil mu jeho schopnost vyprávět.

 • Agatha Christie, Ken Ludwig: VRAŽDA V ORIENT EXPRESU – režie Kateřina Dušková, premiéra 31. 1. 2020 v Šaldově divadle.

Jedna z  nejslavnějších detektivek Agathy Christie ve zcela nové divadelní adaptaci. Šarmantní belgický detektiv Hercule Poirot se na cestě legendárním vlakem ocitne uprostřed sněhové bouře a musí vyřešit jeden ze svých nejtěžších případů.

 • Florian Zeller: SYN – režie Petr Štindl, česká premiéra 14. 2. 2020 v Malém divadle.

Hra Syn se s francouzskou jemností i otevřeností dotýká zmatků v současné rodině. Rozvádět se a zakládat další rodiny je dnes velice běžné, ale nikdy to nebude snadné.

 • Francis Veber: BLBEC K VEČEŘI – režie Šimon Dominik, premiéra 30. 4. 2020 v Šaldově divadle.

Originální francouzská komedie plná svěžího humoru a nečekaných situací, která ukazuje, jak ošidné je povrchně soudit druhé a škodolibě se vyvyšovat nad své okolí. Chcete-li se bavit na úkor „blbců“, snadno se může stát „blbec“ i z vás.

 • Karolína Světlá: SYLVA – režie Martin Františák, světová premiéra 19. 6. 2020 v Šaldově divadle.

Jevištní podoba Vesnického románu Karoliny Světlé.

 

BALET – sezóna 2019/2020

 

Nová divadelní sezóna přináší v baletním souboru řadu změn. Po odchodu šéfa baletu Aleny Peškové se vedení ujme Marika Hanousková. Soubor také přijal řadu nových, nejen zahraničních tanečníků, zůstává však i nadále 15členný.

 

Baletní sezona bude zahájena 15. listopadu 2019 v Šaldově divadle.

           

Premiéry:

 

 • C. Goldoni, Alena Pešková: SLUHA DVOU PÁNŮ – premiéra 15. listopadu v Šaldově divadle

 

 • Taneční komedie inspirována stejnojmennou klasickou divadelní hrou italského dramatika Carla Goldoniho
 • Autor režie a choreografie: choreografka a režisérka Alena Pešková
 • Autor hudby: pianista, aranžér a skladatel Michal Vejskal, koláž složená z jazzové hudby
 • Sluha dvou pánů přinese na jeviště odlehčení v podobě tanečně zpracované komedie plné záměn a nedorozumění. Vše se točí kolem zásnub, které komplikuje mazaný, nahlouplý a věčně hladový sluha Truffaldino. Carlo Goldoni napsal tuto hru v roce 1745 jako commedii dell’arte – komedii typů. I my využijeme tyto komediální typy (a že jich v souboru máme!), jen možná budeme trochu připomínat filmovou grotesku 20. let 20. století. Ano, budeme němí… Ale jazzová hudba, tanec, akrobaticko-komické situace a výrazy tváří hodně napovědí.

 

 • Peter Shaffer: AMADEUS – premiéra 3. dubna 2020 v Šaldově divadle

 

 • Taneční drama dle předlohy stejnojmenného filmu režiséra Miloše Formana natočeného podle scénáře Petera Shaffera
 • Autor režie a choreografie: jeden z nejvýznamnějších slovenských choreografů, režisérů, tanečník Ján Ďurovčík, který se do Divadla F. X. Šaldy vrací po několika letech a spolupráce s ním je pro liberecký balet velkou výzvou
 • Autor hudby: Wolfgang Amadeus Mozart
 • Amadeus nás přenese do roku 1781 na císařský dvůr Josefa II, kde je dvorním a velmi oblíbeným císařským skladatelem Antonio Salieri. V téže dobu přichází ke dvoru nesmírně hudebně talentovaný, avšak rozpustilý floutek Mozart a Salieri si s velkou bolestí uvědomuje, že jeho um se tomu Mozartovu ani z daleka nepřibližuje. Dohnán žárlivostí spřádá intriky a snaží se Mozarta na vídeňském dvoře zničit. Umlčí Salieri největšího klasicistního skladatele jednou pro vždy?

 

 • Ferenc Molnár: LILIOM – premiéra 12. června 2020 v Malém divadle

 

 • Taneční drama dle stejnojmenného dramatu maďarského spisovatele Ference Molnára
 • Autorem režie a choreografie: dlouholetá členka libereckého baletního souboru, japonská tanečnice Rie Morita
 • Autor hudby: Hiyoko Takai, v Japonsku velmi oblíbená a známá skladatelka
 • Liliom je dílo, které je dobře známé jako předloha pro Broadwayský muzikál Carousel. Příběh bývá obvykle interpretován jako velmi dramatický, temný a násilný, ale v našem představení se příběh zaměří nejen na tato dramatická témata, ale také na čistou lásku mezi Liliomem a jeho ženou Julií. Všechno špatné chování Lilioma pramení z jeho romantické lásky k Julii, která neutichá ani po jeho smrti. Představení ukáže divákům dramatický milostný příběh s originální hudbou.

 

OPERA – sezóna 2019/2020

 

Liberecká opera vstupuje do nové sezóny 2019/2020 se třemi operními tituly, s tituly, které se staly ozdobou světového operního repertoáru napříč dějinami. Všechny nové operní produkce, které na vás v příští sezóně čekají, přicházejí s ambicí opět podtrhnout trend současné cesty liberecké opery, s ambicí naservírovat divákům opět to nejlepší, čeho je tvůrce a interpret na jevišti schopen. S ambicí a povinnou samozřejmostí navázat na úspěchy, které Opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci v posledních sezónách prokazuje, a to jak u obce kritické, tak především u obce divácké, jejíž zájem se rok od roku zvyšuje.

Kromě nových premiér budeme pečovat i o inscenace již nastudované, protože každý divadelní večer si zaslouží být stejně důležitý, jako ten premiérový. A nakonec opět přispějeme do kulturního života města Liberce, dnes již s tradicí symfonických koncertů.

 

Premiéry:

 

 • Leoš Janáček: PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY – premiéra: 20. 12. 2019 v Šaldově divadle

 

Hudební nastudování, Dirigent: Martin Doubravský

Režie: Linda Keprtová

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Tomáš Kypta

Choreografie: Ladislava Košíková

Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Dramaturgie: Vojtěch Babka

 

Dětský pěvecký sbor Severáček, sbormistr: Silvie Pálková

Spoluúčinkuje Balet DFXŠ

 

Dnes již česká operní klasika byla Leošem Janáčkem zkomponována na námět spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který příběh o Lišce Bystroušce představoval na pokračování v Lidových Novinách. Od roku 1921 na námětu pracuje Janáček, slavnostní premiéra pak nese rok 1924 (Pro Liberecké publikum byla opera naposledy nastudována v roce 2003).  Janáčkova opera se stala další v řadě skladatelových úspěchů, stala se jednou z nejhranějších českých oper na světových jevištích vůbec. Zároveň dílo vzbuzovalo od počátku nemálo otázek. Janáček se jako první pustil do tématu zvířecí říše, do vzájemné komunikace mezi bytostmi lidskými a bytostmi, jejíž řeči stále lidstvo nedokázalo porozumět v její celistvé podobě, nutí nás přemýšlet, do jaké míry má člověk právo vrtošivě si podmaňovat řád, který tu byl již dávno před ním.  A kolik toho vlastně unese naše duše.

 

 • Wolfgang Amadeus Mozart: DON GIOVANNI – premiéra: 6. 3. 2020 v Šaldově divadle

 

Hudební nastudování, Dirigent: Stanislav Vavřínek

Režie: Dorotty Szalma

Scénografie: David Marek

Kostýmy: David Marek

Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Dramaturgie: Linda Keprtová

 

Wolfgang Amadeus Mozart, další z hudebních géniů, které si svět každým dnem připomíná. Za svůj krátký život zkomponoval Mozart na stovky opusů, známé jsou nejen jeho operní díla, ale také symfonie, či díla sakrální. „Opera oper“, jak je někdy také Don Giovanni nazýván, měla premiéru roku 1878, v Praze, ve Stavovském divadle (dříve v Nosticově), na jehož pobídku také samotné dílo vzniklo. A byť byly okolnosti světové premiéry více než hektické, Don Giovanni suverénně září na operním nebi již více jak dvě století. V Liberci je poslední nastudování opery Don Giovanni datováno roku 1991.

 

 • George Bizet: LOVCI PEREL – premiéra: 29. 5. 2020 v Šaldově divadle

 

Hudební nastudování, Dirigent: Martin Doubravský

Režie: Ladislava Košíková

Scénografie: Svatopluk Sládeček

Kostýmy: Markéta Sládečková

Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Dramaturgie: Linda Keprtová

 

Spoluúčinkuje Balet DFXŠ

 

Skladatel George Bizet je sice v operním povědomí znám díky své pozdější opeře Carmen, avšak jeho opera Lovci perel z roku 1863, byť v Českých zemích méně uváděná, podtrhuje skladatelovy kvality neméně významně, jako již výše zmíněná Carmen. Lovci perel vypráví komorní příběh na pozadí dominantních sborových scén a nejznámější tenorovou árii z tohoto díla, „Je crois entendre…“, má v uchu snad každý posluchač vážné i nevážné hudby, nutno říci, že i díky nekonformnímu zpracování Davida Gilmoura. Lovci perel budou v Divadle F. X. Šaldy v Liberci nastudovány vůbec poprvé.

 

 

 • SYMFONICKÉ KONCERTY

 

Symfonický koncert – 6., 7. 10. 2019 – Malé divadlo

 

OPERA GALA – 2. 11. 2019 – Divadlo F. X. Šaldy

 

Symfonický koncert – 4. 2. 2020 – Divadlo F. X. Šaldy

 

Symfonický koncert – 28. 3. 2020 – Divadlo F. X. Šaldy