Formule E: Vynikající druhé místo pro Jean-Érica Vergneho a DS automobiles v Kapském Městě

• Oba jezdci týmu DS Automobiles získali v prvním závodě E-Prix v Kapském Městě cenné body
  • Jean-Éric Vergne obsadil velmi důležité druhé místo, díky němuž si upevnil celkovou třetí příčku v mistrovství světa ABB FIA Formule E
  • Stoffel Vandoorne se po kvalifikaci, ohrožené odstoupením jednoho z jeho soupeřů, probojoval z 12. místa na startovním roštu na sedmé místo

DS Automobiles

Značka DS Automobiles se tak jednoznačně vrátila zpět do čela mistrovství světa ABB FIA Formule E! Jean-Éric Vergne, který zvítězil v Indii na okruhu v Hajdarábádu, v sobotu opět zabojoval o vítězství v Kapském Městě. Světový seriál závodů monopostů s plně elektrickým pohonem zavítal při pátém závodě sezony 2023 poprvé do Jihoafrické republiky na pobřežní okruh ve stínu impozantní Stolové hory.

Jean-Éric Vergne

Jean-Éric Vergne, který startoval z pátého místa na startovním roštu, opět předvedl vynikající výkon a efektivitu svého vozu DS E-TENSE FE23 a postupně se propracoval do čela průběžného pořadí. Jediný dvojnásobný šampion v historii tohoto sportu se dvě kola před koncem dostal na první místo (a zajel nejrychlejší kolo!) a dostal se do intenzivního souboje se svým bývalým týmovým kolegou Antóniem Félixem da Costou. Vítězství jezdci týmu DS PENSKE sice těsně uniklo, ale přesto snížil svůj náskok na vedoucího jezdce šampionátu a udržel si třetí místo v průběžném pořadí. Po pěti z 16 závodů, které jsou na programu sezony 2023, ztrácí Jean-Éric pouhých 30 bodů a má tak stále o co hrát.

Stoffel Vandoorne

Úřadující mistr světa Stoffel Vandoorne předvedl během tohoto závodu E-Prix vynikající formu, měl však bohužel opět smůlu při kvalifikaci. Právě když se chystal zajet své nejlepší kolo, musel zastavit, když jeden ze soupeřů prudce vyjel z trati. Výsledkem bylo 12. místo na startovním roštu, což neodráží jeho skutečnou výkonnost. Ziskem pěti pozic nicméně nový jezdec DS Automobiles prokázal, že patří k nejlepším v této disciplíně.

Po měsíční přestávce, která bude následovat po této velmi úspěšné jihoafrické etapě, zavítá mistrovství světa ABB FIA Formule E 25. března potřetí v řadě na nový okruh, tentokrát do ulic brazilského Sao Paula.

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

„Naše vozy DS E-TENSE FE23 i oba naši jezdci předvedli na velmi rychlé trati skvělý výkon. Jean-Éric Vergne z pátého místa na startovním roštu vybojoval vynikající druhé místo a až do samého konce bojoval o vítězství.  Stoffel Vandoorne se jako pravý šampion vyšplhal z 12. místa až na 7. místo. Dnes tedy končíme únor nabitý dvěma závody, které nám díky tvrdé práci celého týmu a kvalitám každého jednotlivce přinesly vítězství a 2. místo. A to je recept na vítězství!“

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z let 2018 a 2019:

„Máme za sebou skvělý víkend v Kapském Městě. Město se mi moc líbilo a kolem trati panovala fantastická atmosféra. Navíc samotný okruh byl opravdu pěkný. Celkově jsem s druhým místem spokojený a zároveň jsem rád, že se z druhého místa cítím frustrovaný! Je to důkaz toho, že se jako tým vracíme stále silnější, závod za závodem. Pokud budeme takto postupovat, myslím, že budu velmi spokojený.“

Stoffel Vandoorne, úřadující šampion Formule E:

„Rád bych řekl, že to byl komplikovaný víkend, ale ve skutečnosti si myslím, že jsme jako tým odvedli velmi dobrou práci. Ve volných trénincích se nám dařilo a byli jsme připraveni předvést formu v kvalifikaci. Ale štěstí mi nepřálo… Zajel jsem velmi dobré kolo, ale musel jsem zastavit kvůli červené vlajce a při dalším pokusu jsem byl zablokován. Ocitl jsem se na 12. místě, i když si myslím, že jsem mohl pomýšlet na první pětku. Naštěstí se nám závod povedl. Díky dobré strategii týmu a velmi slušnému tempu jsem se vrátil na 7. místo, takže jsem získal důležité body jak pro sebe, tak pro tým. Umístění Jeana-Érica na stupních vítězů ukazuje, že se neustále zlepšujeme a tvrdá práce se vyplácí. Jsem si jistý, že se na nás štěstí brzy usměje!“

Antonio Felix da Costa, TAG Heuer Porsche Formula E Team, 1st position,Jean-Eric Vergne, DS Penske , 2nd position,Nick Cassidy, Envision Racing , 3rd position,