Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz

České zoologické zahrady zůstaly vroce 2020 z důvodu vládních opatřeních při pandemii covidu zavřené téměř čtyři měsíce. Uzavření pokračuje i od začátkuroku 2021, případné zpřístupnění třeba jen venkovních částí areálů je prozatím v nedohlednu. Finanční propad vlastních příjmů za rok 2020 české zahrady sdružené vunii (UCSZOO) vyčíslily částkou více než 180 milionů korun, jako příspěvkové organizace jsou však stále vyloučeny zmožnosti požádat stát o finanční kompenzace. Dle současných opatřeních je již nyní zřejmé, že rok 2021 bude pro zoo mnohem náročnější než rok 2020. Řediteléčeských zoologických zahrad se proto začínají obávat o osud chovaných zvířat, o své zaměstnancea také o budoucnost svých záchranných programů.

České unijní zoologické zahrady jsou organizace krajů a měst. Jejich finanční soběstačnost, na rozdíl od řady kulturních zařízení, dosahuje vněkterých případech až osmdesát procent. „Finanční ztráty způsobené propadem vlastních příjmů byly vloni skutečně obrovské. Naproti tomu výdaje jsme příliš snižovat nemohli, musíme platit za krmivo, energie, mzdy. Máme sice své zřizovatele, ale i ti zápasí se snížením příjmů, jejich možnosti nejsou neomezené. Situace došla tak daleko, že řada zřizovatelů musela letos přistoupit ke snížení příspěvku na provoz zřizované zoo.Zoologické zahrady se tak pomalu ocitají na prahu provozní a ekonomické krize,“ vysvětlují ředitelé českých unijních zoo.

Pro obnovení a zachování všech svých funkcí proto zoologické zahrady potřebují finanční pomoc od státu. „Tím, že plně respektujeme všechna vládní opatření, pomáháme státu, stejně jako řada dalších resortů, zvládnout pandemii covidu. Stát během jednotlivých vln pandemie dokázal pomoc divadlům, sportovištím a dalším volnočasovým aktivitám, podpořil také cestovní ruch. Žádost zoologických zahrad o finanční pomoc v nouzi však nebyla nikdy vyslyšena,“ uvedliředitelé. Vdubnu loňského roku přitom poslali ředitelé společný otevřený dopis vládě a vříjnu pak osobní dopis Unie zoologických zahrad jednotlivým gesčním ministrům snabídkou zahájení debaty nad zhoršující se finanční situací zoologických zahrad. Bohužel, bez reakce.

Zoologické zahrady doroku 2021 vstupují vdaleko horší ekonomické kondici, než tomu bylo vloni. „Díky loňským výrazným škrtům jsme zabrzdili rozvoj areálů, omezili opravy, vyčerpali rezervyna zvládnutí složité situace. Abychom mohli dále naplňovat naše poslání a zajistit odpovídající podmínky pro chovaná zvířata, budeme znovu žádat stát o finanční pomoc, které se jiným dostalo. Věříme, že uspějeme. Doufáme také, že vblízké době budemožné otevřít venkovní areály zahrad, byť spřípadným omezením počtu návštěvníků,“ zdůraznili řediteléčeských unijních zoo.

 

Zdroj a foto: ZOO Liberec