Temešvár 2023 – Evropské hlavní město kultury

Tento víkend se uskutečnilo oficiální zahájení kulturního programu Temešvár 2023 – Evropské hlavní město kultury, které potěšilo turisty a občany Temešváru pestrou škálou jedinečných akcí.

Co nabídla první část zahajovací akce

První část zahajovací akce nabídla účastníkům řadu výstav, z nichž většina zůstala otevřena i po této první městské slavnosti: Výstava Victora Braunera: Vynálezy a magie (17. února – 28. května), Školka. 1306 rostlin pro Temešvár (otevřeno během celého roku), You Are Another Me – Katedrála těla (17. února – 30. dubna), Mircea Nicolae – Malé věci, vzácné věci (17. února – 23. dubna), Nové temporality: Xenogeneze of SF (17. února – 2. dubna), Ritzi Jacobi & Peter Jacobi. Textury paměti. Díla z pěti dekád (17. února – 5. května), Vymyšlené dějiny mají dlouhé životy (17. února – 16. dubna), Bright Cityscapes: Mirroring the ecosystem (17. února – 2. dubna), Minitremu 10+ (17. února – 4. prosince) , Chronická touha – Chronická žízeň (17. 2. – 23. 4.). Ústřední kolektivní výstavu Chronická touha – Chronická žízeň bylo možné navštívit v různých prostorách města: Bašta Marie Terezie, Posádkové velitelství Temešvár, Muzeum MHD „Corneliu Miklosi“ a Palác Stefania. Během zahajovacího víkendu se zúčastnilo přes 10 000 návštěvníků. The Nursery. 1306 závodů pro Temešvár – zásah MAIO Architects, který zůstane otevřený po celý rok, přilákal každý den tisíce lidí.

Opening v ulicích Temešváru

Skvělá show akce Opening spojila 17 000 lidí v ulicích Temešváru, zejména na náměstí Unirii. Umělci, kteří odstartovali víkend, byli Doctorul Sinteză DJ a Dj K-lu, po nich následovala Temešvárská kapela Implant Pentru Refuz, spolu se speciálními hosty Adrian Despot, Dan Byron, Ovidiu Takacs, Ovidiu Vinereanu, Dora Gaitanovici a ukrajinské hip- hopová sólistka, Alyona Alyona. Později večer se divákům dostalo laskominy prostřednictvím senzační letecké show Muaré Experience v podání španělské společnosti Voalá Project a kapely Duchamp Pilot. Balkánské rytmy přinesli na Unirii Square Stage hudebníci Taraf de Caliu spolu s kapelou Impex, komorním hráčem Alexejem Ciobanu a Filipem Simeonovem, kteří nabídli nezapomenutelný zážitek v srdci města. Opening Night zakončila elektronická hudba německého DJ Fritze Kalkbrennera.

Koncert Jay jay Johnasona a Lajkó Felixe

Druhý den vernisáže byl ústřední postavou večera švédsko-britský umělec Jay Jay Johanson, který odehrál jedinečný koncert na pódiu Temešvárského paláce kultury. Závěr oficiálního zahájení byl ve znamení houslistky Lajkó Félixe za doprovodu kapely Vołosi.

 

Temešvár 2023 – Evropské hlavní město kultury

Tento víkend byl jen začátkem neopakovatelného roku, který ukáže to nejlepší, co Temešvár může nabídnout, prostřednictvím hodnot, které přispěly k jeho vybudování: inovace, multikulturalismus, rozmanitost.

Starosta Temešváru Dominic Fritz prohlásil, že víkend byl skutečně úspěšný, a to i díky mimořádné energii obyvatel Temešváru:

„Byl to víkend, ve kterém Temešvár a obyvatelé Temešváru posvítili na celou Evropu. Ukázali jsme, proč si tento titul zasloužíme: jsme živé, kreativní, přívětivé a rozmanité město. První čísla ukazují, že více než 60 000 lidí se v těchto dnech účastní akcí na 32 místech. Všude bylo plno lidí. Skláním se před kreativitou a energií organizátorů, kteří během 3 dnů uspořádali 130 kulturních akcí. Děkuji všem, kteří zajistili hladký chod celé této kulturní mašinérie: více než 1000 dobrovolníkům, stovkám profesionálů v uniformách, mým kolegům v Projektovém centru, na radnici, ve Sdružení hlavního města kultury Temešvár a také všem kteří se starali o to, aby veřejné služby fungovaly. Na závěr bych řekl obyvatelům Temešváru a našim návštěvníkům, že to byl jen začátek roku, ve kterém nás čeká více než 1000 dalších kulturních akcí, které nás spojují.“  prohlásil starosta Dominic Fritz

 

„Měli jsme to potěšení přivézt výstavu Victora Braunera do Temešváru a ukázat ji již více než 6 tisícům milovníků umění. S tímto výjimečným projektem stavíme Temešvár do čela umělecké elity na evropské úrovni. Rada okresu Timis investovala přes 2 miliony eur do kulturní infrastruktury Národního muzea umění v Temešváru a výsledky jsou již viditelné. Významní představitelé přítomní na vernisáži i kulturní lidé, kteří překročili náš práh v Národním muzeu umění v Temešváru, uvítali tuto první retrospektivu Victora Braunera v jeho rodné zemi a ujistili nás, že o ní budou vědět po celé Evropě. Děkuji všem partnerům, kteří tento projekt umožnili a vložili do této akce tisíce hodin práce“. prohlásil Alin Nica, předseda rady hrabství Timiş

Program Timisoara Evropské hlavní město kultury pokračuje po celý rok a vybízí zájemce o umění, performance, filozofii, architekturu, design, kulturní rozmanitost, vzdělávání, film, poezii, knihy a tanec, aby se zúčastnili všech akcí, které daly Temešvár na mapa evropských hlavních měst kultury. Více informací o kulturním programu naleznete  ZDE.

Zahájení Temešváru 2023 je program financovaný magistrátem Temešváru, který koordinuje a organizuje Temešvárské centrum pro projekty.

Zahájení Temešváru 2023 je program složený z akcí produkovaných kulturními činiteli a komunitou, s veřejným i soukromým financováním.

Národní kulturní program „Temešvár – Evropské hlavní město kultury v roce 2023“ je financován magistrátem Temešváru, ministerstvem kultury a radou župy Temešvár.

Hlavní partneři: Banca Transilvania, Catena, Cramele Recaș, Linde, Iulius Town