Vydali jsme se do východočeského města Náchod. Využili jsme čas k návštěvě zámku, prohlídce města a lázní Běloves. Zavítali jsme také přes hranice do lázní Kudowa Zdrój. Po odpočinku a relaxaci v akvaparku v blízkosti lázeňského parku jsme si dopřáli odpočinek v japonské zahradě v obci Jarków.
Zámek Náchod
Zámek je dominantou města a při pohledu na jeho věže jsme si vzpomněli na písničku Náchodský zámeček z vršku kulatého. Připomínka vršku nebyla náhodná. Zámecký kopec býval totiž zarostlý náletovými dřevinami a k branám zámku se návštěvník prodíral po špatně přístupných cestách, které musel hledat mezi křovinami. Proto nás příjemně překvapilo, že jsme se mohli vydat na cestu zámku sice do kopce, ale po kovových lávkách, ze kterých se naskýtal nádherný výhled na město a jeho historické centrum. Byl to výsledek revitalizace Zámeckého kopce, která byla započata v roce 2020. O průběhu jsme se mohli dočíst na informačních tabulích na Masarykově náměstí
Projekt revitalizace Zámeckého kopce
Na projektu revitalizace tzv. Zámeckého kopce se ve spolupráci Národního památkového ústavu, Územní památkové správy na Sychrově a Města Náchod pracovalo již od roku 2014. Samotné práce započaly v létě roku 2020. Zámecký kopec sloužil v minulosti pastevcům, v polovině 19. století byl osázen ovocnými sady, ale od poloviny 20. století zarůstal přirozeným náletem, až se stal listnatým lesem, a v posledních letech se potýkal s vážnými technickými problémy. Cílem projektu jeho obnovy tak bylo nejen propojení areálu Státního zámku Náchod s centrem města, ale především zpevnění kopce, zajištění svahů před sesuvy, zřízení jeho odvodnění, odstranění náletových dřevin a nahrazení stromů ve špatném zdravotním stavu stromy novými. Obnoven byl cestní systém v délce cca 2,5 km, jehož součástí jsou nové lávky, schodiště, ale také vyhlídky a odpočinkové zóny. Nechybí ani nové osvětlení. Zrestaurovány byly tři hlavní artefakty – busta princezny Idy, křížek Schaumburg-Lippe a původní kamenný podstavec sochy sv. Jana Nepomuckého. Na něj byla osazena kopie sochy, která na místě chyběla téměř 70 let.Vysázeny byly jabloňové, hrušňové a třešňové sady a lipová alej „Schaumburg-Lippe“ pojmenovaná po posledních šlechtických majitelích náchodského zámku. Arboristé na kopci rozmístili 40 ptačích a 20 netopýřích budek a z pokácených stromů s dutinami založili broukoviště. V průběhu prací byl na tzv. Vysokých šancích objeven archeologický nález v podobě středověké bašty, která byla součástí opevnění. Její datace je dle archeologů odhadována na přelom 15. a 16. století. Nález byl zakonzervován a jeho nadzemní část bude přístupná veřejnosti.
Zdroj: Město Náchod
Vystoupali jsme po schodištích a lávkách k zámku. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů: Piccolominská expozice, Salony druhého patra, Na dvoře vévodském, Věž s hladomornou. My jsme se zastavili také v Piccolominské zahradě. Vyhlíželi jsme medvědy v bývalém hradním příkopu, ale horké letní počasí jim zřejmě nesvědčilo a tak se drželi v chládku a my jsme neměli možnost je zahlédnout.
Centrum města Náchod
Sestupovali jsme do města jinou trasou, která nám nabízela zase jiné výhledy. Zaujala nás funkcionalistická budova, která se nachází v areálu střediska volného času. Jedná se o vilu průmyslníka a mecenáše Josefa Bartoně z Dobenína. Rodinné sídlo vzniklo v letech 1927 – 28 podle architektonického návrhu Pavla Janáka.
Kostel sv. Vavřince
Potom naše kroky vedly na Masarykovo náměstí, kde jsme se nejprve podívali do kostela sv. Vavřince. Jeho výstavba začala v průběhu druhé třetiny 14. století. Měl obdélnou loď s užším pětibokým presbytářem na východní straně. Součástí kostela byla i jižní věž zvaná Eva. V letech 1380-1400 byl zaklenut presbytář kostela s dodnes dochovanou gotickou žebrovou klenbou s konzolami ve tvaru fantastických masek a zvířecích hlav. V letech 1550-1552 přistavěli náchodští měšťané k severní straně presbytáře druhou vyšší věž, která sloužila jako městská hláska a byla pojmenována Adam.
Nová radnice
Nepřehlédnutelnou stavbou je budova Nové radnice. Byla slavnostně otevřena 21. ledna 1904. Je to nárožní budova s 46 m vysokou hodinovou věží s arkádovým vyhlídkovým ochozem a čtyřmi oblouky podloubí. Z horního patra budovy na náměstí shlíží socha zakladatele města Hrona z Náchoda nad níž je vidět městský znak. Dle návrhu M. Alše je vytvořil sochař Čeněk Vosmík. Pod pásovou římsou věže z obou stran nároží jsou z otvorů vykloněny hlavy měšťana a měšťanky v krojích ze 16. století. Okna prvního a druhého patra z čelního pohledu na budovu byla vytvořena technikou vitráže z barevných skel do olova. Budova je prohlášena kulturní památku. V sudém roce v jarních měsících zde probíhá Den otevřených dveří.
Název „Nová“ v nás vzbudil zvědavost, zda existuje také radnice stará.
Stará radnice je původně raně barokní, později několikrát stavebně upravovaná budova na Masarykově náměstí v Náchodě. První písemná zmínka o radnici v Náchodě pochází z roku 1491 a jednalo se o gotickou dřevěnou budovu, které byla při požáru v roce 1570 zcela zničena. Na jejím místě pak byla v letech 1657-1659 postavena nová raně barokní budova.
Zdroj: Wikipedie
Městské divadlo dr. Josefa Čížka
Zastavili jsme se na oběd v nádherné secesní budově Hotelu Beránek. Stavba náchodského Beránku začala v roce 1912. Architektonickým řešením byl pověřen Ing. Dr. Alois Čenský, který navrhoval např. budovu Vinohradského divadla či Měšťanské besedy na Smíchově. Na čelní pravé straně budovy je malý balkon a pod ním pamětní deska z černého mramoru s nápisem „Odsud 28. dne měsíce října 1918 podána náchodským radostná zvěst, že obnoven byl Český stát“. V budově naleznete nejen restauraci s nádherným secesním interiérem ale také kavárnu, pojmenovanou podle hlavním hrdinovi románů Josefa Škvoreckého Dannyho kavárna. V prvním patře se nachází sál Městského divadla Dr. Josefa Čížka. Navíc je v budově také situován hotel Beránek, který okouzlí atmosférou secesní vznešenosti a prvorepublikové elegance.
Lavička Josefa Škvoreckého
Obešli jsme ještě jednou náměstí a za kostelem jsme se zastavili u Lavičky Josefa Škvoreckého . Při pozorném pohledu jsme nalezli na lavičce a na podstavci útržky textů z autorových knih. Poctu místnímu rodákovi vytvořil sochař Josef Faltus. Slavnostní odhalení proběhlo na jařE roku 2014. Škvoreckého lavička je také výchozím místem procházky po místech spojených s autorovými romány a jeho životem v Náchodě. Průvodce Náchodem Josefa Škvoreckého jsme získali v místním infocentru a trasa procházky nás zavedla například k sokolovně, ke gymnáziu, kde Josef Škvorecký v roce 1943 maturoval, k hostinci Port Arthur, projdeme také kolem domu, v němž rodina Škvoreckých bydlela, zastavíme se u knihovny a odtud dojdeme na Karlovo náměstí.
Karlovo náměstí a zvonkohra
V dlažbě na Karlově náměstí jsme nalezli podkovu. Podle pověsti kůň krále Fridricha Falckého prchajícího po bitvě na Bílého hoře přes Náchod do Slezska, ztratil na tomto místě podkovu. Říká se, že kdo si na ni stoupne, tomu se splní jeho tajné přání.
Nás zaujala Kovová zvonkohra. Připomíná bránu, kdy na samém vrcholu je umístěna miniatura náchodského zámku. Pokud se přes kovovou miniaturu podíváte vzhůru, zahlédnete nad ní věž skutečného náchodského zámku. Pod miniaturou je zavěšeno 11 zvonků.
Město Náchod nabízí řadu zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Náchod je nejen rodištěm českého spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého, či satirika Vratislava Blažka. K městu se vztahují díla Aloise Jiráska „Skaláci“, „Na dvoře vévodském“ či „U nás.“ Navštívit můžete regionální muzeum a galerii výtvarného umění či Muzeum starožitných kočárů, panenek a patentních listin.
Židovský hřbitov
Starý židovský hřbitov se nachází u křižovatky ulic Českých bratří a na Hamrech. Pohřbívalo se zde do roku 1929. Za druhé světové války byly náhrobky a celý hřbitov kompletně zničeny. Nový židovský hřbitov vznikl v letech 1925 – 29 poblíž železniční zastávky ve Starém Městě pod Klínkem.
Město Náchod nabízí po celý rok zajímavý program a aktivity. Více informací naleznete ZDE
Malé lázně Běloves
Zastavili jsme se krátce v Malých lázní v Bělovsi u Náchoda. Na parkovišti u Kauflandu jsme měli možnost dobít automobil u dobíjecí stanice. Potom jsme se již vydali kolem pěchotního srubu N-S 84 Voda ke kolonádě před Vilou Komenský. První písemná zmínka o Malých lázních pochází z 1. poloviny 19. století. Na místě pozdějších lázní stálo stavení, které v průběhu desítek let změnilo několikrát majitele. V roce 1873 byl objeven v blízkosti domu pramen minerální vody „František“ u kterého byly založeny tzv. Malé lázně. V roce 1896 získal budovu obchodník František Markus z Prahy, který přestavěl komplex do podoby lázní a nechal vybudovat jednopatrovou Vilu Komenský.
Myšlenka na obnovu lázeňství v Náchodě vybízela k vybudování repliky Vily Komenský a nového prameníku pro běloveské minerální vody. Základní kámen byl položen v roce 2018 a v prosinci roku 2019 proběhlo slavnostní otevřenou. V budově Vily Komenský naleznete v prvním patře info centrum s expozicí lázeňství a v přízemí kavárnu. Odtud vede kolonáda s pítky, kde můžete ochutnat vodu z pramene Jan a Běla. Temperované pítko umožňuje natočit si léčivou vodu i v zimních měsících. V letních měsících si můžete také odpočinout na lehátkách nebo se projít v masážním Kneippově chodníku.
Kudowa-Zdrój
Po návštěvě Malých lázní v Bělovsi jsme se vydali za hranice do polských lázní Kudowa-Zdrój. Jedná se o jedno z nejstarších lázeňských míst v Polsku, neboť lázně zde existují od 15. století. Ve městě a okolí vyvěrá celkem 9 druhů minerálních pramenů. V minulosti lázně navštívil např. Winston Churchill či J.W. Goethe. My jsme zamířili do akvaparku Vodní svět. Krytý bazén stojí v centru lázní nedaleko sanatorií Polonia a Bristol v blízkosti lázeňského parku. Můžete využít plavecký bazén v délce 25 m, rekreační bazén s masážemi, gejzíry a umělou řekou, dětské brouzdaliště, tobogán, vířivku a saunu. My jsme si koupili dvouhodinovou vstupenku a vyjma tobogánu a dětského brouzdaliště jsme využili všechny atrakce.
Lázeňský park
Po relaxaci v akvaparku jsme se vydali na procházku do lázeňského parku z 18. století. Promenáda vedoucí pod mohutnými stromy je zakončena vodní plochou s vodními ptáky a fontánou. Během procházky jsme zavítali do pavilonu s minerálními vodami. Nedaleko jsme se posadili na lavičky před venkovním krytým koncertním podiem. Zaujaly nás velké šachové figurky na zemi na velkých šachovnicích.
Ve města můžete navštívit kostnici v severní části města v Čemrné, Muzeum hraček Pohádka, které kromě hraček od starověku do 80. let 20. století představuje také domácí loutková divadla, vánoční betlémy, hračky známé z filmů, hrací skříňky a školní potřeby. Naleznete zde takovou raritu jako je první muzeum v Polsku věnované žabám. Sbírka zahrnuje téměř 3 000 žab z 20 zemí světa, avšak neobsahuje živé exponáty. Z dalších muzeí stojí za zmínku muzeum starých řemesel či Pohyblivý betlém.
Ve vesnici Pstražna jsme navštívili skanzen lidové architektury Pokud patří k vašim oblíbeným jídlům pstruh, v rybárně v Pstražné si můžete pstruha vlastnoručně ulovit v rybníku a nechat připravit a naservírovat přímo na talíř.
Japonská zahrada v Jarkówě
My jsme všechny zajímavosti ve městě neprošli a nenavštívili, nechali jsme si je jako cíl naší příští návštěvy. Byli jsme totiž zvědavi na japonskou zahradu (Ogrod Japonski) v nedaleké obci Jarków. Dostali jsme se zde po silnici E 67 směrem na Lewin Klodzki a odbočili jsme do vesnice, kde nás naváděly tabule s nápisem Ogród Japonski.
Tato nevšední zahrada je ukrytá mezi kopci na pozemku o rozloze tisíc metrů čtverečních. Zahrada se nachází na soukromém pozemku , otevřena je od května do září od 10 do 18 hodin a vstupné je 15 Zl. Malé parkoviště se nachází u vstupu. Procházeli jsme po kamenných a štěrkových cestách mezi jednotlivými zákoutími a prohlíželi si krásně naaranžované scenérie. Důležtou součástí zahrady je voda stojatá v jezírcích s rybkami i voda tekoucí v potoce tvořící vodopád. Zaujaly nás typické červené javory i rozmanitě upravené bonsaje.
Foto a videa : Cysnews