Pravá brazilská atmosféra opět pohltí ulice Brna, tentokrát s tematikou „200 Anos“

5. – 7. 8. 2022 proběhne již třetí ročník největší latino události v České republice. Exotický festival znovu otevře příležitost návštěvníkům zažít pravou atmosféru brazilské kultury přímo v Brně. Festival bude letos tentokrát navíc okořeněn speciální tematikou “200 Anos”.

Symbolické spojení Brna a Brazílie

Ponese se totiž v duchu oslav 200 let od osvobození Brazílie a zároveň 200 let od narození moravského přírodovědce Gregora Johanna Mendela. Toto symbolické spojení Brna a Brazílie bude slavnostně zahájeno v pátek 5. 8. 2022 koncertem dvou brazilských mistrů klasické kytary. Paolo Bellinati, držitel ocenění „Prémio Sharp“, prestižního brazilského ekvivalentu Grammy, vystoupí společně s kytaristkou Cristinou Azumou. Předním koncertem sobotního dne pak bude afro- brazilská hudebnice Luedji Luna. Hlavní manažer a dramaturg festivalu Jakub Škrha, který vystoupil na  větovém karnevalu v Riu a do Brazílie se pravidelně vrací, říká:

„Jsem rád, že se nám dramaturgicky daří festival zvedat na světovou úroveň a mít na festivalu hvězdy takového prestižního formátu. Zpěvačka Luedji Luna i kytarista Paulo Bellinati budou touto dobou na svém evropském turné, je tedy velká pocta, že zavítají i k nám do Brna.“

Foto: Michal Růžička

Karnevalový průvod centrem Brna

K Brasil Festu neodmyslitelně patří tradiční karnevalový průvod srdcem Brna, který bude letos okořeněn tematikou „200 Anos“. Novinkou tohoto ročníku budou také zdobené alegorické vozy. Průvodu se tradičně zúčastní ambasadorka festivalu a tanečnice Veronika Lálová, vítězka StarDance a účastnice rijského karnevalu:

„Je skvělé, že festival v Brně začíná mít tradici. Letos jsem se vydala opět do Brazílie na vysněný karneval, ten se ale bohužel na poslední chvíli přesunul a já se mohla zúčastnit pouze tanečních tréninků. I to je pro mě vždycky velký zážitek, ale průvod je prostě průvod. A tak se moc těším, že si v karnevalovém průvodu zatančím doma, v naší krajině, protože atmosféra na brněnském Brasil Festu je vždycky úžasná. Letos se chystají i nějaké novinky, takže věřím, že si to užijí úplně všichni!“

Foto: Michal Růžička

Foto: Michal Růžička

Brasil Fest Brno 2022

Exotický festival vznikl v roce 2020 při příležitosti 100letého výročí česko-brazilských vztahů. Letošní třetí ročník se pořadatelé rozhodli tematizovat, neboť uběhlo přesně 200 let nejen od osvobození Brazílie, ale také od narození Johanna Gregora Mendela, jednoho z nejvýznamnějších osobností brněnské historie. Do organizace se zapojil i TIC BRNO, který se z role spolupořadatele posunul na pozici generálního partnera Brasil Festu Brno 2022:

„Těším se na další ročník festivalu, u jehož zrodu jsme jako TIC BRNO byli. Svojí nezaměnitelnou atmosférou a energií rozžívá centrum města a stalo se tak akcí, kterou si užijí místní a zároveň má potenciál lákat návštěvníky na letní prodloužený víkend v Brně. Oceňuji, že letošní ročník má přesahy do dalších brněnských témat, protože právě propojování a spolupráce jsou pro naše město typické“, říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Program

Festival bude slavnostně zahájen v pátek 5. 8. koncertem kytarových virtuozů Paola Bellinatiho a Cristiny Azumy v Červeném kostele. Sobotní festivalový den 6. 8. začne karnevalovým průvodem centrem města z Moravského náměstí na Zelný trh, na nějž navážou koncerty a taneční a bubenické show domácích i zahraničních interpretů na celkem třech pódiích: Zelný trh, nádvoří Staré radnice a Jakubské náměstí. Hlavním interpretem tohoto dne bude afro-brazilská zpěvačka Luedji Luna.

Součástí sobotního festivalového dne bude také nabídka tradičních specialit jihoamerické gastronomie. V neděli se pak návštěvníci budou moci přiblížit brazilské kultuře na vlastní kůži a to na tanečních, hudebních, bubenických a capoeira wokrshopech v Lužánkách pro děti i dospělé. Program třídenního festivalu je zdarma. Vstupenky na páteční koncert Paola Bellinatiho a Cristiny Azumy jsou nyní v předprodeji na portálu goout.net.

Více informací naleznete ZDE

 

Oficiální termín festivalu Brasil Fest Brno 2022 je již znám

Rozhovor s Veronikou Lálovou tanečnicí na karnevalu v Riu 2020