Czech Hobitton – svět hobitů pod Orlickými horami

Při naší  cestě po Královéhradeckém kraji jsme si nemohli nechat ujít návštěvu Českého Hobitína (Czech Hobitton). Nachází se v obci Šediviny nedaleko Deštného v Orlických Horách.  Nejedná se ale o turistickou atrakci. Unikátní hobití vesničku postavil pan Svatoslav Hofman na svém pozemku.

Cesta k hobití vesničce

Navigace nás dovedla na malé parkoviště poblíž autobusové zastávky Kounov, Šediviny odb. Prázova Bouda, kde vás cedulka „Czech Hobitton“ na štítu zastávky ujistí, že jste vystoupili správně. Z parkoviště je to jen pár metrů po lesní cestě na místo.  Hobití obydlí jsou vybudována ve svahu na zahradě. Protože se nejedná o turistickou atrakci, není u vchodu pokladna, ale na dobrovolné vstupné návštěvníků je připravena schránka. Vzhledem k tomu, že se pohybujete po soukromé zahradě, jsou zde vymezeny cestičky a místa, kam můžete vstoupit. Stoupáte po pěšince a obdivujete stavby, které byly vybudovány jako kulisy pro natáčení fanouškovského filmu Stíny Kraje.

 

 

 

Nejprve projdete kolem dvou kulatých hobitích nor.  Zde se dovnitř  nepodíváte, v tomto případě se jedná opravdu o kulisy.

Svět hobitů jak je známe z knih J.R. R. Tolkiena však na vás dýchne jakmile vejdete do hospůdky Zelený drak. Můžete zalistovat v knize, Středozemí přibližují mapy na stěnách a od stolu se vám naskýtá z kulatého okna výhled na sousední stavby. Od hospůdky Zelený drak vyjdete ještě pár kroků k obydlí u sudu. Uvnitř domku se nachází obrovský sud, Nedalo nám to a nahlédli jsme dovnitř. Překvapilo nás, že vnitřní prostor je uzpůsoben jako ložnice.  Vstupem do obou staveb jsme se přenesli do úplně jiného světa, uvnitř to na nás působilo,  jako by se každou chvíli klidně ve dveřích mohl objevit Frodo s Bilbem.

 

 

Krátká návštěva Českého Hobitína v Orlických horách nám splnila náš dávný sen,  vidět zblízka „domečky Hobitů“, protože výprava na místa natáčení filmu Pán prstenů u městečka Matamata na Nový Zéland byla přece jen poněkud nereálná.

Otevírací doba: ve všední dny mezi 14. – 18 hodinou. O víkendech je zavřeno.

Hobit

Hobiti (anglicky hobbits) nebo také půlčíci (angl. Halflings) jsou lidem podobné bytosti drobného vzrůstu ze Středozemě, popsané v díle britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Hobit Bilbo Pytlík je hlavní hrdina románu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (The Hobbit Or There and Back Again, 1937). Jeho synovec Frodo Pytlík je potom jeden z hlavních hrdinů volného pokračování Pán prstenů (The Lord of the Rings, 1953–4).  

Hobiti se vyznačují malým vzrůstem, zhruba polovičním oproti běžnému člověku (proto se jim rovněž říká půlčíci, anglicky halflings), dorůstají výšky přibližně 90–120 cm  Vzhledem ke svému vzrůstu mají velká, chlupatá chodidla s velmi tvrdou kůží, takže zpravidla chodí bosí. Největšího vzrůstu s výškou přes 140 cm dosáhli hobiti Smělmír Brandorád a Peregrin Bral díky kouzelným nápojům, jimiž je pohostil ent Stromovous.

Hobiti působí příjemně a přátelsky. Obvykle mají kudrnaté vlasy a téměř žádným z nich nerostou vousy. Dožívají se zpravidla kolem sta let; za plnoleté jsou považováni po dosažení 33 let věku.

Hobiti si zvolili svého vládce, vladyku Kraje a velitele zbrojného hobitstva zvaného Radda (Bucca) z Blat, který měl být zástupcem krále. Jeho titul byl dědičný a tak až po čtyři století pocházeli všichni další vladykové z přímé radové linie od Raddy z Blat. Dynastie Raddy z Blat se jmenovala Starorádové Starorádové se stali  prvními, kdo mezi hobity používal příjmení a toto jméno se zároveň používalo jako titul pro právě vládnoucího vladyku.

Hobiti si velmi rychle začali žít po svém a nevměšovat se do událostí vnějšího světa. Hobiti v Kraji přečkali i pád Severního království a spravovali si své záležitosti sami, kontakty udržovali prakticky jen s Hůrkou. Za Dlouhé zimy v r. 2758 Třetího věku přišel hobitům z Kraje na pomoc čaroděj Gandalf a uzavřel s nimi přátelství, protože se podivoval jejich statečnosti, s níž dokázali vzdorovat kruté zimě a hladu. Zejména se spřátelil se Starým Bralem, dědem Bilba Pytlíka, pro nějž pořádal krásné ohňostroje, které se staly v Kraji legendární událostí.

Na začátku Čtvrtého věku po pádu Saurona Kraj ovládl Saruman a jeho zločinní tuláci, kteří byli poraženi v bitvě u Povodí hobitími bojovníky pod vedením Smělmíra Brandoráda a Peregrina Brala. Král Elessar potom nechal rozšířit Kraj o Západní marku a vydal nařízení, že žádný člověk nesmí do Kraje vstoupit. Král byl v Kraji velmi oblíben a v jeho časech hobiti poněkud více začali komunikovat s okolním světem.

Hobiti si tradičně budují bydliště v norách, které sami nazývají pelouchy. Typickým pelouchem je kupříkladu Dno pytle rodiny pytlíků, avšak toto je o mnoho větší než jinak běžné pelouchy. Hobití pelouch je v ideálním případě dobře rozvržený, teplý, útulný, pohodlný ovšem ne okázalý. Většinou se hobité při stavbě svých pelouchů drží jednoho základního plánu : Do úbočí kopce bývá vykopán hlavní tunel čili pelouch a následně po obou stranách tohoto se nacházejí jednotlivé místnosti. Tento ústřední tunel bývá zpravidla hlouben rovnoběžně se svahem kopce a na jednom místě se do něj vnořuje a zde se nachází hlavní dveře a na druhém zas vynořuje a zde se nacházejí dveře zadní. Místnosti směrem ke svahu mají kulatá okna do zahrady a místnosti na druhé straně chodby okna nemají. V hobití domácnosti se zpravidla nenajdou žádné schody. V pelouchu nesmí chybět prostorná spižírna, kuchyně a sklepy na jídlo a pití ale také šatníky, skříně, truhly a šuplíky na oblečení a všeobecně všechny hobity nashromážděné věci. Mívají krásné podlahy z dlaždic a s koberci. Stěny bývají obložené dřevem. Pokoje jsou taktéž útulné, dobře větrané i dobře osvětlené a jsou vytápěné velkými krby. Mívají krásný nábytek naleštěný, nalakovaný a vyčalouněný právě pro co největší pohodlí.

Zdroj: Wikipedie

Foto: Cysnews.