Poberounský Masopust 2018

XXIX. POBEROUNSKÝ MASOPUST SE NA NÁVSI V ZADNÍ TŘEBANI BUDE KONAT V SOBOTU 10. ÚNORA

Program

Od 9.30 hod. se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí:

  •     staropražská kapela Třehusk
  •     dětská lidová muzika Notičky
  •     dětský taneční soubor Klíček
  •     pěvecký Třebasbor
  •     dramatický obor ZUŠ Řevnice
  •     řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nejoriginálnější maškary. Obchůzka bude mnohahodinová, průvod projde celou vsí. Vyhrávat bude muzika a děti se jako každoročně budou moci svézt na povozu taženém koníky.


Masopust (lidově ostatky, fašank, morav. voračky, voráčí, končiny či obecně karneval) je třídenní svátek,jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů (6. ledna), má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Podobně se slaví i v jiných slovanských zemích, třeba v Rusku se tento svátek nazývá maslenica a figurují v něm i některé podobné postavy jako v českém masopustu, například kobyla nebo medvěd. Jiný výklad původu masopustu vychází z římského náboženství, které s předjařím spojovalo vegetační a plodnostní božstva, jako je Bakchus.

V původním smyslu jde o „opuštění masa“ (slovo karneval pochází nejspíš z italského carne levare, „dát pryč maso“). Masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky,[3] končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

zdroj: wikipedia.org




Bezprostředně po skončení průvodu, tedy přibližně od 18.00-18.30, se ještě bude konat sousedské posezení s kapelou Třehusk, tentokrát v hospůdce U Mlýna.

Oslavy uzavře v neděli 11. 2. od 14.00 ve Společenském domě v Zadní Třebani DĚTSKÝ KARNEVAL.

 

Více informací naleznete ZDE