Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet k Nesvačilské vyvěračce

6. 5. 2013

První opravdu jarní den nás vylákal na výlet, jehož trasu Vám nyní představím. Naším cílem je obora v Litni kde přímou od silnice můžeme sledovat početné stádo vysoké zvěře a pak pramen u Nesvačil. Východiskem cesty je nádraží v Zadní Třebáni a zde hned začínáme po zelené turistické značce stoupat vzhůru za nádražím do kopce nad Třebání. Vystoupáme a máme krásný výhled na Cukrák a do údolí Berounky. Po vrstevnici ve výšce 300 m.n.m jdeme do vesnice Běleč. Tato víska je rozprostřená na kopcích a tak klesáme do středu obce a pak zase nahoru do Litně. stred-obce-belec.jpgZde začíná chráněná krajinná oblast Český kras. Jdeme kolem okraje golfového hřiště Karlštejnu a míjíme místní potok a již opět naše cesta stoupá nahoru a po pravé straně máme železniční trať do Lochovic . Zde je zajímavě zaříznutá do protilehlého svahu . Při příchodu do Litně máme za sebou 5,5 km a 100 metrů jsme výše nad mořem . Zde se můžeme občerstvit u benzínové pumpy nebo v místní restauraci popř. v obchodě z občerstvením . Dojdeme až na konec k rozcestníkům na náměstíčku u obchodu a stoupáme k oboře za Litní . Po asi půl kilometru metrech jsem přímo u obory. Zde jé nádherný pohled na tuto zvěř ve velkém stádu jelenů a laní. Naproti je bažantnice a tak zde máme malou zoologickou zahradu. Na tomto místě opouštíme turistickou trasu a odbočíme na polní cestu vpravo a pokračujeme k lesu. Pozor po asi sto metrech je rozcestí zde opět doprava a již nám nic nebrání dojít k lesu a rozhlédnout se po krajině se vzdáleným Karlštejnem na obzoru.pohled-na-karlstejn-ok.jpg Onu siluetu hradu můžeme také vidět přímo v Litni při stoupání k oboře. Již lesní cesta nás provede lesem a pak k výhledu do krajiny a to na Hřebeny, část Brd. Jsme ve výšce 400 m.n.m a nad námi jsou vrcholy Šamor a Mramor. Míříme k Nesvačilské vyvěračce což je upravený vydatný pramen uprostřed polí a luk . Nesvačilská vyvěračka je krasovým pramenem. Odvodňuje jeden z nejjižnějších výběžků Českého krasu. Orientačním bodem je velký krmelec okolo projdeme a pak již směřujeme k sloupům elektrického vedení , které vidíme před námi v malém úvozu . Od tohoto místa nám zbývá pár metrů k pramenu . Zde přímo ze země v louce vytéká čistá a průzračná voda a zásobuje Vodický potok tudíž je jeho pramenem. A zde máme dvě možnosti a to buď sejít podél potoka do Nesvačil a na zastávku lokálky nebo se vydat nahoru svahem k silnici do Všeradic. První trasa je už stále dolů z kopce až k zastávce bez stoupání . cesta do Všeradic ještě trochu stoupá a to na silnici z Vinařic do Všeradic leč nás dovede do tří restaurací ve Všeradicích , U Zámecké paní , na Růžku a Somniumu  vlakové stanice a pak na vlakovou zastávku . Pro zdatné turisty doporučuji návštěvu Kamenné zahrady nad Všeradicemi s výhledy na Hřebeny i Brdy .


Celý výlet je asi 15 kilometrů dlouhý a start máme ve výšce 200m.n.m a vrchol cesty je ve výšce 400m.n.m. Cesta je zvlněná a tak počítejme minimálně s třemi hodinami chůze. Občerstvení je cestou . Při krásném počasí jsou nádherné výhledy do krajiny . Je také možnost jít celý výlet obráceně a to Všeradice - Zadní Třebaň .

hrebeny.jpg

mapy-4-.jpg

Mapa výletu
 

Počasí radar

Hledat hotely

Datum příjezdu

Datum odjezdu

 

Národní registr pramenů a studánek

 

Náhledy fotografií ze složky Zadní Třebáň - Všeradice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Obora v Litni

(Olga, 16. 5. 2013 9:56)

Hezký den, do obory v Litni jezdíme s naším kroužkem loveckého střelectví už druhým rokem, majitelé obory jsou úžasní a umožňují nám vstup do ohrady ke zvířatům a když se zadaří a naše drobotina není příliž hlučná nechají se jeleni i laně krmit z ruky. Vezeme vždy zásobu suchých rohlíků a chleba, co nespořádá vysoká, na tom si pochutnají kapři, kachny a husy v rybnících uprostřed ohrady. Máme z těchto akcí spousty nádherných fotek a v blízké době se tam opět chystáme, vždycky je to skvělý výlet i díky odbornému výkladu našeho milého lektora a myslivce v jedné osobě pana Horkého :-) Stalo se tradicí, že naše cesta pokračuje na náměstí do Litně na teplou sekanou, potom se naše cesty rozdělují a každá z osádek pokračuje svou cestou, my si většinou nenecháme ujít Karlštejn a Srbsko. Vzhledem k tomu, že naším výchozím bodem jsou kolem 8. hod. Lochovice a nejmladšímu účastníkovi Matějovi pouze 3 roky, přesunujeme se částečně auty, přesto jsou mrňousové odpoledne uťapkaní a usínají při zpáteční cestě v autosedačkách. Olga

Re: Obora v Litni

(J.Cysař - autor, 17. 5. 2013 10:27)

Dobrý den , mužeme pro Vás uděla i krátké trasy pro malé turisty pokud máte zájem napíšu speciální výlety pro turistický dorost a děkuji za pěkný komentář :)

díky za tip

(jitka, 10. 4. 2013 10:47)

Zdravím, často s dětmi chodíme na výlety a už mi pomalu dochází inspirace a tak jsem ráda za tento typ. Určite tuhle trasu zrealizujeme. Nehltáme kilometry ale užíváme si přírodu a výhledy na panorama . Jitka

Re: díky za tip

(J.Cysař - autor, 10. 4. 2013 12:35)

Všechny výlety zde jsou až na vyjímky i pro rodiny s dětma :) a osobně prochozené , do budoucna plánujeme i organizované výlety s výkladem :)