Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květná zahrada v Kroměříži

25. 3. 2016


Historie zahrady

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Její hlavní část byla vybudována podle projektu císařského architekta Giovanni Pietro Tencally mezi léty 1665–1675. Na jedné straně ještě připomíná pozdně renesanční italské zaalpské zahrady, na straně druhé však již otevírá cestu francouzskému barokně klasicistnímu typu (Versailles). Ani pozdější úpravy architektů zvučných jmen, Antona Archeho v 19. století a Pavla Janáka ve 20. století, jí nijak neubraly na originalitě a atmosféře doby svého vzniku. Labyrinty zelených stěn spolu s 244 m dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky, centrálním pavilonem (Rotundou), vodotrysky ve Pstružích rybnících, květinovou a sochařskou výzdobou nabízí i dnes mnoho překvapujících a neopakovatelných zážitků. Od září roku 2014 jsou nově otevřené zahradní kabinety Holandské a Pomerančové zahrady, Králičího kopečku a Ptáčnice. V období od listopadu do dubna zahradu zdobí dvě expozice zimních zahrad v obou historických sklenících.   
 

foto--muzeum-umeni-olomouc--5.jpg

Rotunda - Uprostřed zahrady o rozloze 485×300 metrů stojí osmiboká rotunda s bohatou vnitřní štukovou a freskovou výzdobou. Ve středu rotundy je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo na lanku dlouhém 25 m. Svou dráhu zapisuje do jemného písku na kamenném stole. Kyvadlo zde instaloval profesor kroměřížského gymnázia dr. František Nábělek na konci 19. století. Zahrada vykazuje přesnou symetrii, je oplocená a bohatě vyzdobená sochami a fontánami s vodotrysky. Vše je obklopeno vysokými a dlouhými živými ploty, které jsou vysázeny na půdorysu trojúhelníků.

 foto--muzeum-umeni-olomouc--7.jpg

Vstup a skleníky - Vstupní budova vytvořená architektem Antonínem Archem (1793-1851)[1] v první polovině 19. století (1840–1845) tvoří Čestný dvůr v klasicistním stylu ze stran uzavřený velkými skleníky (Hrubý, Tropický skleník nebo také studený a tropický). Dvůr, který tak tři budovy vytvořily, je otevřen směrem do zahrady. Vstupní portál má trojúhelníkový tympanon se zlaceným arcibiskupským znakem. Na levé straně portálu je umístěna informační tabule o Květné zahradě a na pravé straně pamětní deska informující návštěvníky, že v tomto domě bydlel za ústavodárného sněmu v letech 1848–1849 český poslanec a dějepisec Václav Vladivoj Tomek.

 
foto--muzeum-umeni-olomouc--8.jpg

Kolonáda- Celou jednu stranu Květné zahrady tvoří 244 m dlouhá kolonáda (arkádová lodgie), která původně sloužila jako hlavní vstup. Galerie je vyzdobena 44 sochami antických bohů, historických a mýtických postav v atikách a stejným počtem bust nad pilíři. Přímo v kolonádě původně byly i funkční fontány zasvěcené římským bohům Neptunovi a Venuši. Nad původním hlavním vchodem do zahrady ve středu kolonády je umístěna busta biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu s latinským nápisem: Původní vstup do zahrady

 napis.jpg

 

INGREDERE HOSPES ET OPEROSAM VLIGINOSI QUONDAM AC INCVIXI HIC RVRIS VIDE SIS METAMOR PHOSIM, SOSPES INNOCVIS HORTI FRVERE DELICIIS QUEM DESIGNAVIT DECENALIO CVRA NEC MODICIS IMPENSIS TIBI EST ARCHITECTAVS SIBIQ ET POSTERIS CAROLVS EX COMITIB, DE LICHTENSTEIN EPVS OLOM 1675

„Vejdi hoste a uvidíš pracnou proměnu půdy, kdysi močalovité a pusté. Ve zdraví užívej neškodných rozkoší zahrady, kterou navrhl a desetiletou péčí vybudoval nemalým nákladem Tobě, sobě i potomstvu Karel hrabě z Lichtenštejnu, biskup olomoucký 1675.“

zdroj : wikipedia.org , foto : Muzeum umění Olomouc , Letní zahrada Cysnews.cz , jarní foto

 


Prohlídka zahrady

I v době vegetačního klidu stojí za to se zde projít a v klidu tohoto místa si prohlížet krásy zahrady. Od vstupní části s pokladnou a malou expozicí se dostaneme přímo do zahrad a to kolem skleníků, jejíž prohlídku jsme si nechali na závěr prohlídky. Naše první kroky vedly k rotundě uprostřed první části zahrady. Byla sice zavřená pro prohlídku, ale její dominanta nás přitahovala a navíc v blízkosti této stavy jsou dva labyrinty. Jejich výška je jen něco kolem metru a tak v klidu bloudíme a nemusíme se obávat , že se zde ztratíme . Cesta jsou v zahradě diagonální i rovnoběžné a vzájemně se prolínají . Při pohledu z ptačí perspektivy tvoří geometrické obrazce . A tak po úhlopříčné cestě dojdeme od Rotundy ke konci kolonády s množstvím soch po celé délce 244 metrů . Zde jsme v samém nejvzdálenějším rohu zahrady o úctyhodných rozměrech 300 x 485 metrů , kde tato část s rotundou je čtvercová s délkou 244 metrů . Jsou zde fontány a udržované stříhané ploty , které vytváří obrazce . V letních měsících s kvetoucími květinami . Pomalu tedy jdeme podél dlouhé a vysoké zdi do části s Jahodovými kopečky a Pstružími jezírky .

kralici-kopecek.jpg

 Foto: Cysnews.cz  ,Králičí kopeček - Jarní snímek

rotunda-ve-vode.jpg


Květná zahrada Kroměříž from Jiří Cysař on Vimeo.

Zde jsme v samém nejvzdálenějším rohu zahrady o úctyhodných rozměrech 300 x 485 metrů, kde tato část s rotundou je čtvercová s délkou 244 metrů. Jsou zde fontány a udržované stříhané ploty, které vytváří obrazce. V letních měsících s kvetoucími květinami. Pomalu tedy jdeme podél dlouhé a vysoké zdi do části s Jahodovými kopečky a Pstružími jezírky. Ony kopečky jsou vyvýšeniny s možností vyhlídky zhruba z pěti metrů na celou zahradu a jezírka čtvercového tvaru pro chování, nyní již kaprů. Shlížíme seshora a udivuje nás velikost zahrady a její nádherné uspořádání.

Proto v roce 1998 byly společně s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

unesco1.jpg

 

Dále již míříme ke skleníkům, jenže nesmíme minout hospodářské zázemí s Ptáčnicí a Králičím vrškem, kde jsou opravdu v kotcích králíci. A v Ptáčnici uprostřed jezírka holuby a vzácné druhy slepic. A kolem skleníků pro pěstování květin a rostlin v zahradě se dostáváme k Velkému skleníku kde je nyní Výstava kamélií, která probíhá od 26. 2. do 28.3 2016 má po celou dobu trvání bohatý doprovodný program. Kamélie jsou v Japonské zahradě, která je součástí stálé expozice a je zde i kavárna. A posledním zastavením je Palmový skleník, kde název sám vypovídá o jeho exponátech. V obchodě se suvenýry ve vstupní části si kupujeme něco na vzpomínku na zahrady a po necelých dvou hodinách míříme do centra a na Arcibiskupský zámek .

 

 

 

Stránky Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady

vstupne.jpg

 

planek-s-popisky.jpg

  

zamekpout.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Květná zahrada v Kroměříži

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář