Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzeum Becherovky

12. 5. 2012

 Becherovka je zde už více než dvě století a přibližně dvě třetiny z této úctyhodné doby proudila do světa z továrny na Steinberkách, kterou dal roku 1867 vystavět Jan Becher (původně psáno Johann). Dnes je zde Jan Becher Muzeum a každoročně láká tisíce těch, kteří podlehli kouzlu Becherovky a chtějí nahlédnout do jejího pestrého života, přivonět k její historii a poodhalit tajemství, která ji obestírají. Od dob svého zakladatele prošla budova postupně několika úpravami, výroba modernizací a voňavý likér se „rozlil“ široko pod okolní domy. Becherovod, který jednotlivá sklepení spojoval, kamenné klenby jejich stropů, prastaré sudy s pestrým zdobením, skleněné křivky starých lahví i zažloutlý papír jejich etiket… to vše můžete spatřit i vy.

 

Kromě expozice historických exponátů spjatých s Becherovkou navštívíte během prohlídky některé z původních výrobních a sklepních prostor, zhlédnete unikátní film natočený pro Becherovku bratry Cabanovými a ochutnáte několik specialit z muzejního baru. Na závěr můžete navštívit muzejní prodejnu a zakoupit si Becherovku za zvýhodněnou cenu, případně jinou lahev z širokého sortimentu firmy, a mnoho dalšího. Některé suvenýry s Becherovkou spjaté – např. výpravná kniha „Tajemství třináctého pramene“ exkluzivně vydaná k jejímu dvoustému jubileu – jsou k dostání pouze tam.

Muzeum je pro veřejnost otevřeno denně, od 9,00 do 17,00 hod,

rezervace na tel. +420 359 578 142,

mailu: vstupenky@jan-becher.com

Výklad je možný v českém, anglickém, německém a ruském jazyce.

Jan Becher Muzeum se nachází nedaleko na severním konci zlaté žíly v centru  Karlových Varů a jen pár kroků od vlakového i autobusového nádraží, v ulici T.G. Masaryka 57. 

dospělí: 100,- (v ceně degustace 3 produktů)
studenti a senioři: 50,- (v ceně degustace 3 produktů)
děti do 18 let: 25,- (bez degustace)
rodinné vstupné: 2
00,- (2 dospělí +  2 děti do 18 let)děti do 18 le

Mapa

Výběr z historie Becherovky - zajímavé mezníky 

Jan Becher likérníkem 

Tím, kdo stál Becherovce u kolébky, byl Josef Vitus Becher (1769–1840). Kromě obchodování s kořením a koloniálním zbožím v krámku U tří skřivanů se věnoval i výrobě alkoholu – již roku 1794 si pronajal kdesi ve městě vinopalnu a začal experimentovat s likéry. Po vzoru svých předků také sloužil věcem veřejným (jako radní, starosta i purkmistr). Josef byl dvakrát ženatý (jeho první žena zemřela na zápal plic) a měl celkem 16 dětí, ale pouze pět dcer a dva synové ho přežili. Josefovu živnost převzal roku 1838 syn Johann (Jan) Nepomuk Becher.

Jan Becher v čele rodinné firmy  

 

Josefův syn Jan Becher (1813–1895) převzal koloniální obchod i výrobu likérů v rodném domě U tří skřivanů roku 1838. Právě on je považován za zakladatele firmy v pravém slova smyslu – rozvíjel výrobu Becherovky téměř 40 let, postavil novou továrnu a rodinné firmě zajistil budoucnost v podobě tří dědiců – synů z postupných tří manželství. 

Jeho podpis nalezneme i dnes na každé lahvi Becherovky, čímž je symbolicky potvrzena její původní kvalita a chuť.

Becherovka v typické láhvi 1866

Při příležitosti výstavby nové továrny požádal Jan Becher svého švagra, Karla Laubeho, o návrh nové lahve pro Becherovku. Tehdy získala svůj legendární plochý tvar (od roku 1907 pak odlévaný z typického zeleného skla), kterým je Becherovka rozeznatelná dodnes.

Respektovaný obchodník Gustav Becher

Roku 1871 převzal od svého otce Jana rodinný podnik Gustav Becher (1840–1921) a úspěšně jej řídil téměř tři desetiletí, než svůj podíl prodal svým nevlastním bratrům Rudolfovi a Michaelovi. Důvodem mohla být mladičká Crescentia Doile, s níž se později oženil. Gustav byl velmi prozíravý a respektovaný obchodník – účinně zvyšoval poptávku po Becherovce, ale také ji důsledně právně chránil před nekalou konkurencí. Za Gustava se objevily i dodnes populární reklamní kalíšky z bílého porcelánu.

Michael a Rudolf Becherovi v čele firmy

Roku 1910 převzali vedení firmy nevlastní bratři Gustava Bechera – Michael a Rudolf (od 1889 tichým společníkem). Společně rozšířili továrnu na Steinberkách a zaměřili se na nové trhy – Michael započal s prodejem cestovních lahviček Becherovky (s kalíškem u víčka), Rudolf se soustředil zejména na export.

Hedda Becher - jediná žena v čele firmy 

 

Jedinou ženou a posledním z rodu Becherů, kdo znal tajemství Becherovky, byla Hedda Becher (1914–2007). Vedení firmy se ujala roku 1941, po smrti svého otce – Michaela. Než byla po válce za zvláštních okolností odsunuta, byla donucena vydat rodinný poklad – původní, kurentem psanou recepturu na Becherovku z pera Frobrigova. 

V západním Německu začala později Hedda s výrobou „identického“ likéru (znalci prý vždy dokázali bezpečně poznat karlovarský originál). Po roce 1972 svou firmu prodala společnosti Underberg, s níž měla karlovarská Becherovka dohodu o rozdělení západoevropského trhu, a proto také vznikly tzv. exportní modročervené etikety (navzdory tomu, co se říkávalo, likér ve všech lahvích byl stejný). Od roku 1999 opět i oficiálně existuje už jen jediná Becherovka, ta karlovarská. 

Hedda Becher po roce 1989 ještě Karlovy Vary několikrát navštívila. Zemřela krátce po oslavách 200. jubilea Becherovky, v roce 2007.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář